„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip pakeisti kankinančių santykių scenarijų?

Kartais būna taip: mylimieji keičiasi, į kiekvieną naują meilę dedame didžiausias viltis, tačiau nesijaučiame laimingesnės – vėl tos pačios kančios, nežinia ir stingdantis nesaugumo jausmas. Jei nuolat pasirenkate panašius vyrus, turbūt papuolėte į tam tikro tipo santykių priklausomybę, teigia psichologė Suzanne Degges-White.
Nelaiminga moteris
Nelaiminga moteris / Vida Press nuotr.

Moksliniai tyrimai atskleidė, kad priklausomybė nuo bet kokio proceso – azartinių žaidimų, nekontroliuojamo valgymo, alkoholio ar „nesveikų“ santykių formuojasi tuo pačiu principu: malonumas mums ima asocijuotis su tam tikru veiksmu, o paskui mes bet kokia kaina siekiame tą malonumą susigrąžinti. Ir jei mūsų smegenys fiksuoja chaotiško nerimo ir meilės kančios būseną kaip geidžiamiausią, vėliau stengsimės, kad ji nuolat kartotųsi. Taip įsisuka priklausomybės ratas.

Priklausomybės pripažinimas

Jei mes vis pasirenkame netinkamą žmogų, reikėtų išsiaiškinti, kodėl mūsų smegenys išskiria jį kaip labiausiai tinkantį kandidatą. Kai tik mes suvokiame priežastis, tampa daug lengviau atsikratyti priklausomybės ir daugiau niekada neužkibti ant tokio tipo partnerio kabliuko.

Mūsų protas pažįstamus, pasikartojančius jausmus ir emocijas, net ir ne pačias teigiamiausias, iškart įvertina kaip nekeliančias pavojaus.

Paradoksas, tačiau mūsų protas pažįstamus, pasikartojančius jausmus ir emocijas, net ir ne pačias teigiamiausias, iškart įvertina kaip nekeliančias pavojaus. Galima pamanyti, kad mūsų smegenys tarsi nukopijuoja nelaimingų santykių scenarijų ir vėliau reaguoja tik į tokį, kuris žada būti lygiai toks pats.

Kitaip kalbant, jei mus ilgai ignoravo ar žemino, nors ir piktinomės tokiu partnerio elgesiu, giliai viduje ėmėme jį laikyti priimtinu, nes esą jau numanome, ko tikėtis. Tačiau geriau jau skaudžiai susidurti su kitokiu žmogaus elgesio modeliu, nei nuolat kartoti tą patį įprastą scenarijų.

Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris
Vida Press nuotr.

Kaip galime pakeisti stereotipus? 4 žingsniai:

1. Prisiminkite visus savo santykius, kurie jums neatnešė laimės. Būkite sąžininga su pačia savimi ir pabandykite išsiaiškinti, kas būtent jums partnerio, su kuriuo jums tikrai nebuvo pakeliui, elgesyje atrodė patrauklu.

2. Jei būtent dabar esate susieta tokiais santykiais, padės asociacijos su cigarete. Neįmanoma mesti rūkyti, jei jūsų kišenėje guli cigarečių pakelis. Jūs netapsite laisva tol, kol neatsikratysite to, kas nuodija gyvenimą – ar tai būtų žalingas įprotis ar „žalingas“ žmogus. Pagalvokite, kaip galėtumėte nutraukti toksiškus santykius.

3. Priminkite sau, kad jūsų poreikiai ne mažiau svarbūs nei partnerio. Būtų neblogai susirašyti juos ant popieriaus. Tikriausiai norite, kad JIS jūsų norus gerbtų, jūsų žodžius girdėtų, jus vertintų, dėl jūsų nerimautų ir būtų jums ištikimas, ar ne?

Vida Press nuotr./Pora
Vida Press nuotr.

4. Pakeisti susiformavusį scenarijų, perprogramuoti smegenis, kurios reaguoja tik į tuos santykius, kuriuose jūs kentėtumėte, ne taip jau paprasta. Bet palaipsniui galima viską pakeisti. Jei sutinkate naują žmogų ir manote, kad jis jums visais atžvilgiais tinka, būkite budri: pradėkite fiksuoti (dar geriau, kad užsirašytumėte) tuos epizodus, kurie skiriasi nuo ankstesnės jūsų patirties. Pavyzdžiui, jūs tiesiai pareiškėte, kas jums jo elgesyje nepatinka, nebijodama, kad jis supyks, o jis reagavo supratingai. Arba: jam sunkiu metu jį palaikėte, o jis nepriėmė to kaip savaime suprantamo fakto, o išreiškė jums savo dėkingumą.

Santykių detoksikacija

Norint atsisakyti žalingo įpročio žavėtis žmogumi, kuris verčia jus kentėti, reikės disciplinos. Čia jau kaip su visais žalingais įpročiais: juk jei norite atsisakyti valgyti naktį, nebelaikote šaldytuve visokiausių skanėstų, ar ne? Taip pat ir su žmonėmis. Jei nenorite „atkristi“, išsivaduokite nuo visų įmanomų artefaktų, susijusių su tuo asmeniu: venkite sekti jo postus socialiniuose tinkluose, nebeperžiūrinėkite bendrų fotografijų ir taip toliau.

Nors dar kartais priklausomybė bandys atsikovoti savo teritoriją (neištvėrusi parašysite jam sms), nekaltinkite savęs, bet pasistenkite grįžti į buvusį etapą. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną turėtumėte siekti, kad jūsų gyvenimą užpildytų nauji džiaugsmai. Atnaujinkite santykius su senais draugais ir draugėmis, užsiimkite tuo, kas džiugina.

Vida Press nuotr./Išsiskyrimas
Vida Press nuotr.

Turėkite kantrybės

Jei pasikalbėtumėte su žmogumi, kuris kadaise daug rūkė, o paskui metė, jis tikriausiai prisipažintų, kad iki šiol būna momentų, kai norisi užsirūkyti. Bet jie ateina vis rečiau. Kiekvienam naujam įpročiui reikia laiko – mėnesių ar net metų. Duokite sau laiko, būkite sąžininga su savimi ir atidžiai rinkitės žmones, kuriuos pasiryžtumėte įsileisti į savo gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs