Vienur pardavė – kitur ne
„Paskutinėmis vasaros dienomis vabzdžiai sukandžiojo man koją, po kurio laiko ji ištino. Kadangi buvo savaitgalis ir šeimos gydytoja nedirbo, tai nuėjau į vaistinę ir paprašiau įprastai nuo alergijos vartojamų vaistų, tačiau man jų nepardavė, nes neturėjau recepto. O iš kur jį gauti savaitgalį, kai gydytoja nedirba? Nenuleidau rankų, nuėjau į kitą vaistinę ir man pasisekė – recepto niekas nepaprašė ir vaistus pardavė“, – savo patirtimi dalinasi vilnietė.
Istorijos herojė teigia, jog pastaruoju metu yra sutrikusi ir nebežino, kada būtina kreiptis į gydytoją, o kada galima eiti tiesiai į vaistinę: „Kartą norėjau įsigyti paprasčiausią geležies papildą, bet paprašė recepto. Pasakiau, kad labai reikia, ir pardavė, tačiau kitą kartą liepė prašyti gydytojos recepto.“
Kada recepto nereikia?
Vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė teigia, jog, išties, alergijos simptomams mažinti skirtą vaistą įsigyti galima ir be recepto, o kodėl vaistinėje jo nepardavė – atsakyti sunku. „Minėtos geležies tabletės yra receptinis vaistas, todėl jo vartojimui reikalingas gydytojo receptas. Kita vertus šiam preparatui yra ir nereceptinių alternatyvų“, – pranešime žiniasklaidai teigia specialistė.
Pasak pašnekovės, būna atvejų, kai receptinius vaistus galima įsigyti be recepto. Jų tvarka yra numatyta įsakymuose. Dažniausiai tai tam tikri lėtinėms ligoms gydyti vartojami vaistai ir priemonės, tačiau kiekvienas atvejis vertinamas individualiai.
„Visgi pacientas turi turėti įrodymų, kad vaistą jau naudojo ir kad jį yra paskyręs gydytojas. Galima atsinešti ne senesnį kaip 3 mėnesių anksčiau išrašytą vaisto receptą ar informuoti apie elektroninį receptą, kurį vaistininkas turi galimybę patikrinti. Toks pardavimas yra fiksuojamas vaistinės dokumentuose, todėl pacientui reikia kantriai palaukti, kol bus užpildyti reikiami dokumentai. Taip pat jis turi pateikti prašomus reikiamus duomenis“, – sako Ž.Muzikevičiūtė.
Tas pats vaistas – kitos taisyklės
Visgi pasitaiko atvejų, kada tą patį vaistą parduoda be recepto, o kitą kartą griežtai tik su receptu. Anot „Camelia“ vaistininkės, pavyzdžiui, jei po operacijos pacientui yra išrašomos tabletės nuo skausmo, tuomet senas receptas naujai pasireiškusiam skausmui nebegalios, bet jei vaistininkas mato, kad pacientas vartoja šį vaistą lėtinės ligos atveju, vaisto išdavimo galimybė yra svarstoma ir, pateikus visus reikiamus duomenis, jis gali būti parduodamas.
Jeigu specialistui kyla abejonių, jis gali neparduoti ir pasiūlyti pacientui apsilankyti pas gydytoją.
Receptinių medikamentų, kurie atitinka nustatytas sąlygas, be recepto leidžiama parduoti vieną kartą prieš tai, kai sveikatos priežiūros specialistas juos paskirs pakartotinai. Tokiu atveju galima parduoti paciento pageidaujamą vaistų kiekį, bet ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo laikotarpiui.
Tačiau vaistininkas, prieš parduodamas paciento pageidaujamus receptinius vaistus be recepto, turi įvertinti, ar tikrai pacientui šis vaistas yra būtinas ir ar nesukels realaus pavojaus jo gyvybei, nepakenks sveikatai. Jeigu specialistui kyla abejonių, jis gali neparduoti ir pasiūlyti pacientui apsilankyti pas gydytoją.
Turi pasiūlyti alternatyvą
Bet ką daryti, jei receptinio vaisto prireikia esant ūmiai būklei ar skubiajai pagalbai, o šeimos gydytojas nedirba arba tą pačią dieną negali priimti paciento ir išrašyti vaistų recepto?
„Vaistininkas dažniausiai tikrai gali pateikti alternatyvą. Beveik visiems receptiniams vaistams galima rasti alternatyvą, tik, žinoma, jų sudėtis ir veiklioji medžiaga gali skirtis, vietoj vienos tabletės gali prireikti dviejų, tačiau svarbiausia, kad ši alternatyva gali būti ne mažiau veiksminga.
Dažnai pasitaiko ir tokių atvejų, kai paaiškėja, kad receptinio vaisto konkrečiu atveju vartoti tikrai nebūtina, nereikia arba net ir negalima“, – teigia vaistininkė. Vis dėlto, jei rekomenduota priemonė nepadeda per kelias dienas ir nejaučiamas pagerėjimas, tuomet jau neišvengiamai reiktų kreiptis į gydytoją.