„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kada neverta pasitikėti savo KMI?

Dietologai ir mitybos specialistai, vadovaudamiesi mūsų kūno masės indeksu (toliau – KMI), gali pasakyti labai daug dalykų. Tarkime, ar neturime antsvorio, o gal, atvirkščiai, esame per daug lieknos? Juk net modeliai kai kuriose šalyse turi atitikti tam tikrus KMI standartus, kad galėtų žingsniuoti podiumu. Tačiau ne visada kūno masės indeksas atskleidžia tiesą. Kartais tai tėra tik sausi skaičiai, visiškai nenusakantys tikrosios mūsų kūno ir sveikatos būsenos.
Svarstyklės
Svarstyklės / Fotolia nuotr.

Raumenys sveria daugiau negu riebalai

Tai žinome kiekviena, tad šiuo atveju mūsų KMI gali klysti. Kai intensyviai sportuojame, svoris gali pradėti augti, tačiau apimtys – mažėti. Ir jeigu KMI taip pat didėja, reikia atminti, kad jis nematuoja jūsų raumenų kiekio. O juk būti raumeningai ne tik sveikiau – dailus ir stangrus kūnas visuomet atrodo ir lieknesnis, ir grakštesnis.

 

Kokią mūsų kūno dalį sudaro riebalai?

Tai dar vienas svarbus aspektas, kurio KMI negali nurodyti. Ne paslaptis, kad per didelis riebalų kiekis neretai sukelia įvairių sveikatos problemų: padidėja kraujospūdis, ima varginti širdies ir kraujagyslių ligos ir pan. Tad tokiu atveju geriausia kreiptis į specialistą, kuris ištirtų ir įvertintų jūsų kūno sudėjimą bei patartų, kaip keisti mitybą ar gyvenimo būdą.

 

Ar mano sveikata puiki?

Šio klausimo KMI taip pat neparodo. Pavyzdžiui, galima teigti, kad dėl per didelio ar per mažo KMI didėja rizika susirgti tam tikromis ligomis. Tačiau ne vien tik šis indeksas nusako mūsų sveikatos būklę. Pagalvokite, kaip dažnai sportuojate? Ką valgote? Koks jūsų kraujospūdis? Kaip dažnai patiriate stresą? Trumpai tariant, negalite svoriui ir kūno masės indeksui suversti visą kaltę dėl prastos sveikatos. 

 

Amžiaus klausimas

Per visą žmogaus gyvenimą KMI gali pakisti ne vieną kartą. Todėl šiuo atveju neturėtumėte „nurašyti“ ir savo amžiaus. Tarkime, paauglių svoris kinta labai greitai, kai jie auga, todėl KMI gali ir išgąsdinti. Tačiau per tam tikrą laiką svorio ir ūgio santykis dažniausiai susireguliuoja ir tampa normalus. O štai sendami vis labiau prarandame savo raumenų masę, todėl ir svoris (kaip ir KMI) gali mažėti. Tačiau tai nereikš, kad pasiekėme kritinę ribą ir esame per liesi.

 

Ūgis turi didelę reikšmę

Aukštų žmonių svorio ir ūgio santykis gali nustebinti, nes jų KMI dažnai siekia aukštesnes ribas. Kodėl taip yra? Ogi dėl aukšto ūgio ir jam būdingo didesnio svorio. Taigi, nors žmogaus figūra atrodo dailiai ir proporcingai, KMI šiuo atveju gali būti labai apgaulingas. Todėl visuomet atsižvelkite į savo kūno sudėjimą, ypač jei jis nėra standartinis, o dar geriau, jeigu baiminatės, pasitarkite su dietologu.

 

Išvada: ne visi gydytojai mano, kad  kūno masės indeksas geba atskleisti tikrąją žmogaus kūno būklę. Žinoma, KMI jokiu būdu negalime pavadinti nereikalingu, bet kuriuo atveju jis padeda atkreipti dėmesį į mūsų kūno sudėjimą, mitybą, susirūpinti sveikata.

 

P. S. Normalus kūno svoris telpa į 18,5–25 KMI ribas. Egzistuoja ir formulė, kaip apskaičiuoti KMI, bet vargti tikrai neverta (todėl jos čia ir nepateikiame), nes devynios galybės KMI skaičiuoklių yra internete. Tereikia Google įvesti KMI skaičiuoklė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“