Kaip rašo portalas independent.co.uk, išgirdus žodį „Sibiras“ galvoje tikriausiai nekyla minčių apie karštą garuojantį maistą, priešingai -mintys ima suktis apie sunkią lemtį ir tremtį. Tiesiog norisi aplenkti šią vietą, o ne mėgautis joje geru maistu.
Tačiau naujoji receptų knyga „Druska ir laikas“ (Salt & Time), kurios autorė Alisa Timoškina (socialiniuose tinkluose Alissa Timoshkina - aut.), pakeis šį įsivaizdavimą. Tai daugiau nei receptai, tai vietos ir jos žmonių tyrinėjimas per maistą. Gimusi Sibire Alisa vaizduoja šį kraštą ir maistą kur kas subtiliau ir skaniau, nei galėjote įsivaizduoti, rašo portalas.
Alisa pripažįsta, kad metė sau nemenką iššūkį: „Daugeliui rusų maistas kažkas mįslinga. Greit skrandį pasotinančios bulvės, pervirti kopūstai ar visur dedami burokėliai?“ – vardija ji.
Tačiau, pasak jos, Sibiro virtuvė puoselėja kulinarijos tradicijas, atėjusias iš Ukrainos, Vidurio Azijos, Mongolijos ir net Korėjos.
Ši virtuvės tradicijų įvairovė atspindi ir jos pačios foną. Jos motina ukrainietė žydė, tėvas iš Rusijos Tolimųjų Rytų, atvykęs į Angliją, kai jam tebuvo 15-a.
Knygos autorė pati studijavo kiną universitete Jungtinėje Karalystėje. Baigė magistrantūrą ir doktorantūrą. Padrąsinta tapti mokytoja, ji suprato, kad tai ne visai tas, ko ji siekė, gavusi diplomą.
Tačiau įsikėlusi į savo pirmąjį būstą jame galėjo ruošti maistą taip, kaip ji pati norėjo. Moteris galėjo pažinti jos namuose esančius maisto produktus iš visų pusių, rašo leidinys.
Bene didžiausią įtaką meilei gaminti padarė močiutė Rosalia, gimusi 1912-aisiais ir mirusi 2000-aisiais. Kiek ji visko pergyveno!
Norėdama susieti savo meilę maistui ir kinui, Alisa ėmė rengti vakarienės klubą „KinoVino“ (kinas ir vynas – liet.). Koncepcija buvo paprasta: svečiai susibūrę kartu žiūri filmą, ragaudami maistą, įkvėptą filmo arba paruošto pagal filme parodytą receptą.
„Neregėjau to kaip karjeros perspektyvos, kita vertus, man tai buvo smagus projektas“, – prisipažįsta ji. Kadangi pirmas kartas buvo sėkmingas, ji surengė ir antrąjį tokį vakarą – šį kartą drauge su virtuvės šefe, knygų apie maistą autore Olia Hercules, su kuria tapo draugėmis universitete.
Galiausiai, kai ji 2017-aisiais buvo paprašyta šefės ir knygų apie maistą autorės Romy Gill dalyvauti labdaros vakare, kvietimą priėmė, tačiau su sąlyga – likti užkulisiuose.
Vis dėlto Romy norėjo, kad jos vaidmuo būtų svarbesnis. „Ji ketino ateiti ir mums padėti, tačiau nesutikau. Paraginau ją ateiti ir parodyti, iš kur yra kilusi, ką valgo. Raginau ją būti to dalimi“, – sako R.Gill. Alisa pripažįsta, kad jai buvo didelė garbė, tačiau kartu ir drebėjo rankos.
Alisai nusprendus parašyta receptų knygą, ji iš pradžių manė rašysianti apie „KinoVino“ vakarus, tačiau kuo labiau apie tai mąstė, tuo labiau suvokė, kad mąsto ne apie juos, o apie Sibiro maistą – jos puikiosios senelės profitrolius ir daržoves padaže. Jas su mama pirkdavo po mokyklos grįždamos namo, spaudžiant -20 laipsnių šalčiui. „Be to, norėjau papasakoti dar daugiau“, – sako ji.
Moteris suprato, kad jeigu kas nors padarys tai pirmiau nei ji, niekada sau to neatleis. Knygoje ji naujam gyvenimui prikėlė senus receptus, pagardindama juos „kažkuo savu“.
Pavyzdžiui, rusiškos salotos tapo kiek lengvesnės, tradicinis majonezo padažas pakeistas Cremefine Fraiche kremu, graikišku jogurtu, krapų ir citrinų mišiniu.
Marinuoti agurkėliai ir fermentai sugulė į atskirą knygos skyrių, mat Sibiro virtuvei jie ypač svarbus – tai, kas auga vasarą, ruošiama žiemai. Jos teigimu, fermentuoti ir žarnynui draugiški maisto produktai Rusijos virtuvėje buvo nuo neatmenamų laikų.
Fermentuotą gėrimą – kombučą – knygos autorė prisimena gėrusi nuo vaikystės. Šie produktai tokie svarbūs, kad įkvėpė ir knygos pavadinimą. „Gaminimo paslaptis – druska ir laikas. Tai slypi rusiškos virtuvės širdyje“, – paaiškina ji.
Prasitarusi aplinkiniams, kad rašo knygą apie Rusijos maistą, kai kurie klausdavo: „Ar joje – tik kopūstai?“ Tačiau vos pavartę knygą rasite joje kepsnį su juoduoju ridiku arba rūgštynių ir agurkų sriubą. Ir daug daugiau. Net ir kopūstai čia naujame amplua: sluoksniuotas kopūstų pyragas, pagardintas rūkyta paprika, muskato riešutais, aitriausiais pipirais ir žolelėmis.
Spraga apie Sibiro virtuvę užpildyta.