Daugiausiai sergama Vilniaus apskrityje
Lietuvoje registruojamas sergamumas erkių platinamomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. Nuo šių metų pradžios iki dabar Lietuvoje užregistruoti 294 Laimo ligos atvejai ir 21 erkinio encefalito atvejis. Daugiausiai Laimo ligos atvejų yra registruojama didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniaus apskrityje – 92 atvejai, Kauno – 67, Panevėžio – 40.
Sergamumas erkiniu encefalitu didžiausias Alytaus apskrityje, čia užregistruoti net 32 erkinio encefalito atvejai. Tokie sergamumo skirtumai tarp šalies regionų gali būti susiję su geresne epidemiologine priežiūra ir laboratorine diagnostika, skirtingais žmonių poilsiavimo įpročiais.
Laimo ligos skiriamasis požymis – raudona, ovalios formos dėmė (eritema)
Eidami į mišką apsirenkite kuo šviesesniais drabužiais, kurių rankovės būtų ilgos, o rankogaliai gerai priglustų prie rankų.
Lietuvoje dažniau nuo erkių užsikrečiama Laimo liga, dar kitaip vadinama Laimo borelioze. 2016 m. šia liga susirgo 2915 asmenų, sergamumo rodiklis siekė 10,09 atv./10 000 gyventojų. Didžiausias sergamumo rodiklis stebimas Kauno apskrityje – registruoti 804 Laimo ligos atvejai, sergamumo rodiklis – 13,93 atv./10 000 gyventojų. Klaipėdos apskrityje 2016 m. susirgo 110 asmenų, sergamumo rodiklis buvo mažiausias iš visų Lietuvos apskričių – 3,39 atv./10 000 gyventojų.
Ligos skiriamasis požymis – raudona eritema. Praėjus apie 30 d. nuo erkės įsisiurbimo, įkandimo vietoje atsiranda raudona, ovalios formos dėmė, kurios centras dažnai būna šviesesnis, o kraštai ryškesni. Šis paraudimas palaipsniui plečiasi ir po 4–8 savaičių gali išnykti be gydymo.
Skiepų nuo Laimo ligos nėra. Tad pastebėjus šiai ligai būdingus požymius, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus vaistus. Paprastai yra skiriami antibiotikai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti ir ko nedaryti, jeigu įsisiurbė erkė? Pataria gydytoja
Erkinis encefalitas – viena sunkiausių erkių platinamų ligų
Viena sunkiausių ir žmonių sveikatai pavojingiausių erkių platinamų ligų – erkinis encefalitas. Tai virusinė centrinės nervų sistemos infekcija, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai. Maždaug trečdaliui susirgusiųjų erkiniu encefalitu jaučiamos pasekmės likusį gyvenimą. Dėl liekamųjų reiškinių keičiasi gyvenimo kokybė – sutrinka miegas, gebėjimas susikoncentruoti, nuolatos kamuoja galvos skausmai, elgesio pokyčiai, rečiau pasitaiko paralyžius.
Įsisiurbus erkei, ligos simptomai paprastai pasireiškia po mėnesio. Ligos požymiai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas, raumenų skausmas, šleikštulys, vėmimas. Tokia būklė trunka apie savaitę.
Tačiau 20–30 proc. užsikrėtusiųjų, praėjus 2–4 savaitėms po erkės įsisiurbimo, išsivysto antroji ligos stadija, kuri pasireiškia sunkesniais simptomais: galvos svaigimu, mieguistumu, orientacijos, kalbos sutrikimu, rankų, liežuvio drebėjimu, sutrikusia pusiausvyra ir judesių koordinacija. Retesniais atvejais gali išsivystyti paralyžius, prasidėti traukuliai, sutrikti sąmonė ir ištikti koma.
Kaip apsisaugoti nuo erkių?
Norint apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų, būtina kruopščiai prižiūrėti parkų, poilsio vietas, dažnai žmonių lankomus miškus: nuo ankstyvo pavasario reguliariai pjauti žolę, neleisti jai užaugti aukštesnei kaip 10 cm, ją išvežti ar sudeginti, kirsti menkaverčius krūmus, medžius sausuolius, praplatinti pasivaikščiojimo takus.
Svarbu nepamiršti ir individualių apsaugos priemonių: eidami į mišką apsirenkite kuo šviesesniais drabužiais, kurių rankovės būtų ilgos, o rankogaliai gerai priglustų prie rankų. Kelnių apačia taip pat turėtų gerai priglusti prie kūno arba būtų lengvai sukišama į kojines ar batus, taip sumažinama galimybė erkei patekti po dėvimais drabužiais. Galvos apsaugai patartina dėvėti kepurėlę ar ryšėti skarelę.
Rekomenduojama naudoti ir erkes atbaidančias priemones (repelentus). Jais galite apipurkšti atviras kūno vietas bei naudoti gamtoje jau ant dėvimų drabužių. Primename, kad apsaugos priemonių poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų nepamiršti ilgesnį laiką būnant gamtoje iš naujo pasinaudoti repelentu, o grįžus namo – dėvėtus drabužius pakabinti negyvenamojoje patalpoje ir kruopščiai apžiūrėti savo kūną.
Vienintelė ir efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl svarbu iš anksto imtis minėtų profilaktikos priemonių.
Ką daryti pamačius, kad įsisiurbė erkė
Įsisiurbus erkei, ją reikia kuo greičiau pašalinti ir mėnesį laiko stebėti savo savijautą. Atsiradus pirmiesiems į gripą panašiems simptomams ar raudoniui, kreiptis į šeimos gydytoją.