Mokslininkai iš Vorviko universiteto medicinos fakulteto (Warwick University) su kolegomis kasmečiame Endokrinologų draugijos susitikime pristatė preliminarias savo tyrimų apie vitaminą B12 išvadas.
Vitaminas B12 (kobalaminas) – B grupės vitaminų atstovas, kurio randame gyvūninės kilmės produktuose: piene, kiaušiniuose, sūryje, mėsoje, žuvyje. Todėl apie jį itin dažnai prisimenama diskutuojant apie vegetarizmo naudą bei žalą. Žinoma, šiandien galime rasti kobalaminu dirbtinai papildytų maisto produktų, pavyzdžiui, pusryčių dribsnių.
Nacionalinio sveikatos instituto (The National Institutes of Health) atstovai primena: vitaminas B12 svarbus daugeliui organizme vykstančių procesų, apimant raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, DNR sintezę ir nervų sistemos veiklą. Nuo 14 metų amžiaus rekomenduojama paros norma yra 2,4 mikrogramo, nėščiosioms – 2,6 mikrogramo, maitinančiosioms krūtimi – 2,8 mikrogramo.
Ankstesni tų pačių autorių vykdyti tyrimai parodė, kad vitamino B12 trūkumas nėštumo metu susijęs su mažesniu naujagimių svoriu bei didesne cholesterolio koncentracija jo kraujyje, taip pat lemia leptino (hormono, slopinančio apetito jausmą, sustiprinančio sotumo jausmą ir apsaugančio nuo persivalgymo) lygio pakitimus. Dabar išsiaiškinta, kad vaikystėje šiems naujagimiams dažniau pasireiškia ir atsparumas insulinui, o tai didina 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką.
Atlikdami tyrimą mokslininkai išanalizavo 91 porą kraujo mėginių, po gimdymo paimtų iš motinų ir jų naujagimių. Taip pat ištirti 42 motinų ir naujagimių riebalinio audinio mėginiai bei 83 placentos audinio gabalėliai.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kokie požymiai išduoda, kad jums trūksta vitamino B12?
„Žinome, kad naujagimiai, gimę moterims, kurios nėštumo metu badavo ar negavo pakankamai reikalingų medžiagų su maistu, taip pat toms, kurios suvartodavo per didelį maisto kiekį, gimę kūdikiai turi didesnę įvairių ligų pasireiškimo riziką. Taip pat mes matome, kaip vitamino B12 stoka veikia metabolizmą ir prisideda prie šios rizikos didinimo.
Ar vitamino B12 stoka tiesiogiai lemia riebalų kaupimąsi kūdikio organizme ir leptino kiekio padidėjimą, ar sukelia placentos genų pokyčius, todėl ji produkuoja daugiau šio hormono – tai mums dar reikia išsiaiškinti. Kobalaminas dalyvauja metilinimo reakcijose, kurios gali paveikti genus – juos įjungti ar išjungti. Pastaroji galimybė, mūsų nuomone, yra realesnė“, – kalbėjo mokslininkai.
Jei dabartiniai spėjimai pasitvirtins, tyrėjų komanda teigia, kad reikės peržiūrėti ir pakoreguoti vitamino B12 rekomendacijas nėščiosioms.