Ką turite žinoti apie prostatos vėžį: pradžia – be ankstyvųjų simptomų

Vyrai ne visada linkę pasirūpinti savo sveikata ir į specialistus kreipiasi tik tada, kai savijauta rimtai suriečia į ragą. Kalbant apie prostatos sveikatą, specialistai rekomenduoja tikrintis reguliariai jau nuo 40-ies metų.
Prostatos vėžys
Prostatos vėžys / „Fotolia“ nuotr.

Ką reikia žinoti apie prostatos vėžį bei simptomus? Į klausimus atsako „Biofirst“ klinikos gydytojas urologas Aivaras Jonas Matjošaitis.

Asmeninio archyvo nuotr. /Aivaras Jonas Matjošaitis
Asmeninio archyvo nuotr. /Aivaras Jonas Matjošaitis

– Kokie požymiai išduoda, kad vyrui gali būti prostatos vėžys? Dėl kokių priežasčių susergama prostatos vėžiu – ar tam įtakos turi paveldimumas, amžius?

– Prostata yra organas, kurį turi tik vyrai. Ji turi kelias sritis: centrinės prostatos zona, periferinė ir pereinamoji zona. Paprastai gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) būna pereinamoje prostatos zonoje, o prostatos vėžys – periferinėje zonoje. Dėl šios priežasties paprastai prostatos vėžys ankstyvų savo simptomų neturi.

Todėl pagrindinis diagnostinis veiksnys – ankstyvas PSA tyrimo atlikimas. Priežastys dėl ko susergama prostatos vėžiu – nėra žinoma. Pastebėta, kad pacientai, kurių šeimoje tėvai ar seneliai sirgę prostatos vėžiu, linkę labiau sirgti šia liga. Prostatos vėžys diagnozuojamas dažniausiai 40–70 m. vyrams.

– Kaip dažnai ir nuo kelių metų reikia tikrintis prostatą?

– Pagal LR vyriausybės patvirtintą prostatos vėžio diagnostinę programą šeimos gydytojo kontrolėje PSA atliekamas 50–70 m. pacientams. Jeigu yra šeiminė prostatos vėžio anamnezė, PSA atliekamas nuo 45 m. amžiaus. Tačiau rekomenduojama vyrams nuo 40 m. bent vieną kartą metuose apsilankyti pas gydytoją urologą profilaktinei sveikatos patikrai.

– Kokia savijauta gali signalizuoti apie prostatos sutrikimus?

– Pagrindiniai požymiai – susilpnėjusi šlapimo srovė, naktinis šlapinimasis, dažnesnis šlapinimasis, apsunkintas šlapinimasis išduoda apie galimus prostatos susirgimus, tokiu atveju rekomenduojama atvykti pas gydytoją urologą.

– Kas kenkia prostatai, o kas kaip tik padeda?

– Yra pastebėta, kad nereguliarūs lytiniai santykiai, nervinė įtampa, alkoholio vartojimas, sąlygoja dažnesnius prostatos susirgimus.

– Kokie būdai gali padėti išsaugoti sveiką prostatą?

– Kaip ir bendros sveikatos palaikymui, taip ir prostatos sveikatai tinka visi sveikatą puoselėjantys veiksniai: sveikas gyvenimo būdas, sportavimas, judresnis gyvenimo būdas, sveika mityba, streso vengimas. Prostatos sveikatą padeda saugoti ir reguliarūs lytiniai santykiai.

– Kaip gydomas prostatos vėžys?

– Anksti diagnozavus prostatos vėžį, galima taikyti radikalius prostatos gydymo būdus: radikalią operaciją ar spindulinę terapiją. Diagnozavus anksti prostatos vėžį gydymo prognozė yra palanki pacietui, pacientus galima pagydyti pilnai. Tai dar viena priežastis kodėl vyrai pas urologą turėtų profilaktiškai tikrintis sveikatą. Pažengus ar išplitus prostatos vėžiui dažniausiai taikoma hormoninė ar chirurginė kastracija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų