Šventės praėjo – problemos nesibaigė
Iki Kūčių, pasak Lino Zaronskio, didžiausią stresą daugumai kelia dovanos: ką dovanoti? Kaip pataikyti, kad žmogui patiktų? O nuvažiavus į parduotuvę rūpesčių ir streso tik prisideda.
„Visi žinome, kokia yra situacija: dovanų dauguma ieško paskutinę minutę, todėl skuba, lekia pašėlusiomis akimis.
Kai pagaliau pavyksta suderinti, sėdame prie šventinio stalo, prie kurio „reikia“ paragauti absoliučiai visko (o paruošta tikrai daug), tad natūralu, kad persivalgome. Šventės baigiasi, bet tik ne problemos: o ką daryti, kad šitiek likusio maisto nesugestų?
O kur dar transporto spūstys? Juk gruodį absoliučiai visi išsitraukia automobilius, netgi nevažiuojančius. Nerimaujame, kad nespėsime nupirkti dovanų, nuvežti vaikų į šventes, į darbą... Ir toks stresas iki pat Kūčių!“, – teigia konsultantas.
O kaip atrodo pasiruošimas šventinei vakarienei? „Pirmiausia produktus reikia nupirkti. Tada dažniausiai moterys stoja prie viryklių ir labai ilgai gamina daug maisto. Ne mažiau jėgų išeikvoja derinimas, pas ką šiais metais valgyti Kūčių vakarienę: pas tėvus ar vis dėlto pas uošvius. Kai pagaliau pavyksta suderinti, sėdame prie šventinio stalo, prie kurio „reikia“ paragauti absoliučiai visko (o paruošta tikrai daug), tad natūralu, kad persivalgome. Šventės baigiasi, bet tik ne problemos: o ką daryti, kad šitiek likusio maisto nesugestų? Tokia pagrindinių streso šaltinių puokštė per šventes priveda prie to, kad jos tampa nebemielos“.
Kas šventės centre?
L. Zaronskis siūlo stabtelti ir į Kūčias bei Kalėdas pažiūrėti šiek tiek kitaip.
„Tai – Jėzaus Kristaus gimimo laikas. Kadaise Jėzus išvaikė iš bažnyčios pinigų keitėjus: „Jūs galite tarnauti arba Dievui, arba Mamonai“. Pamąstykime, kas mūsų švenčių centre (meilė ar dovanos), kam mes meldžiamės? – klausia L. Zaronskis. – Netikintys žmonės gali prisiminti Rėdos ratą, juk jo apačioje atsiduria ilgiausia naktis ir trumpiausia diena, bet atsiranda daugiau vilties, kad sugrįš saulė ir diena. Galiausiai paklausykime psichologų, sakančių, kad pagrindinė valiuta, kuria galima matuoti jausmus kitam žmogui, yra jam skiriamas laikas“.
Pašnekovas pataria nesikoncentruoti į dovanas, jos gal tik vaikams teikia tikro džiaugsmo. O suaugę dažniausiai vienas kitam dovanoja praktiškus daiktus.
Kaip stebuklinga naktį, tamsoje miške visai šeimai su fakelais surasti gražiausią eglę ir papuošti ją raudonais obuoliais, oranžinėmis morkomis, kad ir žvėreliams būtų šventė.
„Jei manome, kad šventės yra džiaugsmas ir meilė, o brangiausia valiuta – laikas, gal mes galime dovanomis pavadinti tai, kas mums leis praleisti laiko kartu? Pavyzdžiui, stalo žaidimas visai šeimai, šokių pamokų ciklas, abonementai į sporto klubą ar vandens parką, – įsitikinęs L. Zaronskis. – Visiškai alternatyvi dovana galėtų būti valdovo sertifikatas. Juo labai apsidžiaugs vaikai. O esmė paprasta: tarkim, nustatoma, kad sekmadienį, nuo 10 iki 18 val., sertifikato turėtojas yra valdovas ir visa šeima daro tai, ką jis pasako. Traukiami burtai, kas turės tą sertifikatą. Taip bus suplanuoti sekmadieniai kartu, kurie atneš džiaugsmo“.
Kokių klaidų nebekartoti kitais metais?
Paklaustas, kada vis dėlto pradėti ruošti dovanas, kad išvengtume streso, konsultantas juokiasi: „Mano žmona jas visas turi spalio pabaigoje. Ir tai yra fantastiška! Todėl visiems rekomenduoju iš anksto jas paruošti. Galite jau dabar įsivesti į telefoną priminimą ir kitais metais apsipirkinėti su meile“.
Vis tik šįmet tose pačiose parduotuvėse Kūčių išvakarėse buvo girdėti nusiskundimų: „Jau pernai sakiau – dovanas susipirksiu iš anksto...“ Visi suprantame, kad taip geriau ir sutaupo daugybę laiko, bet kaip tai įgyvendinti praktiškai? L. Zaronskis pataria:
„Labai paprasta pirkti internetu. O jei einate į parduotuvę, susidarykite sąrašą (taip pat ir produktų), ką pirksite. Išsirinkite vietą, kurioje galite apsipirkti iškart, pavyzdžiui, viename dideliame prekybos centre ar dviejuose mažesniuose, bet šalia esančiuose. Svarbiausia sąlyga – palikite automobilį, pasiimkite ausinuką su kalėdine giesme ir eikite. Ką jūs tuo laimėsite? Kamščiai jums neberūpi. Pamatysite miestą, kuris prieš šventes tikrai yra gražus, tik to vairuodami nepastebite. Maža to, galima stotelę kitą eiti pėsčiomis, jei oras geras“.
Kaip gerai, kad ...
Kai tai jau padaryta, pasak L. Zaronskio, dabar belieka nusiteikti džiaugsmui. Tiesiog mintyse reikia kartoti žodžius „Kaip gerai, kad...“:
- miesto transporte galiu pailsėti nuo bėgimo;
- aš turiu kam pirkti dovanas;
- aš turiu pinigų, kad galėčiau švęsti;
- aš galiu sau leisti neskubėti;
- apskritai gyvename tokioje šalyje, kuriai pavydi daugelis kitų
„Šiuos stebuklingus žodžius galima tęsti iki begalybės. Ir kai ateisite taip nusiteikęs į prekybos centrą, jūsų nejaudins aplinkinių lėkimas ir įtampa. Jūsų pozityvumas jiems siūs žinutę: „Žmonės, neskubėkite, mes visur suspėsime“. Ir tampa gera, tada nesunku ir labai skubančiam eilę prie kasos užleisti, ir nusišypsoti, ir grįžti namo tarsi mamutą sumedžiojus“, – šypsosi pašnekovas.
4 taisyklė: indus plauna VISI.
Sukurti taisykles
L. Zaronskis sako, kad iššūkių per šventes bus mažiau, jei šeima sukurs savo taisykles.
„Jos gali likti ir paprastomis dienomis. Bet esu įsitikinęs, kad šie keli susitarimai padės išgyventi šventinį periodą taip, kad kitais metais visa šeima su didžiuliu nekantrumu lauks švenčių“, – sako pašnekovas.
1 taisyklė: gali visi. Reikėtų klausti, ne kas gamins šventinę vakarienę, o kas gali pagaminti? Žinoma, kad visi. Kiekvienas šeimos narys tegu pagamina po patiekalą. Jei vaikas temoka meniškai nulupti mandariną, puiku, tai bus jo patiekalas. O kas po valgio gaminimo gali sutvarkyti virtuvę? Taip, visi!
2 taisyklė: mažas kiekis. Gaminti tik tiek, kad patiekalo užtektų ne privalgyti, o tik paragauti.
3 taisyklė: bendra veikla. Kūčių vakarą vis dėlto svarbiausias turėtų būti ne maistas. Tikinčiai šeimai, be vakarienės, tai galėtų būti bendra malda, krikščioniški papročiai. Netikintiems tiks baltiški burtai. Jei šeima ruošiasi paklausyti gyvulėlių, gal Kūčioms tiks kaimiška vietovė? Arba, pavyzdžiui, kaip stebuklinga naktį, tamsoje miške visai šeimai su fakelais surasti gražiausią eglę ir papuošti ją raudonais obuoliais, oranžinėmis morkomis, kad ir žvėreliams būtų šventė. Pasidaryti bendrą nuotrauką ir grįžtant prie automobilio apmėtyti vienas kitą sniegu.
4 taisyklė: indus plauna VISI.
5 taisyklė: kaip gerai, kad... Tai reiškia, kad per šventes nėra jokių barnių, auklėjimo, bausmių, bambėjimo, sankcijų, nepasitenkinimo ar vertingų nurodymų. Kas benutiktų, kartokite šiuos nepaprastus žodžius.
6 taisyklė: suderinti taisykles. Suprantama, tėvai ar seneliai laukia jūsų atvykstančių. Bet jūs turite savų taisyklių. Bandykite suderinti: jei tėvai jas priims, įsijungs į jūsų ratą. Bet jei jūsų taisyklės atrodo per daug netradicinės ar nepriimtinos, tuomet gal geriau su jais susitikti pirmą Kalėdų dieną?
Medžiaga parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro užsakymą. Turinys apmokėtas.