Kaip pagelbėti artimajam, kenčiančiam nuo sprando skausmų? Praktiniai kineziterapeuto patarimai

Anot kineziterapeuto Vytauto Pilelio, su nugaros skausmais susiduria kone kiekvienas sėdimą darbą dirbantis žmogus. Kenčiantiems nuo šių skausmų pati geriausia artimojo pagalba – tinkamoje padėtyje atliekamas nesudėtingas masažas, leidžiantis atpalaiduoti įsitempusius kaklo raumenis. Kaip atlikti masažą – žiūrėkite vaizdo siužetą.

Kaip vieną iš projekto „Pavasario iššūkis“ dalių pristatome videociklą, kuriame „Limfedemos centro“ kineziterapeutas V.Pilelis kalba apie dažniausiai pasireiškiančius viršutinės krūtinės dalies bei nugaros skausmus, priežastis bei jų prevenciją.

Vaizdo pasakojimuose pacientų vaidmenis atlieka sporto ir mitybos specialistai – Andrius Pauliukevičius ir Ilka Rae Adams.

Apie sprando srities skausmus ir šių skausmų priežastis – 15min interviu su V.Pileliu.

– Ar dažnas skundžiasi skausmais sprando (t. y. viršutinės krūtininės dalies) srityje?

– Beveik visi žmonės, kurie dirba sėdimą darbą.

– Kokios yra skausmo atsiradimo priežastys?

– Pagrindinė priežastis – pats sėdėjimo būdas. Sėdėjimo metu, nori ar nenori, galva linksta į priekį, viskas laikosi ant kaklo.

Kadangi kaklą laiko raumenys, kurie tvirtinasi prie vadinamojo sprando, atsiranda įtampa. Ilgainiui kaklas pradeda lenktis į kitą pusę (neteisingą fiziologiškai), ir atsiranda tie skausmai, ypač galvos skausmai, migrena.

Žmonės dažnai galvoja, kad šių skausmų neįmanoma išgydyti, bet tai nėra tiesa. Tiesiog reikia daryti atitinkamus pratimus, išeiti reabilitacijos kursą, ir pagerės. Nebent tai yra neurologiniai pažeidimai, kurie yra gydomi atskira tvarka.

– Jeigu teisingai suprantu, tai galvos skausmai atsiranda tuomet, kai kaklo skausmas pereina į galvos skausmą ar pečius?

– Taip ir yra. Iš tikro, žmonės, kurie nuolat sėdi, daugiausia skundžiasi net ne sprando ar kaklo skausmais, o galvos skausmais. Jeigu žiūrėtume pagal pirmumo vietą, kiek žmonių kreipiasi, tai pirmoje vietoje yra galvos skausmas, o tik paskiau eina kaklo, juosmens skausmai.

– Dažnas pajutęs pirminį skausmą veikiausiai neskuba pas gydytojus, bet tikisi, jog skausmas praeis savaime. Kokie ženklai byloja, kad vis dėlto reiktų kreiptis į specialistą?

– Manau, kad į specialistus reikia kreiptis tada, kai tai pradeda trukdyti gyventi. Juk žmogus daug gali ištverti, iškentėti, ir mes daug ką ignoruojame, nes kai kurie skausmai iš tiesų praeina. Galbūt anksčiau vis paskaudėdavo kokią nors vietą, bet tai praeidavo savaime arba atsikartodavo tik kas metus, tai, galima sakyti, jog yra tikimybė, kad ir paskutinis skausmas praeis savaime.

Bet jeigu tai nepraeina taip, kaip anksčiau praeidavo, tai vienareikšmiškai reikia kreiptis į specialistą, nes toje dalyje yra problema. Atvirai kalbant, pas specialistą reikėtų lankytis profilaktiškai.

Aš lyginu nugaros priežiūrą su dantų valymu. Jeigu mes valomės dantis kiekvieną dieną, kodėl mes negalime prižiūrėti savęs kiekvieną dieną? Juk visa mūsų nervų sistema praeina pro mūsų nugarą. Jeigu jau pasireiškė kokie nors skausmai, kojų ar rankų tirpimai, įtampos – specialisto konsultacija yra būtina.

VIDEO: Pavasario iššūkis: Sėdimas darbas

Norite užduoti jums rūpimą klausimą apie sportą ar mitybą? O gal galite pasiūlyti įdomią ir visiems aktualią temą? Rašykite mums – issukis@15min.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai