Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip susidoroti su liūdesiu ir kaip atleisti? 9 įkvepiančios rašytojos Anne Lamott mintys

Anne Lamott neturi aukštojo mokslo diplomo, užtat turi talentą, humoro jausmą ir gyvenimiškąją patirtį. Ji rašo apie gebėjimą atleisti, apie išdavystes, šeimą, apie tai, kaip ieškojo gyvenimo draugo pažinčių portaluose. Savo knygoje „Mažos pergalės“ („Small Victories“) ji kalba apie tai, kaip įžvelgti šviesiąją gyvenimo pusę.
Laisva moteris
Laisva moteris / Vida Press nuotr.

1. Kaip atsisveikinti su iliuzijomis

Gyvenime neišvengsite sunkumų ir nebūsite apsaugoti nuo purvo. Dauguma stengiasi, kaip įmanydami, kartais jiems šiek tiek pasiseka, bet visi norime tiesiog užmiršti tai, ko nepasiekėme ir niekada nepasieksime. Nė vieno dalyko gyvenime nereikia laikytis iš visų jėgų įsikabinus. Buvo ir pražuvo. Galime savo nesėkmes apraudoti, bet nebūtina kartu su jomis pasilaidoti.

Vida Press nuotr./Anne Lamott
Vida Press nuotr./Anne Lamott

2. Kaip išsigydyti sielos žaizdas

Labiausiai padeda rūpinimasis kitais, šiek tiek – apsipirkimas ir, aišku, naujas flirtas. Nors daugeliui labai naudingas fizinis krūvis, bet tai tikrai ne man. Geriau jau krūvelė žurnalų – tai leidžia apraminti jausmus ir netgi šiek tiek pataisyti nuotaiką. Tačiau bet kokia priemonė, kurios griebiatės, kad sumažintumėte dvasinį skausmą, jums atima galimybę išgyventi tas auksines akimirkas, kurias mums kartais suteikia liūdesys. Jei iki šiol jums sekėsi, o dabar jaučiate, kad gyvenimas griūva, kartais galite rinktis tą griūtį tiesiog išgyventi. Iš pradžių jūs verksite, raudosite, rėksite, vėl kūkčiosite į pagalvę, bet gėla vis vien kažkada išsisklaidys, padovanodama ją išgyvenusiam žmogui dvi dovanas: švelnumą ir šviesų požiūrį į pasaulį.

3. Kaip išbristi iš tamsos

Kai skendėji tamsoje, pravartu prisiminti, kad tai tarsi šešėlių žaismas: tamsa, šviesa, tamsa, šviesa, prieblanda... Arba kai maudaisi saulės spinduliuose, bet pastebi, kad dangus niaukiasi, juk iškart pagalvoji: o Dieve, štai ir vėl tas juodas etapas, vėl bus šalta ir nyku. Bet galbūt tada prisiminsi tą paskutinį kartą, kai skendėjai tamsoje – tavo draugai savo buvimu tarsi liejo į tamsą šviesos spindulius, gal dar ateis į galvą koks juokelis, kuriuo save guosdavai, tas vienas žingsnis, kurį anąkart žengei šviesos link ir dar kažkas, kas tada padėjo.

Vida Press nuotr./Gedėjimas
Vida Press nuotr./Gedėjimas

4. Kaip surasti savo vietą po saule

Mane augino skausmas ir nesėkmės, tai man padėdavo atsitiesti ir surasti tikrąją save. Man reikėjo suvokti, kad nieko gero nebus, jei pamėginsiu įsprausti save į kitų supratimą, kokia turėčiau būti, tuo labiau, kad atitikčiau kažkieno rafinuotą požiūrį. Gal kažkieno nuomone, turėčiau mėgti juodąjį šokoladą? Ne, aš mėgstu pienišką – paduokite mane į teismą!

5. Kuo užpildyti tuštumą

Tik meile. Iš savo mokytojų išmokau paprastą dalyką: jei norisi skanėstų, o gal vyro, o gal nusipirkti ką nors brangaus, tą tuštumą galima užpildyti vien tik meile – pasnausti apsikabinus mylimą šunį, nieko negalvoti, o galbūt pagiedoti savo bažnyčios  chore – kad ir pro šalį.

Vida Press nuotr./Katinas
Vida Press nuotr.

6. Kaip suprasti, ko mes iš tikrųjų norime

Tereikia prisiminti, ko troškome kūdikystėje: sušalus atsidurti šilumoje, pasijutus vienišam, būti apkabintam, iš tuštumos atsidurti gausybėje. Užuot keitus pasaulį, kartais gerai pasinerti į karštą vonią: suprantant, kad esi verta dėmesio, kokia bebūtum išsigandusi ar nešvari.

7. Kaip neįstrigti savo įsitikinimuose

Galime rinktis: ar norime įstrigti savo įsitikinime, kad esame teisūs, tarsi kalėjime, ar pripažinti, kad galbūt klydome – tada galėtume laisvai įkvėpti.

Žmonės mėgsta priminti: „Norėdamas atleisti kitam, pirmiausia atleisk sau.“ Kaip miela! Ačiū, kad pranešėte. Iš dalies – taip. Iš dalies – ne. Atleidimas nėra susijęs su logika. Racionalus pradas tikina, kad esame teisūs. O tai reiškia, kad taikos nebus. Racionalus protas mėgsta mums prieš miegą pasekti pasakėlę apie tai, kaip mus kažkas įžeidė. Taigi, galime rinktis: ar norime įstrigti savo įsitikinime, kad esame teisūs, tarsi kalėjime, ar pripažinti, kad galbūt klydome – tada galėtume laisvai įkvėpti.

Vida Press nuotr./Laiminga moteris
Vida Press nuotr./Laiminga moteris

8. Kaip pagaliau atleisti

Tai visai nereiškia, kad turėtumėte norėti papietauti su tuo, kuriam atleidote. Jūs tarsi bandote šiek tiek atitraukti iki kaklo užtrauktą užtrauktuką. Kaip yra gražiai pasakęs Lewis‘as B.Smedes‘as: „Atleisti – reiškia paleisti į laisvę kalinį  – ir suprasti, kad tuo kaliniu buvai tu.“ Tik gaila, kad kelias į atleidimą nėra trumpas: kad išgydytum žaizdą, turi ją atverti. Atleidimas reiškia viena – kad tu nebenori smogti atsakomojo smūgio. Nebūtina kartu su tuo žmogumi leisti atostogas, bet atsakydami blogiu į blogį, mes liktume košmaro spąstuose.

9. Kas bendro tarp slidinėjimo ir gyvenimo

Pradėjau slidinėti vos prieš keletą metų, ir vis dar turiu problemų dėl pusiausvyros. Griūnu, kartais negaliu atsikelti, bet man patinka tai, kas vyksta tarp mano baimės, griuvimų ir nevilties. Juk viskas taip – kaip realiame gyvenime. 

Vida Press nuotr./Moteris kalnuose
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų