Kaip gydyti „karalių ligą“ – podagrą?

Senovėje podagra buvo vadinama „karalių liga“, nes ji dažniausiai pasirenka geriausius 35–45 metų vyriškos lyties atstovus. Tokie vyrai moka džiaugtis gyvenimu, t. y. pirmiausia – skaniai pavalgyti.
Sula
Sula / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Sveikata Podagra

Podagra pažeidžia sąnarius, vėliau – inkstus ir sukelia jų nepakankamumą. Paprastai pirmą kartą liga pajuntama, kai įvyksta pirmasis priepuolis: kuris nors sąnarys sutinsta, tampa labai skausmingas. Dažnai tai – didžiojo pėdos piršto sąnarys.

Liga – labai skausminga

Pasak sveikos gyvensenos žinovės, žolininkės N. Degutienės, podagra susergama, kai sąnariuose prisikaupia daug šlapimo rūgšties. Dideli jos kristalai pradeda ardyti sąnarį, spausti kraujagysles, kremzles, ir žmogus jaučia didelį skausmą.

„Dažniausiai podagra pažeidžia didžiojo pėdos piršto sąnarį. Kadangi šis pirštas yra atraminis, apie ligą sužinome labai greitai. Vėliau ji gali apimti ir kitus sąnarius, bet, jei imi tinkamai maitintis, labai greitai pagerėja“, – pabrėžia N. Degutienė.

Šios ligos stereotipinis modelis būtų toks. Vidutinio amžiaus nutukęs vyras vakare išgeria alkoholio, valgo daug riebaus maisto. Dažniausiai naktį jis pajunta stiprų skausmą kojos didžiojo piršto sąnaryje, pirštas parausta, patinsta

Šios ligos stereotipinis modelis būtų toks. Vidutinio amžiaus nutukęs vyras vakare išgeria alkoholio, valgo daug riebaus maisto. Dažniausiai naktį jis pajunta stiprų skausmą kojos didžiojo piršto sąnaryje, pirštas parausta, patinsta. Priepuolis trunka kelias dienas, paskui praeina, ir kurį laiką liga nepasireiškia. Apsilankius pas gydytoją, bus rekomenduota atlikti kraujo tyrimą, kuris ir parodys, ar žmogus serga podagra. Tada bus paskirtas gydymas.

Svarbiausia – tinkama mityba

Jei yra įtarimų, kad ši liga prasideda, galima sau padėti ir paprastomis priemonėmis. Vienas pagrindinių ir svarbiausių profilaktikos būdų – mityba. N. Degutienė pabrėžia, kad tada būtina visiškai atsisakyti riebios mėsos, vidaus organų (kepenų, inkstų, smegenų), mėsos sultinių, žuvies, riebių padažų, visų ankštinių daržovių ir žemės riešutų, saldumynų, šokolado, alkoholio, ypač šviesiojo alaus. Taip pat kenkia spalvoti fabrikiniai gėrimai, rūkyti, konservuoti gaminiai, fruktozė.

„Valgyti galima grūdų produktus: avižas, miežius, kukurūzus, ryžius, grikius. Taip pat – linų sėmenis, burnočių sėklas, bulves, kiaušinius, riešutus (tik ne žemės), šviežius ir džiovintus vaisius, daržoves. Reikia stengtis, kad racione būtų kuo daugiau žalių vaisių ir daržovių, nes tada organizmo skysčių rūgštinė reakcija pavirs šarmine ir nesikaups šlapimo rūgštis“, – aiškina sveikos gyvensenos žinovė.

Gali pasirodyti, kad be išvardytų produktų nebėra ko valgyti. Bet produktų, tinkamų sergantiems podagra, išties yra: liesa mėsa, kai kurios žuvys (plekšnė, raudonasis ešerys, karpis be odelės, menkė). Galima valgyti morkas, ridikus, pomidorus, agurkus, salierus, moliūgus, kopūstus. Tinka ir vaisiai: ananasai, kiviai, avietės, kriaušės, raudonieji serbentai, vyšnios, obuoliai, agrastai. Beje, galima ir ledus valgyti.

Reikia atkreipti dėmesį, kad sergantiems podagra rekomenduojama tik labai nestipri kava ir arbata.

Ką galima pasiimti iš gamtos?

N. Degutienė pabrėžia, kad, sergant podagra, labai padeda vaistažolės: raktažolės, asiūkliai, kukurūzų purkos (šluotelės nuo burbuolių), šarkakojai pataisai. „Jei geriate ir vaistus, poveikis didelis, – pastebi žolininkė. – Bet kartu reikia valyti kraują. Jį išvalyti padeda kiaulpienės ir dilgėlės.“

Sveikos gyvensenos žinovė  primena, kad dilgėles reikia gerti kartu su kiaulpienėmis, nes dilgėlės tirština kraują, o kiaulpienės skystina.

„Dar reikia aktyvinti medžiagų apykaitą. Ypač gerai – ajero šaknys. Iš vakaro vieną šaukštelį labai smulkiai sumaltos šaknies užpilti vandeniu, ryte pašildyti iki 38 C ir gerti šešis kartus per dieną prieš valgį ir po valgio po vieną gurkšnį“, – pataria N. Degutienė.

Pasak jos, šlapimo rūgšties kiekį kraujyje labai mažina vitaminas C. Tik, kadangi jis veikia tik tuo metu, kai yra suvartojamas, geriausia ne iškart išgerti visą tabletę, o kramsnoti ją kas pusvalandį ar valandą.

Kad poveikis būtų kuo didesnis, žolininkė siūlo „gydymo planą“. Mėnesį kiekvieną dieną gerti raktažolių arbatą. Paskui – asiūklių ir dilgėlių bei kiaulpienių arbatą. Dar vėliau vartoti kukurūzų purkas ir pataisus.

„Visų žolių norma – vienas arbatinis šaukštelis stiklinei vandens. Geriausia žolių pasiruošti trims stiklinėms iš karto ir visą dieną turėti tokio užpilo. Pasidarei, po kokio pusvalandžio ar valandos išgeri pirmą (žolės lieka vandenyje), dar vieną kartą geri dieną ir vakare – trečią“, – sako sveikos gyvensenos žinovė.

Podagros pažeistiems sąnariams sveikti padeda ir pavilgai bei kompresai. Jie, tikina N. Degutienė, aktyvina kraujotaką, plečia kraujagysles ir tirpdo šlapimo rūgštį.

Podagra sergantiems žmonėms patariama daugiau judėti, sportuoti. Jiems naudingas nesunkus fizinis darbas. Taip pat labai svarbu normalizuoti kūno svorį.

Senoliai sergantiems podagra rekomenduoja pavasarį gerti daug beržų sulos, o valgyti daug trešnių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis