Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Kaip „sukiužęs“ 30-metis Marius Jovaiša tapo sveikuoliu 50-mečiu maratonų bėgiku?

Fotografas, leidėjas, keliautojas, albumo „Neregėta Lietuva“ autorius Marius Jovaiša (50 m.) jau dvidešimt metų propaguoja sveiką gyvenimą būdą, sportuoja ir savo patirtimi dalijasi su kitais. Nors kelias iki šio etapo buvo ilgas ir vingiuotas. Kaip sako pats M.Jovaiša, iki 30 metų jis jau buvo gana „sukiužęs“, turėjo pilvuką nuo nejudėjimo ir alaus, negalėjo atsikratyti žalingų įpročių, vargino stiprūs nugaros skausmai.
Marius Jovaiša
Marius Jovaiša / Asmeninio albumo nuotr.

Sveikata kaip bokso kriaušė – nuo smūgių ji staiga praplyšta

Sportą ir sveiką gyvenimo būdą propaguojantis Marius Jovaiša prisimena ne itin pavyzdingą savo paauglystę, kai būdamas ugningo charakterio, norėjo viską išmėginti ir tai patirti maksimaliai:

„Gana anksti mano gyvenime atsirado alkoholis, pradėjau ir rūkyti, gal turėjo įtakos ir tai, kad mano tėvai rūkė, namuose matydavau ir baliukų. Vėliau nebuvo lengva žalingų įpročių atsikratyti. Nors savęs neapgaudinėjau, supratau, kad dariau blogai. Kaip ir daugelis vartojančiųjų alkoholį ar rūkančiųjų žino, kad kenkia savo sveikatai, bet vis tiek geria ir rūko, nes yra kvaila aplinkos įtaka, ritualai, savęs tiesiog neįsivaizduoji be rytinės kavos puodelio ir cigaretės. Iš tos duobės išlipti tikrai nelengva. Kankinausi ilgai – mesdavau, vėl pradėdavau, vėl pasižadėdavau, net buvau susilažinęs.“

Rūkymo ir alkoholio vartojimo „stažas“ buvo nemažas, nors ir su pertraukomis. Pasak M.Jovaišos, neigiamo poveikio sveikatai nepajuto, išgelbėjo jaunas amžius, bet tai ir yra blogiausia: „Panašiai, kaip daužai bokso kriaušę – ji atrodo tvirta, bet iš tiesų viduje audiniai sukiūžta ir vieną dieną ji tiesiog praplyšta. Žmogaus organizmas negatyvų poveikį irgi kaupia palaipsniui, be išorinių požymių, kol sveikata pradeda byrėti.“

Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša
Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša

Gyvenimo pokyčius lėmė dukros gimimas ir pamėgtas sportas

M.Jovaiša teigia, kad atsikratyti žalingų įpročių padėjo du dalykai: „Pirmas signalas buvo prieš 20 metų, kai gimė dukra, atsirado tam tikra branda, atsakomybė, noras rodyti pavyzdį.“

Antra, Marius atrado bėgimą kaip mėgstamą aktyvumo formą: „Pradėjau bėgioti nuolat ir pastebėjau, kad tai mane labai džiugina. Man patinka anksti ryte prabėgti krosą – po to prasimankštinu, išsijudinu, nusiprausiu šaltu vandeniu ir tik tada papusryčiauju, geriu kavą, kurią labai mėgstu. Jaučiu, kad gyvenimas mane džiugina, ir visiškai nenoriu į save kišti nuodų, rūkyti.“

M.Jovaiša pastebi, kad metęs rūkyti pajuto, kaip palengvėjo gyvenimas, atsirado uoslė, pradėjo vėl jausti kvapus, dingo pirštų ir dantų gelsvumas – nors tai kosmetiniai dalykai, bet irgi prisideda prie gyvenimo kokybės.

Vieną priklausomybę pakeitė kita

Pasak M.Jovaišos, vieną priklausomybę gali išstumti kita, kuri gali būti labai pozityvi: sportas ar koks nors hobis yra kaip pakaitinė priklausomybė, nepaliekanti vietos žalingiems įpročiams. „Sportas iš pradžių išstūmė alkoholį ir tabaką, o vėliau paskatino daugiau dėmesio skirti mitybai ir kitiems sveiko gyvenimo aspektams.“

Norėčiau toks gyvybingas ir geros formos išlikti visą gyvenimą, net ir sulaukęs 90-ies.

Norėčiau toks gyvybingas ir geros formos išlikti visą gyvenimą, net ir sulaukęs 90-ies.

Prieš 12 metų Marius pradėjo tradiciją: per 38-ą gimtadienį nubėgo tiek kilometrų kiek sukako metų ir nutarė kiekvienais metais per gimtadienį ilginti distanciją pridedant po kilometrą.

„Po 50-ojo gimtadienio kasmet mažinsiu atstumą po vieną kilometrą. Norėčiau toks gyvybingas, energingas ir geros formos išlikti visą gyvenimą, net ir sulaukęs 90-ies“, – šypsosi Marius.

M.Jovaišai teko bėgti skirtingomis trasomis: 45 km Italijoje Dolomitų kalnuose, kai turėjo pakilti iki 4 km aukštį, ir dideliame karštyje – Meksikoje, Tailande, Australijoje, kai karštis pakilo iki 35 laipsnių, 50 km ilgio trasoje numetė beveik 10 proc. savo kūno masės.

Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša
Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša

Prie fizinio krūvio kūną pratinti pataria palaipsniui

Norintiems pradėti bėgioti M.Jovaiša turi patarimų: „Nėra gerai, kai ilgus metus užsisėdėjus prie kompiuterio, užsiauginus antsvorį, vieną dieną sugalvoji sportuoti ir puoli į trasą. Mačiau tokių pavyzdžių, kurie nori iš savęs daugiau nei gali, bėga po 10 kilometrų, kol kraujas iš nosies pradeda bėgti, dažniausiai tai baigiasi traumomis. Reikia pradėti sportuoti pamažu, neskubėkite, prieš akis visas gyvenimas. Ypač jei yra antsvorio, pirmiausia reikia atsikratyti papildomų kilogramų laikantis dietos arba pasirinkti švelnesnes judėjimo formas – sporto salės takelį, kad tektų mažesnis krūvis sąnariams, ar spartų šiaurietišką ėjimą.“

Žinoma, su antsvoriu puikiai padeda susitvarkyti ir bėgiojimas, ypač efektyvus rytinis krosas. „Daug kas pastebėjo, kaip greitai krenta svoris, kai dar kūnas neprisitaikęs prie fizinio krūvio. Bėgimas tinka ir svorio kontrolei, nes puikiai degina kalorijas, gali sau leisti dažniau suvalgyti didkepsnį“, – šypsosi sveikos gyvensenos entuziastas.

Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša
Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša

Svarbu ne tik jėga, ištvermė, bet ir lankstumas

Marius pataria užsiimant ir kitomis sporto šakomis susidėlioti protingą programą, skirti dėmesio apšilimui, lavinti ne tik jėgą, bet ir lankstumą, kad dirbtų visas raumenynas, sąnariai galėtų judėti platesniu diapazonu – taip sumažinsite traumų tikimybę.

„Nuo 13 metų daug laiko praleisdavau prie kompiuterio, mokiausi programuoti, todėl jau 26-erių pradėjo varginti labai stiprūs nugaros skausmai, turėjau stuburo išvaržą. Dabar tai būdinga daugeliui – vieni neišvengia operacijos, bet jei situacija nėra sudėtinga, gali padėti sportas, reikia stiprinti nugaros, pilvo, sėdmenų raumenis. Internete galima rasti nemokamą mano knygą „Aistra gyventi sveikai“, vienas skyrius skirtas patarimams, kaip susitvarkyti nugaros skausmus“, – pasakojo M.Jovaiša.

Reikia pradėti sportuoti pamažu, neskubėkite, prieš akis visas gyvenimas.

Reikia pradėti sportuoti pamažu, neskubėkite, prieš akis visas gyvenimas.

Asmeninė Mariaus sporto programa apima ištvermę, jėgą, lankstumą ir koordinaciją: „Iš tiesų daug sporto šakų ir aktyvumo formų (šokiai, kovos menai) apima šiuos aspektus. Jei užsiimant mėgstama sporto šaka kažko trūksta, galima lavintis papildomai. Mūsų berniukai lanko futbolą ir papildomai gimnastiką, kad lavintų visą kūną. Bandome „užvesti“ sportuoti vaikus, nes bręstančiam organizmui reikia tinkamo krūvio, kad augtų sveiki. Sportuojame visa šeima, žmona Brigita žaidžia padelio tenisą. Vasarą gyvename prie ežero, todėl daug plaukiojame, irstomės irklentėmis, baidarėmis, važinėjame dviračiais.“

Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša
Asmeninio albumo nuotr./Marius Jovaiša

Grūdinimasis šaltame vandenyje ir genai

Sveikai gyvensenai svarbus ir grūdinimasis – Marius praktikuoja maudynes ežere žiemą. „Grūdintis reikia palaipsniui, pasivaikščioti po rasotą žolę, pabraidyti po šaltą vandenį, pasižiūrėti, kaip reaguoja organizmas, nes tai yra stresas imuninei sistemai. Kiekvienas turi įvertinti savo galimybes“, – atkreipia dėmesį M.Jovaiša ir pastebi, kad jam grūdinimasis naudingas, mažiau serga peršalimo ligomis, o jei suserga – greičiau pasveiksta.

„Manau, kad svarbu viskas kartu – ne tik grūdinimasis, bet ir sportas bei sveika mityba, nežinau, kaip išskirti vieną komponentą“, – teigia Marius.

Manoma, kad tvirtą sveikatą lemia ir genai, tačiau M.Jovaiša šio faktoriaus nesureikšmina – viena jo močiutė mirė sulaukusi 101-erių metų, senelis 95-erių, tačiau iš kitos pusės artimi giminaičiai mirė gana anksti.

„Kokius genus aš paveldėjau? Kartais gali išgirsti, kad toks esu ir nieko negaliu pakeisti, tačiau nereikia iš to daryti pasiteisinimo. Nors mes negalima pakeisti savo genų, bet kartu galime padaryti labai daug – sveikai maitintis, sportuoti, o ne atsikalbinėti. Lygiai kaip iš prigimties drovus žmogus gali išmokti sklandžiai reikšti savo mintis, kalbėti prie auditoriją – tai lavinamos savybės.“

Veganišką dietą pakeitė įvairiapuse mityba

M.Jovaiša pradėjęs propaguoti sveiką gyvenseną, susidūrė su mitybos klausimu: „Man norėjosi permainų, susidomėjau veganiška mityba, perskaičiau daug literatūros – yra daug pasaulinio lygio atletų, triatlonininkų, kurie maitinasi veganiškai. Tikrai, valgydamas vien sėklas, riešutus, daržoves ir vaisius jaučiausi labai lengvai, buvau kupinas energijos, užsiėmiau triatlonu, laimėjau „Ironman“ varžybas. Tik reikia pasirinkti platų asortimentą augalinio maisto, kad užtikrintum visapusišką mitybą.“

Nors veganiška dieta, kurios Marius laikėsi trejus metus, labai tiko, bet galų gale tai pradėjo varginti, ypač artimuosius, nes jis tapo žmogumi tarsi su specialiais poreikiais: „Jei galėtum atsiriboti nuo socialinio gyvenimo, gyventum vienas, viskas būtų paprasčiau, tačiau kai eini į renginį, vakarėlį, į svečius pas anytą, aplinkiniams sudėtinga, nes nežino, ką tau pagaminti. Pasiilgau ir maisto įvairovės, pavyzdžiui, labai mėgstu krabus, kai nuvykdavau į Singapūrą, garsėjantį čili krabais, turėdavau kaip veganas atsisakyti šio delikateso.“

Iš veganiškos dietos Marius perėmė daug gerų dalykų – iki šiol išliko poreikis kasdien suvalgyti didelę porciją šviežių daržovių, žalumynų salotų, kurias pamėgo visa šeima: „Dabar savo mitybą papildau ir mėsa. Tik stengiamės produktus pirkti iš patikimų tiekėjų, ūkininkų, kad mėsa, kiaušiniai, pieno produktai būtų kokybiški. Norime žinoti, ką valgome. Maistas turi būti šviežias, gaminamas namuose, ne iš pusfabrikačių. Geriame kavą, arbatą ir vandenį, vaikai vietoj sulčių valgo vaisius su ląsteliena. Saldumynai tik retkarčiais, prie progos skanių pyragų iškepa žmona Brigita. Nors nesame fanatikai, jei senelis vaikus pavaišina saldainiais – ne tragedija.“

Trys motyvaciniai veiksniai: baimė, konkurencingumas, pasitenkinimas

Kaip save motyvuoti, jei nusprendi pakeisti savo gyvenimą, pradėti sveikai maitintis, sportuoti, atsisakyti žalingų įpročių? M.Jovaiša turi patarimų – prieš porą metų parengė internetinį paskaitų ciklą „Svajonė tavo rankose“.

Pasak M.Jovaišos, yra trys motyvaciniai veiksniai.

1. Pakurstyk savo baimę. Jei nori mesti rūkyti, paskaityk, kas atsitinka rūkoriaus plaučiams. Baimė – stipri motyvacija.

2. Paskatink konkurencingumo jausmą, norą neatsilikti nuo kitų. Palygink save su bendraamžiais ir paklausti savęs – kodėl ir aš to negaliu? Kuo esu blogesnis? Mane motyvuoja atletai, kurie neturi rankos ar kojos, bet sportuoja, mina dviračius, plaukia. Kodėl aš, būdamas sveikas, to negaliu?

3. Atlygis – malonumas, pasitenkinimas, kai išmoksti ar padarai tai, ką užsibrėžei. Išmoksti tris naujus užsienio kalbos žodžius ar padarai naują pratimą ir jautiesi patenkintas savimi. Atsiranda priklausomybė pasitenkinimo jausmui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas