Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kalėdinis stebuklas: sunkios būklės kūdikis valgyti pradėjo suskambus muzikai

Vos kelių savaičių mažylė, kuriai atlikta sudėtinga širdies operacija, noriai ėmė gerti pieną iš buteliuko kaip tik tuomet, kai Vaikų anesteziologijos-reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje pasigirdo smuiko garsai. Medikai tikina negalėję atsistebėti, kaip mažoji pacientė muzikos ritmu valgo. Dabar ji jau perkelta į įprastą palatą, o tokius pokyčius Santariškių klinikų darbuotojai linkę vadinti tikru kalėdiniu stebuklu.
Koncertas Santariškių klinikose
Koncertas Santariškių klinikose / Archyvinis kadras iš 2011 m. koncerto

Alina Galinauskienė, Santariškių klinikų Vaikų anesteziologijos-reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vyr. slaugytoja-slaugos administratorė, net kelis kartus prisipažįsta, kad jai trūksta žodžių nusakyti, kaip jautėsi tiek ji, tiek Kalėdų pirmąją dieną dirbusios jos kolegės. Šio skyriaus palatoje gulinčius mažuosius pacientus, kurių būklė po sudėtingų operacijų būna išties sunki, aplankė smuikininkė Justina Auškelytė.

VIDEO: Muzika, kuri džiugino sunkiai sergančius vaikus

Pienas muzikos ritmu

Jos smuiko garsai sužavėjo visus. Anot ponios Alinos, viena septynmetė net šūkčiojo iš pasitenkinimo ir vėliau nesustodama pasakojo visiems savo įspūdžius – nieko panašaus mergaitė dar nebuvo girdėjusi. Buvusi sunkios būklė mergaitė ėmė taisytis, iš karto po švenčių ji buvo perkelta į įprastą palatą.

Vis dėlto, atrodo, dar didesnį įspūdį muzika padarė vos kelių savaičių mergytei. Po sudėtingos širdies operacijos intensyvios terapijos palatoje gulėjusi mažylė buvo sunkios būklės, gąsdino ir jos nenoras valgyti. Bet pirmi smuiko garsai privertė ją suklusti. O tuomet – su kur kas didesniu noru imtis specialiai jai paruošto pieno buteliuke.

„Dėkojame už tą įvykį, stebuklą. Pradėjo tą mergytę maitinti, o tuo metu muzikantė užgrojo smuiku. Kūdikis pradėjo čiulpti paruoštą pieną vos ne pagal tą muziką, taip vaikas reagavo į skambėjimą. Merginos pasakojo, kad buvo toks jausmas, jog vos užgroja, ji smarkiau patraukia pieno. Efektas labai gražus ir smagus, visas kolektyvas džiaugėsi, kad yra tokių žmonių, kurie šventą dieną ateina ir groja ligoninėje“, – kalbėjo vyr. slaugytoja su vis dar juntamu jauduliu balse.

Anot A.Galinauskienės, šis mini koncertas suteikė labai daug džiaugsmo ir personalui, ir vaikų tėvams bei seneliams, kurie kaip tik tada buvo atėję aplankyti mažylių. „Visi beveik braukė ašaras“, – sakė medikė.

Ši mergytė labai jautri muzikai. Anot ponios Alinos, jai atliekant itin sudėtingą operaciją reikalai klostėsi išties prastokai, tačiau operacinėje garsiai įjungus muziką mergaitės būklė ėmė gerėti.

„Tai stebuklas, tikrai Kalėdų stebuklas“, – tvirtindama, kad jai trūksta žodžių apibūdinti, kaip jautiesi tuo metu slaugytojos, gydytojai ir kitas personalas, kartojo A.Galinauskienė.

Tik klasikinė muzika

Teigiamai į gyvą muziką dažniausiai reaguoja ir suaugę pacientai. Pasak projekto „Clinica musicalis“ vadovės Inesos Leonavičiūtės, tai, kas skamba Santariškių klinikose, niekada nebūna atsitiktinai pasirinkti kūriniai, kuriuos atlieka vos pramokę groti muzikantai.

Ligoninėje gyvai skamba tik klasikinė muzika. Projektas prasidėjo nuo koncertų didžiojoje auditorijoje, tačiau po truputį persikėlė į skyrius, itin atidžiai derinant galimybę muzikuoti su tų skyrių medikais. Pasak I.Leonavičiūtės, Santariškių klinikos yra pirmoji Europoje ligoninė įleidusi gyvai koncertuojančius muzikantus į skyrius.

Didžiausias iššūkis, pripažįsta projekto vadovė, buvo būtent koncertai reanimacijos skyriuose, ypač – vaikų.

„Mūsų gydytojai rizikavo įleisdami ir stebėjo, kaip ten bus. Viskas yra labai teigiamai. Yra vienas labai svarbus dalykas, kodėl negali bet kas ateiti ir groti: muzika gydo, bet muzika ir žudo, priklausomai, kokį kūrinį pasirinksi ir kaip jį pateiksi. Todėl muzikantai, kurie groja skyriuose, turi turėti ir šiokį tokį teorinį pasiruošimą“, – kalbėjo I.Leonavičiūtė.

Lūkesčiai, pasak projekto vadovės, pranoksta visus įsivaizdavimus, nes pacientų reakcija labai pozityvi. J.Auškelytė, Vilniuje ir Jungtinės Amerikos Valstijose besimokiusi smuikininkė, daugelio tarptautinių konkursų laureatė, yra lankiusi ir muzikos sveikatos paskaitas. Pasak I.Leonavičiūtės, šie koncertai nėra muzikos terapija, o labiau – muzika sveikatai.

Tai stebuklas, tikrai Kalėdų stebuklas, – sakė A.Galinauskienė.

„Suaugusių reanimacijos skyriuje aš visada prašau medikų, kad jie stebėtų pacientų rodmenis – kardiologinėmis ligomis sergantys pacientai yra prijungti prie aparatūros, kuri fiksuoja kraujospūdį, pulsą, kvėpavimą ir t.t. Gydytojai stebėjo ir užgrojus muzikai rodmenys ne blogėjo, o atvirkščiai – gerėjo. Tarkim, guli pacientas dėl šokinėjančio kraujospūdžio, tai skambant muzikai tie rodmenys gerėja. Nesakau, kad tai yra išgydymas, bet reakcija tikrai pozityvi“, – kalbėjo I.Leonavičiūtė.

Savanoriškai groja profesionalai

Lietuvoje ligoninėse groja tik savanoriai. Pasak I.Leonavičiūtės, Vakarų Europoje ir JAV muzikantai už tokius koncertus gauna honorarus. Tačiau tai niekada nebūna ligoninės muzikantai, o plataus spektro artistai, nuolat koncertuojantys ir išklausęs tam tikrą mokymo kursą. Projekto vadovės teigimu, grojimas ligoninės skyriuje nėra tas pats kaip užlipus į sceną. Čia reikia kitokio pasirengimo, nusiteikimo, o ir psichologinių jėgų kartais prireikia daugiau.

Archyvinis kadras iš 2011 m. koncerto/Koncertas Santariškių klinikose
Archyvinis kadras iš 2011 m. koncerto/Koncertas Santariškių klinikose

Projektą Santariškių klinikose rengti gyvos muzikos pasirodymus dar 2004 metais inicijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Pirmąjį koncertą tuomet ligoninės Didžiojoje auditorijoje surengė talentingi Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjai ir studentai, kurie tradicijos laikosi iki šiol – savo pasirodymais džiugina klinikų medikus, pacientus ir jų artimuosius.

„Clinica musicalis“ – tai gyvos klasikinės muzikos koncertinė terapija arba muzikos terapijos filharmonija. Jos tikslas – gyvų koncertų poveikis ten, kur to nesitikima, bet labiausiai reikia“, – taip apibūdinamas projektas.

Tai, kad muzika turi gydomąjį poveikį, žinoma nuo seno. Dar 1500 m. pr. Kr. egiptiečiai papirusuose apie mediciną aprašė gydomąjį muzikos poveikį, o pastebėjo muzikos gydomąją reikšmę ir senieji Graikijos filosofai Platonas, Aristotelis, Pitagoras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos