„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip greičiau užgydyti žaizdas, kad nepūliuotų ir neliktų randų

Šiltuoju metu daugėja traumų, sunkiai ar lengviau gyjančių buitinių žaizdų: įpjovimų, nusibrozdinimų, įbrėžimų, nudegimų. Pasak „Apotheka Pharma vaistinė“ vedėjos Leonoros Puodžiūnaitės, vėsią gegužę nudegimų saulėje nebuvo daug, tačiau keičiant sezoninę avalynę nuo nutrynimų kentėjo kojos, pacientai teiravosi, kaip teisingai gydant skirtingas žaizdas pagreitinti gijimą, išvengti pūliavimo, ryškių randų.
Nubrozdinimas
Žaizda / 123RF.com nuotr.

Vaistininkės klausėme, kodėl vienos žaizdos gyja greitai, o kitos – lėtai ir ką daryti su vaikų žaizdomis, kai neužgijus nubrozdintiems keliams ar alkūnėms jie vėl traumuojami pakartotinai.

„Žinoma, ant nubrozdintų kelių ar alkūnių negalima dėti apsaugų, kurios rekomenduojamos riedlentininkams, riedutininkams, paspirtukininkams, tačiau teisingai pasirūpinus ir sutvarsčius žaizdas uždedamos apsaugos padeda išvengti pakartotinio traumavimo. Kuo dažniau ta pati vieta kentės, tuo daugiau problemų gali kilti. Net ir chirurgai pakartotinių operacijų metu nepjauna toje pačioje vietoje, nes traumuojant pakartotinai randas didėja, o surandėjusio audinio visai kitos savybės, žaizdos sunkiau gyja, pats randas labiau matomas“, – sakė vaistininkė.

123RF.com nuotr./Patyrę nedidelį nubrozdinimą, prieš pradėdami tvarkyti žaizdą, nusiplaukite rankas
123RF.com nuotr./Patyrę nedidelį nubrozdinimą, prieš pradėdami tvarkyti žaizdą, nusiplaukite rankas

Pirmoji pagalba susižeidus

Susižeidus svarbiausia pirmoji pagalba: jei žaizda nedidelė ir kraujuoja negausiai, ją reikia išplauti švariu vandeniu, dezinfekuoti specialiu tirpalu ir užtepti žaizdų gijimą skatinančios priemonės, pvz., hidrokoloidinio gelio „Help4skin“. Gelis sušvelnina sąlyčio su tvarsčiu vietą, tad jis neprilimpa prie žaizdos, o tai ypač palengvina tvarsčio keitimą vaikui.

Pasak vaistininkės L.Puodžiūnaitės, namų vaistinėlėje pravartu turėti žaizdų gijimą skatinantį hidrokoloidinį gelį „Help4skin”, nes jis universalus, skirtą visų tipų buitinių žaizdų priežiūrai: įpjovimams, įbrėžimams, nubrozdinimams, odos įtrūkimams, nudegus saulėje ir pan. Taip pat tinka esant atviroms kojų opoms, praguloms. Medicinos priemonė saugi naudoti, tinka visai šeimai – suaugusiems ir vaikams nuo 2 metų, paspartina žaizdų ir paviršinių nudegimų gijimą, malšina skausmą, padeda išvengti infekcijų, mažina randų susidarymo riziką.

„Apotheka Pharma vaistinė“ nuotr./Leonora Puodžiūnaitė
„Apotheka Pharma vaistinė“ nuotr./Leonora Puodžiūnaitė

Kam žaizdos gyja sunkiau

Vieniems žaizdos gyja lengvai, kitiems – labai sunkiai. Pasak vaistininkės, tam visų pirma įtakos turi, kaip prižiūrime žaizdą: Kuo geresnę mikroaplinką sudarome žaizdoms gyti, tuo geriau ir greičiau jos sugis, tuo liks mažiau pastebimi randai.

123RF.com nuotr./Nubrozdinimas
123RF.com nuotr./Nubrozdinimas

Jei žaizdos gyja sunkiai, net ir tinkamai prižiūrimos pūliuoja, šlapiuoja, gali rodyti sveikatos problemas.

„Nusilpęs imunitetas, nepakankama mityba, fizinis aktyvumas turi įtakos bendrajai sveikatai, taigi ir žaizdų gijimui. Pastebime, kad žaizdos sunkiau gyja ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant organizmui lėtėja metabolizmas – medžiagų apykaita, dažnai būna nepakankama ar nevisavertė mityba. Vyresni žmonės ne viską gali gerai sukramtyti, be to vartoja vaistų, kurie turi pašalinių poveikių organizmui ar serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių atsiveria sunkiai gyjančios, ypatingos priežiūros reikalaujančios žaizdos“, – vardijo L.Puodžiūnaitė.

Dažniausi klausimai apie žaizdų gijimą – du

Dažniausi pacientų klausimai apie žaizdų gydymą – kokią priemonę naudoti, kad žaizda greičiau gytų, nepūliuotų ir kad susidarytų kuo mažesnis, blankesnis randas.

123RF.com nuotr./Randas
123RF.com nuotr./Randas

Vasarą prisideda dar vienas aktualus klausimas – ką naudoti nudegus saulėje, nusideginus namuose ar iškylaujant.

„Paprastai gegužės mėnesį po pirmo saulėto savaitgalio pasipildavo raudonų žmonių būrys, tačiau šiemet dėl vėsos pasitaikė vos vienas kitas nudegęs saulėje“, juokėsi „Apotheka Pharma vaistinė“ vedėja.

Kodėl negelbsti kefyras, grietinė ir aliejus

Vaistininkės žinia pagaliau sušilus orams – ribotai mėgautis saule ir šiukštu nedaryti įsisenėjusios klaidos nudegimo skausmui malšinti naudoti maisto produktus, tokius kaip kefyras, grietinė ar aliejus.

123RF.com nuotr./Smarkiai nudegęs vyras
123RF.com nuotr./Smarkiai nudegęs vyras

Kaip komentavo L.Puodžiūnaitė, riebalai neleidžia odai kvėpuoti, nevėsina jos: „Panaudojus liaudiškas priemones pagerėja tik trumpam, tačiau naudodami riebalus mes neapsaugome odos, ji toliau „dega“, traumuojama ir galop nusilupa. Jeigu esame gamtoje, turime vaistinėlę, geriau jau panaudoti priemonę, kuri pavėsins, paskatins odos regeneraciją. Tiek nudegus saulėje, tiek karščiui pažeidus gilesnius odos sluoksnius svarbu užtikrinti, kad oda neprarastų drėgmės“.

Vėsinti svarbu nedelsiant

Nudegiminės žaizdos yra labai skausmingos. Kiekvienas prisilietimas kelia kančią, todėl pirmas žingsnis nudegus – nedelsiant apie 20 minučių vėsinti nudegimo vietą po drungnu bėgančiu vandeniu ir tai pradėti daryti kuo greičiau, nes teigiamas vėsinimo poveikis mažėja ir baigiasi po 30 minučių. Siekiant išvengti hipotermijos, naudoti šaltą vandenį, ypač ant didelių nudegimų plotų, nerekomenduojama.

123rf.com nuotr./Nudegusi vaiko ranka
123rf.com nuotr./Nudegusi vaiko ranka

Jei leisdami laiką saulėje pastebime, kad oda paraudo, tai – ženklas, kad jau prasidėjo uždegiminiai procesai. Tokiu atveju visų pirma patariama nuraminti odą vėsiu kompresu, pvz., ramunėlių, mėtų, ar tiesiog vėsiu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu.

Norėdami atvėsinti odą, suteikti jai prarastos drėgmės, turėtume gerti daug skysčių.

Vėsinimo efektą, taip nuramindamas skausmą, teikia ir hidrogelis, kurio galima užtepti ant pažeistos vietos. Vaistininkės rekomenduotas „Help4skin“ – be parabenų, tad jį galima tepti ir tiesiai ant žaizdų, nubrozdinimų, įpjovimų, paviršinių nudegimų. Medicinos priemonė netiesiogiai pagreitina žaizdų gijimo procesą, kontroliuodama žaizdos mikroaplinką (žaizdos drėgmės balansą), taip ne tik apsaugant žaizdą nuo išsausėjimo, bet ir sugeriant drėgmę, kai žaizda per drėgna.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“