Spuogų atsirandimą gali paskatinti perdirbtų, greitai paruošiamų gaminių vartojimas. Dermatologinės kosmetikos kompanijos BIODERMA atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 15-18 metų jaunuoliai, kenčiantys nuo aknės, rezultatai parodė, jog beveik visi respondentai pastebėjo, kad labiausiai aknės atsiradimą skatino gazuoti, saldūs gėrimai, greitas maistas, o sveika ir subalansuota mityba gerokai pagerino jų odos būklę. Mitybos ekspertė pabrėžia – nėra nesveiko ar sveiko maisto, yra netinkamai subalansuota mityba, todėl valgant per didelį kiekį maisto, kuriame yra daug cukraus, druskos, vartojant riebius, dažniausiai perdirbtus produktus su daug įvairiausių priedų (saldiklių, skonio stipriklių, konservantų ir pan.), gali atsirasti spuogų. „Stipriau aknė pasireiškia tiems žmonėms, kurie vartoja daugiau aukštą glikeminį indeksą turinčio maisto. Glikeminis indeksas parodo, kaip greitai kraujyje padidėja cukraus kiekis suvalgius vienokio ar kitokio maisto. Visus maisto produktus pagal glikeminį indeksą galima suskirstyti į tris grupes: žemo, vidutinio ir aukšto glikeminio indekso produktai. Žemo glikeminio indekso produktai yra pupos, avinžirniai, lęšiai, saulėgrąžos, linų sėmėnys, grūdinės kultūros, didžioji dauguma vaisių ir daržovių. Vidutinio glikeminio indekso produktams priskiriami grūdiniai produktai, razinos, ledai be priedų, bulvės. O štai aukšto glikeminio indekso produktai yra pienas ir dauguma jo produktų, ryžiai, batonas ir kvietinių miltų kepiniai (pyragai, bandelės), kukurūzų dribsniai, cukrus,“ – pataria sveikos mitybos specialistė.
Amerikos dermatologų teigimu, yra glaudus ryšys tarp pieno vartojimo ir aknės. Kaltinti galima hormonus bei antibiotikus, esančius piene, kadangi jų yra gausu gyvulių pašaruose. Kovojat su akne, rekomenduojama pieną keisti kitais augalinės kilmės pieno pakaitalais, pavyzdžiui, migdolų ar kokosų pienu.
Kita klaida, daroma sergančiųjų akne, – į mitybos racioną neįtraukti produktų, turinčių pakankamą kiekį antioksidantų, vitaminų ir mineralų. Nepakankamai vartojant vitaminų E, A, B6, C, cinko, chromo, seleno ir karotenoidų turinčių produktų taip pat gali atsirasti spuogų. Šios maisto medžiagos padeda organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais, jų reikia kolageno gamybai, kuris svarbus odos regeneracijai, taigi, jeigu kenčiate nuo aknės, pasirūpinkite, kad jūsų mityboje netrūktų šių labai svarbių medžiagų. Gydant aknę, taip pat svarbu atminti, jog alkoholio vartojimas ar rūkymas gali sukelti aknės paūmėjimus.
Kokių produktų valgiaraštyje turėtų atsirasti daugiau? Sveikos, lygios ir spindinčios odos paslaptis – viso grūdo produktai, daržovės, riebi žuvis, riešutai bei kiti produktai, turintys omega-3 rūgščių. Svarbu palaikyti normalią žarnyno mikroflorą probiotikų turinčiais produktais (natūraliu jogurtu, kefyru) – ypač, jeigu vartojate antibiotikus aknei gydyti. Mitybos ekspertė priduria, kad norint turėti sveiką odą, būtina išgerti ir pakankamą kiekį vandens, padedančio užkirsti kelią spuogų atsiradimui, – nuo 1,5 iki 2 litrų per parą.
Suderintas poilsio ir darbo režimas, fizinis aktyvumas, streso pažabojimas bei tinkama, paūmėjimų neprovokuojanti mityba, derinama su paskirtu gydymu ir atidžia bei nuoseklia odos priežiūra, – tai sėkmingo aknės gydymo sudedamosios dalys.
Straipsnis parengtas remiantis kompanijos BIODERMA užsakymu rinkos tyrimų bendrovės RAIT atliktu kokybiniu tyrimu su paaugliais, turinčiais aknę.
Dermatologinės kosmetikos kompanija BIODERMA nuolat kuria naujoves aknės prevencijos srityje. Gilinimasis į odos biologiją, analizuojant jos natūralius procesus, įkvepia BIODERMA kurti dermatologines odos priežiūros priemones, veikiančias visas žinomas spuogų atsiradimo priežastis ir atkuriančias odos biologinę pusiausvyrą.
PATI ODA įkvepia BIODERMA surasti biologinius sprendimus, kad išsaugoti mūsų odos sveikatą ir grožį. ILGAM.
Sužinokite daugiau apie į aknę linkusią odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt.