Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip išmokti noriai keltis anksti ryte?

Nemažai mūsų gimę būti pelėdomis – iki vėlumos esame aktyvūs ir nenorime miego, o ryte keltis sunku. Deja, toks ritmas netelpa į jokio tradicinio darbo rėmus: septintą, aštuntą ar devintą ryto jau reikia būti darbe, o kur dar noras pasipuošti, pasportuoti prieš darbą ar suruošti į mokyklą vaikus. Gera žinia ta, kad galima išmokti keltis anksčiau – noriai!
Moteris keliasi
Moteris keliasi / Vida Press nuotr.

50 proc. mūsų organizmo laikrodžio nulemta genetiškai ir amžiaus – kuo vyresni esame, tuo vidinis laikrodis yra ankstyvesnis, todėl gilioje senatvėje atsikelti penktą ryto bus ne pareiga, o natūralus poreikis. Tačiau ir kol nesulaukėme garbaus amžiaus, galime pamėginti pakrutinti likusius 50 procentų (jei genetika lėmė, kad esame pelėdžiukai, o ne vyturiai).

Kodėl to reikia? Nes rytas, tai metas, kai galime pabūti ramiai, išgerti kavos ir pasiruošti naujai dienai. Tyrimais įrodyta, kad ir sportas ryte duoda daugiau naudos – organizmas greičiau pradeda deginti riebalus; dieną jaučiamės žvalūs; o ir užmigti vakare lengviau.

Siūlome kelis patarimus, kaip išmokti keltis anksčiau:

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

1. Turėkite priežastį

Taip jau yra: norint, kad kažką padarytume, turime turėti priežastį. Taigi norėdami atsikelti anksčiau, turime sugalvoti, kodėl to reikia. Pavyzdžiui, nusprendėte rytais prieš darbą (ar studijas) sportuoti. Puiku, teks keltis anksčiau. O gal turite kokių nors susitikimų ryte? Galite juos pusvalandžiu paankstinti.

Svarbu, kad priežastis būtų pakankamai rimta, jog atėjus laikui keltis taip ir padarytumėte, o ne numotumėte ranka ir apsiverstumėte ant kito šono.

2. Praktikuokitės

Ankstyvesnis kėlimasis turi būti jūsų noras ir tikslas, kurio sieksite kasdien.

Jei kartą ar du atsikelsite anksčiau, o vėliau gyvensite, kaip gyvenę, niekas nepasikeis. Čia kaip ir su sportu: viena treniruotė per mėnesį jūsų tvirtesnių nepadarys. Ankstyvesnis kėlimasis turi būti jūsų noras ir tikslas, kurio sieksite kasdien.

Tarkime, keliatės septintą valandą ir strimgalviais tenka skubėti, todėl norėtumėte keltis valanda anksčiau. Iškart taip pradėti daryti nevertėtų, nes organizmui bus per didelis šokas ir jis priešinsis. Pamėginkite padalyti tą valandą į savaitės ar dviejų laiko tarpą po kelias minutes – taip bus pakankamai laiko apsiprasti. Su laiku pamatysite, kad ir miegoti eisite šiek tiek anksčiau – norėsis kompensuoti rytinį miego trūkumą.

3. Jokių nervinančių melodijų

Kaip žadintuvo melodiją nusistatėte jums patinkančią popdainą, o gal malonų garsėjantį paukštelių čiulbesio įrašą? Tik kodėl rytais tas čiulbesys visai ne malonus, o mėgstama daina – erzina? Todėl kad ilgainiui ta muzika susiejama su nelabai malonia emocija – kėlimusi tada, kai to dar nesinori. Ir jeigu po keliskart nustatinėjate žadintuvą ir vis girdite tą muziką... kyla grėsmė jūsų telefono saugumui.

O jei rimtai, siūlome pasibandyti keletą skirtingų melodijų ryte, kurios neerzintų, bet ir neskatintų užmigti. Beje, yra įvairių žadintuvų programėlių, kurių taip paprastai neišjungsi. Vienos liepia pasivaikščioti („Step Out of Bed“) ir tik tada išsijungia, kitos („Sleep Cycle“) seka jūsų miego ciklus ir suskamba tada, kai, programėlės manymu, jums pabusti būtų lengva.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

4. Nepersimiegokite savaitgaliais

Tai priežastis, kodėl darbo dienomis tampa ne tik sunku keltis, bet ir naktimis kankina nemiga. Jūsų organizmui reikalingas režimas. Jei savaitgalį miegate iki dešimtos ryto, natūralu, kad pirmadienį keltis šeštą bus labai sunku.

Savaitgalį stenkitės ne bandyti išmiegoti už visą savaitę, o gulkitės ir kelkitės panašiu laiku, kaip ir paprastomis dienomis. Su laiku organizmas pats susireguliuos, kada reikia atsigulti, kad anksti kėlę nesijustumėte mieguisti.

5. Jokios priespaudos

Ankstyvas kėlimasis neturi būti kančia. Taip sau ir pasakykite ryte. Juk to reikia tam, kad turėtumėte daugiau laiko susiruošti į darbą, tapti žvalesni, daugiau visko spėtumėte ir galėtumėte pabūti tyloje, kol namiškiai dar miega. Ypač jaunoms mamoms ankstus rytas yra vienintelis laikas, kai galima pabūti vienoms su savimi. Keltis anksčiau gali būti naujo – sveikesnio ir turiningesnio – gyvenimo pradžia. Tyrimai rodo, kad anksčiau besikeliantys dirba produktyviau ir geriau mokosi.

6. Komfortą – lauk!

Ir dar – yra įvairių patarimų, ką padaryti, kad ryte nebesinorėtų gulėti lovoje. Juk gulėti norime ne tik dėl to, kad vis dar ima miegas, bet ir dėl šiltų jaukių patalų, tamsos, tylos. Taigi suskambus žadintuvui atidenkite užuolaidas ar žaliuzes – įleiskite šviesos į kambarį, pasileiskite geros muzikos (nebent kas nors namie dar miega). Yra net tokių, kurie prisideda į lovą knygų arba nustumia į šalį patalus ir leidžia sau toliau miegoti tik neužsiklojus, padėjus galvą ant knygų. Skamba keistai, bet, sako, padeda.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai