Kardiologai sunerimę – pacientai vangiai registruojasi konsultacijoms: atidėliodami vizitą, kelia pavojų savo sveikatai

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro Konsultacijų skyriaus koridoriuje – vos keletas žmonių. Nors čia dirba ne tik konsultuojantys kardiologai, bet atliekami ir tyrimai. Birželio viduryje panaikinus karantiną, kuris buvo paskelbtas dėl COVID-19 ligos, kardiologai nesulaukia įprasto didelio srauto pacientų. Centro vadovė, kardiologė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė negali pasakyti, kas žmones sulaiko nuo vizito pas kardiologus konsultantus, tačiau pastebi, kad, mažėjant konsultacijų skaičiui, akivaizdžiai daugėja sunkios būklės širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų Kardiologijos stacionare.
Sustreikavo širdis
Sustreikavo širdis / 123RF.com nuotr.

Konsultacijų prieinamumas gerėjo

Vyresnio amžiaus žmonės žino, kad ateina laikas, kai reikia stebėti savo sveikatos būklę.

„Tačiau ir vidutinio amžiaus žmogus turėtų stebėti ir žinoti ne tik arterinį kraujo spaudimą, bet ir išsitirti glikemiją, ypač jei turi antsvorio, atlikti lipidogramą ir žinoti cholesterolio kiekį. Tai yra svarbu, nes tai, ką mes padarome šiandien dėl širdies sveikatos, grįžta ateityje ir lemia žmogaus gyvenimo kokybę bei ilgaamžiškumą“, – teigia dr. N.Kupstytė-Krištaponė, kalbėdama ne tik apie svarbiausius kraujo tyrimus, bet ir apie sveiką gyvenseną.

Respublikinėje Šiaulių ligoninės kardiologai padarė labai daug, kad kardiologų paslaugų bei gydymo prieinamumas būtų kiek įmanoma geresnis, nes sulaukdavo nusiskundimų dėl ilgų eilių. Deja, dažnas tomis galimybėmis šiuo metu nepasinaudoja, nes besikreipiančiųjų kardiologų konsultantų pagalbos nėra daug.

Z.Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė
Z.Katkienės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė

Statistika rodo, jog 2018–2019 metais kardiologai konsultantai per mėnesį suteikdavo daugiau nei 1000 konsultacijų, o eilėje pas specialistą reikdavo laukti tris mėnesius ir ilgiau. Šiuo metu, kolektyvui pasipildžius naujais šešiais gydytojais, įvykus struktūriniams pokyčiams, taip pat ir pakeitus visų padalinių darbą, kardiologai konsultantai gali konsultuoti daug daugiau pacientų. Deja, ne dėl komandos pastiprinimo eilės išnyko, o dėl to, jog konsultacijoms vangiai registruojasi žmonės.

Realiai galėdami konsultuoti daugiau nei pusantro tūkstančio pirminių pacientų per mėnesį, kardiologai po karantino išgyvena nerimo laikotarpį, nes nesulaukia pacientų.

Kodėl žmonės neateina?

Konsultantai kardiologai karantino metu dalį paslaugų buvo sustabdę. Neatliko planinių ritmo atstatymo procedūrų, koronografijų ir kitų intervencinio gydymo paslaugų, tačiau visa skubi pagalba buvo teikiama. Po karantino dirbta ypač intensyviai: įvestos dvi intervencinių kardiologų pamainos, tad šiuo metu jokių eilių kardiologiniams tyrimams, stimuliatorių patikrai ar stacionarizavimui į skyrių nėra.

Įtakos tam turėjo ir į centrą atvykę ir pradėję dirbti šeši jauni kardiologai, kurių specializacija yra labai plati. Intervencinis kardiologas Robertas Pranevičius labai padeda Intervencinės angiologijos skyriuje, jaunas gydytojas yra savo profesijos entuziastas, norintis tapti tikru savo srities žinovu. Elektrofiziologijos specialistas Tautvydas Platūkis implantuoja stimuliatorius, atlieka ir stimuliatorių patikrą, todėl šiuo metu stimuliatoriaus patikrai eilės nėra. Jaunos kardiologės Agnė Mažutavičiūtė, Julija Jurgaitytė ir Rūta Viršinskaitė dirba stacionare ir konsultuoja poliklinikoje. Jos taip pat turi savo specializacijas ir labai papildo kolektyvo darbą savo žiniomis.

Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. N.Kupstytė-Krištaponė jau ne kartą kreipėsi į visuomenę, į šeimos gydytojus, norėdama informuoti, kad Širdies ir kraujagyslių centras, kuriame yra visa reikalinga inovatyvi medicinos įranga, suteikianti galimybę greitai ir laiku padėti žmogui, kuriam kyla širdies ir kraujagyslių problemų, atviras pacientams.

Todėl kyla pagrįstas klausimas, kodėl žmonės nesikreipia į gydytojus, kodėl jie neateina?

123RF.com iliustr./Širdies ligos
123RF.com iliustr./Širdies ligos

„Ligoniai mums pasakoja, kad sunku patekti konsultacijai pas šeimos gydytoją ir gauti siuntimą. Kiti, ypač vyresnio amžiaus pacientai, kurie lankydavosi kasmet dėl tam tikrų širdies ligų, šiemet baiminasi koronaviruso ir vengia konsultacijų, jas atidėlioja. Galbūt įtakos turi ir pasikeitusi registravimo pas specialistą tvarka, nes nebenaudojama sergu.lt svetainė internete, o pereita prie išankstinės pacientų registracijos sistemos IPR IS“, – pastebi N.Kupstytė-Krištaponė.

„Labai tikimės, kad tie, kuriems reikalingi profilaktiniai, kasmetiniai apsilankymai, kurie jaučia tam tikrus nerimą keliančius simptomus: nepakankama kraujospūdžio korekcija, tinsta kojos, vargina dusulys, atsirado diskomfortas krūtinėje ryte pabudus ar fizinio krūvio metu, ypač jei yra nustatytos lėtinės ligos, dėl kurių reikalingas kasmetinis patikrinimas, tikrai pagalvos apie tai, kad šiuo metu gera proga kreiptis į kardiologą, nes eilių nėra“, – sako medikė, pabrėždama, jog padaryta viskas, kad priekaištų dėl ilgo laukimo ar būtinybės kreiptis mokamai kardiologo konsultacijai, neliktų.

Nerimą keliantys simptomai

Medikams labiausiai neramu, kad simptomai, dėl kurių reikėtų apsilankyti pas kardiologą, gali likti nepastebėti. Dr. N.Kupstytė-Krištaponė akcentuoja, kad negali likti nepastebėtas kraujospūdžio padidėjimas. Pasak kardiologės, jei pacientas vartoja kraujospūdį reguliuojančius vaistus, bet nepavyksta tinkamai sureguliuoti kraujospūdžio, kuris turėtų būti mažesnis nei 130/80 mmHg, reikalinga kardiologo konsultacija ir vaistų korekcija.

Dar viena didelė grupė pacientų, kurie įprastai lankosi pas konsultantus kardiologus, yra sergantieji širdies nepakankamumu. Pagrindiniai šios ligos požymiai yra kojų tinimas, dusulys, kuriuos dažnas pacientas nurašo kitoms problemoms, nuovargiui. Bet tai dažniausiai yra pagrindiniai širdies nepakankamumo simptomai, ir tokiu atveju reikalinga ne tik kardiologo konsultacija, bet ir išsamus širdies ištyrimas.

Nepamiršti apsilankyti pas kardiologą privalo ir pacientai, kuriems diagnozuotos širdies vožtuvų ligos, kuriems yra operuota širdis ar implantuoti vožtuvų protezai, kuriuos vargina ritmo sutrikimai. Laiku atvykus dėl skausmų širdies plote, galima atlikti tyrimus, tame tarpe ir intervencinį širdies kraujagyslių įvertinimą, koreguoti gydymą ir taip išvengti miokardo infarkto bei kitų sunkių komplikacijų.

Širdies ir kraujagyslių ligų simptomams daug dėmesio skiriama kasmet rugsėjo 29-ąją minint Pasaulinę Širdies dieną. Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologai jau 28 dieną rengia ligoninėje kardiologų susitikimą, į kurį pakviestas Sveikatos apsaugos ministras, miesto meras, kiti svečiai. Renginio metu bus pristatytas Intervencinės angiologijos skyriaus pastato statybų projektas.

„Mes tikrai turime kuo didžiuotis, pasidžiaugti, nes kardiologinių ligų diagnostikoje ir gydyme žengiame į priekį drauge su visu pasauliu“, – sako centro vadovė ir kviečia miestiečius, rajono gyventojus, miesto svečius, rugsėjo 28 d. 16.00 val. atvykti prie Didždvario gimnazijos, iš kur visi susirinkusieji keliaus į ekskursiją po Šiaulius, taip primindami visuomenei apie judėjimo svarbą širdies sveikatai. Drauge su visais dalyvaus ir ligoninės kardiologai, tad bus graži proga susipažinti ir pabendrauti su gydytojais, besirūpinančiais jūsų širdies sveikata.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai