Kauno klinikų medikai pirmieji Baltijos šalyse persodino kepenis pacientui, sergančiam reta liga

Pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta kepenų transplantacija pacientui, sergančiam reta kepenų ir plaučių liga. Šios ligos – portopulmoninės hipertenzijos – vartų venos ir plaučių arterijos bei smulkiųjų kraujagyslių spaudimo padidėjimo priežastis yra C hepatito viruso sukelta kepenų cirozė. Penkiasdešimtmetį pacientą operavo Kauno klinikų Chirurgijos skyriaus vadovo prof. habil. dr. Giedriaus Barausko vadovaujama chirurgų komanda. Po 7 valandas trukusios operacijos pacientas sėkmingai sveiksta.
Giedrius Barauskas
Giedrius Barauskas / Kauno klinikų nuotr.

Vyras daug metų sirgo C hepatitu, buvo gydomas Kauno klinikų gastroenterologų. Ligai progresuojant, pacientas įtrauktas į laukiančiųjų kepenų transplantacijos  sąrašą. Tiriant pagal protokolą paaiškėjo, kad išsivystė reta komplikacija – portopulmoninė hipertenzija. Skirtingai nei įprastinės kepenų cirozės atveju, šiam pacientui diagnozuotas ne tik vartų venos, bet ir plaučių arterijos spaudimo padidėjimas. Pasak Gastroenterologijos klinikos vadovo prof. habil. dr. L. Kupčinsko, tai labai retas ir pavojingas derinys. Dėl to vystosi sunkus širdies nepakankamumas ir gali prireikti kombinuotos kepenų ir širdies transplantacijos.

„Laiku atsirado kepenų donoras, tinkantis pagal kraujo grupę, kai širdies pažeidimas dar nebuvo pavojingas, – sakė prof. habil. dr. L. Kupčinskas. – Transplantacija pavyko.“

Operacija praėjo sklandžiai, po jos pacientui normalizavosi kepenų veikla, itin sumažėjo spaudimas plaučių kraujagyslėse ir išnyko širdies nepakankamumo reiškiniai.

Tokią operaciją atlikti būtų sudėtinga be aukštos kvalifikacijos anesteziologų, turinčių patirties gydant širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius pacientus.

„Visos transplantacijos operacijos metu reikėjo ypač stebėti širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, skirti specialius vaistus spaudimui plaučių kraujagyslėse mažinti“, – apie pasiruošimo specifiką pasakojo prof. habil. dr. L. Kupčinskas.

Operacija praėjo sklandžiai, po jos pacientui normalizavosi kepenų veikla, itin sumažėjo spaudimas plaučių kraujagyslėse ir išnyko širdies nepakankamumo reiškiniai. Prof. habil. dr. L. Kupčinskas pabrėžia, kad sėkmę lemia darnus komandinis darbas: gastroenterologai atsakingi už  ligonio paruošimą operacijai ir ilgalaikį stebėjimą bei gydymą po transplantacijos. Intensyvios terapijos klinikos gydytojai – už stebėjimą iškart po transplantacijos, tačiau svarbiausia – darnus ir sėkmingas chirurgų bei anesteziologų komandos darbas operacijos metu.

Kauno klinikose kepenų transplantacijos atliekamos nuo 2002 metų. Iš viso atliktos 36, per 2014 metus – 6 kepenų persodinimo operacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų