1. Kruopščiai ir dažnai plaukite rankas
Infekcija į mūsų organizmą dažniausiai patenka per rankas. Anot amerikiečių mokslininkų, tie, kurie dažnai ir kruopščiai plauna rankas, serga 45 proc. rečiau. Taigi, kaip save apsaugoti?
Pirma, siaučiant peršalimo ligų epidemijai, turėkite su savimi savo rašiklį, nesinaudokite tais, kurie būna viešose įstaigose: bankuose, parduotuvėse ir pan.
Antra, įsigykite antibakterinį skystį rankoms ir pasinaudokite juo iš karto po to, kai prisiliečiate prie bakterijomis knibždančių paviršių: pavyzdžiui, po kelionės viešuoju transportu.
Trečia, taisyklingai plaukite rankas: iš pradžių gerai jas išmuilinkite, po to nuplaukite dideliu kiekiu vandens ir sausai nušluostykite. Atminkite, kad drėgme yra itin palanki terpė bakterijų veisimuisi.
2. Gerkite daugiau skysčių
Pakankamas kiekis vandens, net jeigu esate šalia sergančio žmogaus, apsaugos jus nuo bakterijų. Dalykas tas, kad nosies gleivinė yra natūralus barjeras nuo bakterijų, kuris apsunkina mikroorganizmų įsiskverbimą į mūsų kūną. Jeigu šaltuoju metų laiku geriate nepakankamai vandens, nosies gleivinė sausėja ir tampa mažiau veiksminga.
Taip pat skaitykite: Riebalus deginančių ir organizmą valančių kokteilių TOP 9
3. Venkite organizmo atšalimo
Atšalimas silpnina imuninę sistemą, nes kai žmogui šalta, organizmas eikvoja jėgas tam, kad palaikytų normalią kūno temperatūrą, o jėgų kovoti su infekcijomis vis mažėja. Pagrindinės taisyklės, kurių turėtumėte laikytis žiemą: šilta avalynė, kepurė, pirštinės ir drabužių sluoksniavimas. Pirmąjį sluoksnį turėtų sudaryti prakaitą išgarinantys ir kūną šildantys apatiniai, antrąjį – šilumą sulaikantys drabužiai, trečiąjį – nuo sniego, vėjo ir drėgmės saugantys drabužiai.
4. Venkite streso
Stresas – vienas pagrindinių, imunitetą silpninančių veiksnių. Žmonių, kurie užsiima joga ir meditacija, daug žemesnis streso hormono kortizolio lygis. Gydytojai teigia, kad aukštas kortizolio lygis padidina ligų riziką. Todėl kiekvieną dieną suraskite bent 10–15 min. tam, kad galėtumėte visiškai atsipalaiduoti, kelis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite bei pagalvokite apie ką nors malonaus ir gražaus.
Taip pat skaitykite: Plaukų priežiūra žiemą: 10 pagrindinių taisyklių bei naminių kaukių receptai
5. Tinkamai maitinkitės
Venkite perdirbtų, riebaluose keptų, daug druskos, cukraus ir sintetinių priedų turinčių maisto produktų. Maitinkitės reguliariai, padidinkite gerųjų riebalų kiekį, dažniau gerkite šiltą arbatą. Nepamirškite vitamino C, kuris yra galingas antioksidantas. Šio vitamino gausu ne tik citrusiniuose vaisiuose, bet ir brokoliniuose kopūstuose, kiviuose, saldžiojoje paprikoje. Itin svarbus ir vitaminas A, atsakingas už imuniteto gerinimą. Jo rasite kepenėlėse, kiaušiniuose, riebioje žuvyje.
Imunitetą sustiprinti padės ir B grupės vitaminai, skatinantys energijos išsiskyrimą iš angliavandenių, riebalų ir baltymų, kas ypač aktualu žiemą, kai trūksta energijos. B grupės vitaminų gausu žuvyje, liesoje mėsoje (vištiena, triušiena), rupioje duonoje, kopūstuose ir ankštinėse kultūrose.
Ingredientai
Sultinio kubelis (bet kokio) 1.00 vnt.
Druska:
1.00 arbat. š. (kupinas šaukštelis)
Kaip gaminti
1. Petražolių lapelius susmulkinkite ir sumaišykite su druska bei pipirais.
2. Triušį supjaustykite stambiais gabalais, įtrinkite druskos mišiniu, sudėkite į indą, uždenkite ir per naktį laikykite šaldytuve.
3. Marinuotus triušio gabalus iš visų pusių apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje ir sudėkite į kepimo rankovę (jos atkirpkite tiek, kad mėsai nebūtų ankšta). Stiklinėje karšto vandens ištirpinkite sultinio kubelį, supilkite į kepimo rankovę ir kilstelėkite neužrištą galą, kad skystis neišbėgtų.
4. Morkas stambiai sutarkuokite, sudėkite ant triušienos, rankovę užriškite ir 175 °C karštumo orkaitėje troškinkite 1 val. Paskui plėvelę perkirpkite, ant išsitroškinusios triušienos sukrėskite grietinę ir kiškite į orkaitę dar pusvalandžiui.
Suskleisti
Kaip gaminti
- Kepenėles nuplaukite, nuvarvinkite ir dėkite į keptuvėje įkaitintą aliejų. Kepkite iš abiejų pusių po 3 minutes. Perdėkite į puodą.
- Kol kepa kepenėlės, susmulkinkite saldžiąsias paprikas ir svogūnus. Į keptuvėje įkaitintą aliejų suberkite paprikas, svogūnus, mažas morkytes ir maišydami kepkite 5 minutes. Sudėkite į puodą.
- Į 100 ml vandens įdėkite miltus, pomidorų padažą, išmaišykite ir supilkite į puodą. Uždenkite ir troškinkite 10 minučių. Tuo metu nuvarvinkite kukurūzus ir suberkite į puodą. Maišydami kaitinkite 3 minutes.
|
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
Suskleisti
Ingredientai
Kiviai:
6.00 vnt. (4 - įdarui ir 2 - papuošimui)
Vanduo:
1.00 st. (½ karšto - įdarui)
Jogurtas:
500.00 ml (natūralaus - įdarui)
Citrinos:
1.00 vnt. (1 valg. š. sulčių - įdarui)
Kaip gaminti
- Sutrinkite sausainius iki vientisos masės ir sumaišykite su tirpintu sviestu. Suformuokite torto formoje pyrago pagrindą.
- Želatiną užpilkite puse stiklinės šilto vandens ir palikite 30 minučių. Vėliau ištirpinkite.
- Kivius susmulkinkite, sudėkite į nedidelį puodą, suberkite cukrų, supilkite citrinų sultis. Ant mažos ugnies kaitinkite kivius apie 3 minutes, po to atvėsinkite.
- Į kivių masę supilkite jogurtą ir ištirpintą želatiną.
- Torto padą apdėliokite griežinėliais pjaustytais bananais ir užpilkite kivių bei jogurto mase.
- Tortą dėkite į šaldymo kamerą ir palikite 30-40 minučių, vėliau viską perkelkite į šaldytuvą. Prieš patiekdami papuoškite kivių griežinėliais.
Suskleisti
Ingredientai
Pipirai:
1.00 žiupsnelis (kvapnieji)
Actas:
2.00 valg. š. (nebūtina)
Kaip gaminti
- Nuluptus svogūną, česnakus, morkas ir kopūstus smulkiai supjaustykite. Žalumynus nuplaukite ir taip pat susmulkinkite. Puode įkaitinkite aliejų, sumeskite svogūnus, česnakus ir morkas, apkepkite.
- Sudėkite kopūstus ir supjaustytas šparagines pupeles, suberkite prieskonius, pagardinkite druska, cukrumi, įpilkite vandens, kad daržovės būtų apsemtos, ir maišydami kaitinkite ant mažos ugnies 20–30 minučių.
- Baigdami troškinti sumeskite žalumynus. Paragaukite, jei trūksta, įberkite dar druskos, kas mėgsta aštriau, galite šliūkštelėti ir porą šaukštų acto.
- Karštas daržoves sukrėskite į švarius stiklainius, pridenkite dangteliais ir dėkite į puodą su vandeniu. Kaitinkite 20–30 minučių ir sandariai uždarykite.
|
Knyga „Konservuojame namie“ |
Receptas iš knygos „Konservuojame namie“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Kreminė grybų sriuba: (skardinė) 400.00 arbat. š.
Ryžiai:
1.00 st. (virtų, birių)
Svogūnai:
2.00 vnt. (puodelis smulkiai sukapotų)
Pienas:
1.00 st. (1/4 puodelio lieso)
Kaip gaminti
1. Puode įkaitintame aliejuje pakepinkite svogūnus. Kai pasidarys skaidrūs, sudėkite brokolinius kopūstus ir maišydami kepinkite kelias minutes.
2. Konservuotą sriubą sumaišykite su pienu ir supilkite į puodą su brokoliniais kopūstais. Suberkite ryžius, gerai sumaišykite ir nukelkite nuo ugnies.
3. Viską sukrėskite į riebalais pateptą apkepo indą, viršų pabarstykite tarkuotu sūriu ir 35–40 min. kepkite 160 °C orkaitėje.
|
Knyga „100 receptų sergantiems diabetu“ |
Receptas iš knygos „100 receptų sergantiems diabetu “, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti