Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kaip sutaupyti renkantis vaistus?

Renkantis vaistus ar maisto papildus kokybės reikalavimas itin svarbus. Tačiau, pasak vaistininkų, lietuviai per dažnai kokybę sieja vien tik su kaina. Kai kurie pigiau kainuojantys preparatai nenusileidžia brangesniems jų broliams.
Vaistai
Vaistai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Pasikliauja žinomais prekių ženklais

Neseniai rinkos tyrimų bendrovės TNS LT atlikto tyrimo duomenimis, rinkdamiesi vaistus lietuviai daugiau dėmesio skiria žinomam prekės ženklui nei tokios pačios sudėties preparatams, kurių prekės ženklas nėra toks žinomas. Į tos pačios sudėties, tačiau pigesnius mažiau žinomų prekių ženklų vaistus žvelgiama atsargiau.

Tačiau vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė teigia, kad vaisto kokybės vien su gamintoju sieti negalima: „Visiems vaistų gamintojams taikomi labai griežti reikalavimai, kurie nepriklauso nuo prekės ženklo žinomumo. Todėl, norint sutaupyti, galima rinktis ir pigesnius vaistus“.

Būdas sutaupyti – generiniai vaistai

Pigesni – vadinamieji generiniai vaistai. Tai pigesnės patentuotų etinių vaistų kopijos, kurių sudėtyje naudojamos tos pačios veikliosios medžiagos ir jų kiekis. Kodėl tuomet skiriasi kaina?

„Sukurti vaistą kainuoja labai brangiai, būtent todėl patento galiojimo laikotarpiu etinių vaistų gamintojai gali pardavinėti juos maksimaliai brangiai. Generiniai vaistai pigesni ne todėl, kad yra prastesni. Gamintojams tiesiog nebereikia papildomai investuoti į jų kūrimą“, – paaiškina vaistininkė V. Bečelytė.

Ji pabrėžia, kad didžiulis kainų skirtumas susijęs tik su skirtingomis gamintojų išlaidomis – juk kurti patentinį vaistą kartais prireikia ir 10–15 metų, o generiniai vaistai gaminami pagal jau sukurtą ir išbandytą formulę. Dėl tokių skirtingų investicijų generinių vaistų gamintojams nustatomos tam tikros „kainų lubos“, kad jie negalėtų iš šių vaistų uždirbti tiek pat, kiek vaistą sukūrę gamintojai. Tačiau saugumo ir kokybės tyrimai pagal įstatymus yra nustatyti vienodi visiems vaistams.

Pasiūlyti pigiausius vaistus vaistininkus įpareigoja ir įstatymai

Pagal įstatymus privaloma suteikti informaciją apie vaistinėje turimus to paties vaisto analogus ir jų kainas, nurodant ir pigiausią variantą.

„Kartais pacientai į tą pigiausią variantą kažkodėl žiūri įtariai, tačiau tam nėra pagrindo – visiems vaistams galiojančiuose kokybės ir saugumo reikalavimuose išimčių nėra. Todėl, norint sutaupyti, išties verta rinktis pigesnius generinius vaistus“, – sako V. Bečelytė.

Vaistininkė priduria, kad pasirinkusieji pigesnius vaistus dažnai dėkoja vaistininkams už jų rekomendacijas ir vėliau vis dažniau renkasi pigesnius analogus, taip gerokai sutaupydami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos