Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip suprasti, jog mums meluoja?

Vienas iš žinomiausių kūno kalbos specialistų pasaulyje, australas Allanas Pease teigia, kad net 70 procentų verbalinio bendravimo – melas, nors nebūtinai įžūlus ir atgrasus. Mes įpratę nesakyti visos tiesos ar ją pagražinti, taigi, kada, klausantis, pašnekovo, suklusti?
Melagio simbolis - ilganosis Pinokis
Melas / Vida Press nuotr.

Tiesa dažnai būna skausminga, todėl tiesą į akis rėžiantys žmonės dažniausiai būna vieniši ir nesuprasti. Tačiau dauguma mūsų kartais jaučiame, kad tai, ką mums sako, gali būti ne visai tiesa. Kodėl taip manome? Nes pasąmoningai jaučiame, jog pašnekovo žodžiai ir kūno kalba nesutampa. Tai tiesiog intuicija, kuria moterys pasižymi labiau, nei vyrai, nes moterų smegenys daug geriau „iššifruoja“ kito žmogaus kūno kalbos signalus. 

Moterys iš prigimties apdovanotos savotišku radaru, kuris pagauna kito žmogaus kūno signalus.

Kodėl? Tai susiję su motinystės praktika: kol vaikas išmoksta kalbėti, mama turi įgusti suprasti, ko jis nori, žvelgdama į gestus ir į jo veido išraišką. Todėl moterys iš prigimties apdovanotos savotišku radaru, kuris pagauna kito žmogaus kūno signalus. Štai kodėl vyrui daug sunkiau apgauti moterį, o moterims – vienas juokas! Todėl vyrai linkę meluoti SMS žinutėmis arba telefonu...

Vida Press nuotr./Melas
Vida Press nuotr.

Žinomų žmonių kūno kalba

Daugelis žinomų pasaulio poltikų puikiai naudojasi kūno kalba, norėdami patraukti į savo pusę potencialius rinkėjus. Baracas Obama ir Angela Merkel turi specialistų, kurie juos moko, kaip gestikuliuoti per viešus pasirodymus, kad jų žodžiai įtikintų publiką. Tai svarbu – koks bebūtumėte kietas profesionalas, jei nepatiksite žmonėms, jie jūsų nepalaikys. Pirmą įspūdį apie jus žmogus susidaro vos per keturias minutes ir dažniausiai jis nesikeičia. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 7 patikrinti būdai, kaip patikti žmonėms

Frazės, keliančios įtarimą

Jei išgirsite, kad jums sako: „Tiesą sakant“, „Su visa pagarba...“, „Visiškai nuoširdžiai...:“, būkite budrūs. 

Pasak Allano Pease, yra kontrolinių frazių, kuriomis dažniausiai uždangstomas atviras melas, taigi, jei išgirsite, kad jums sako: „Tiesą sakant“, „Su visa pagarba...“, „Visiškai nuoširdžiai...:“, būkite budrūs. Dauguma žmonių nekontroliuoja savo gestų, todėl atkreipiant dėmesį į juos, galima nesunkiai nustatyti, kada jus bando apgauti. 

Trys apgavystės signalai

Turėkite omenyje, kad tikrą melą turėtų atitikti būtent trys, o ne vienas signalas (nes vienas – kad ir nosies pasikasymas – gali būti tiesiog atsitiktinis). Taigi: 

1 signalas. Pašnekovas ima dažnai liesti veidą (nosį, lūpas), ima trinti akis (kaklą, sprandą). 

Tai atsinešame iš vaikystės. Meluodami mažyliai dažniausiai iškart užsiima burną ranka, o jei nenori klausytis tėvų pamokymų, bando užsikišti ausis. Suaugęs žmogus gestikuliuoja nepastebimiau, bet meluojant gestus jam taip pat sunku suvaldyti. 

2 signalas. Pašnekovas slepia rankas kišenėse arba sukryžiuoja jas ant krūtinės. 

Sukryžiuotos kojos, beje, irgi byloja apie ne visišką nuoširdumą.

Rankų padėtis – ypač svarbi bendraujant, nes neuronų jungčių taro rankų ir smegenų yra daugiau nei tarp smegenų ir kitų kūno dalių. Tarkime, jei vyras nori nuo žmonos nuslėpti, jog visą naktį prakiurksojo bare su draugais, ir pasakoja, kaip uoliai lankė tėvus, rankas jis susigrūs į kišenes arba suners ant krūtinės. Sukryžiuotos kojos, beje, irgi byloja apie ne visišką nuoširdumą. Ir priešingai – jei žmogus jumis visai pasitiki, gestikuliuos rankomis, parodydamas delnus – atsiminkite tai, kai norėsite kuo nors įtikinti kitą. 

Vida Press nuotr./Melas
Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ko tikimės, tą ir gauname, arba Kaip mūsų lūkesčiai kuria realybę

3 signalas. Pašnekovas nežymiai sukinėja galvą.

Jei jis sako, kad su jumis sutinka, bet matote, kad nežymiais mikrojudesiais, dažniausiai net pats nesuvokdamas, purto galvą, jo žodžiais visiškai tikėtui negalima. Tai pats paprasčiausias judesys mūsų kultūroje suvokiamas kaip atsakymas „ne“. Nuleista galva byloja apie tai, kad pašnekovas su jumis nesutinka. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai