Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kelionės ir osteoartritas – suderinama? Pagrindiniai gydytojos patarimai

Su trenksmu prasidėjusi vasara uždavė gerą toną atostogų ir kelionių sezonui. Tačiau ne visiems mintys apie vasaros keliones kelia džiaugsmą. Pasak gydytojos reumatologės Jūratės Eidžiūnienės, su amžiumi pasireiškiantis osteoartritas gali būti tikra bėda kelionėje. Sustingę sąnariai, skausmas ir judesių suvaržymas – visa tai osteoartrito požymiai, kurie gali tapti rimtu iššūkiu keliaujant. Gydytoja dalinasi esminiais patarimais, į ką būtina atkreipti dėmesį keliaujant ir sergant osteoartritu.
Kelionės ir osteoartritas – suderinama? Pagrindiniai gydytojos patarimai
Kelionės ir osteoartritas – suderinama? Pagrindiniai gydytojos patarimai / Partnerio nuotr.

„Osteoartritas dažniausiai vargina žmones, kuriems yra daugiau nei 45 metai. Klubo ar kelio osteoartritas gali būti rimtas trikdis smagioms ir aktyvioms atostogoms. Pavyzdžiui, antroje dienos pusėje po ilgesnių pasivaikščiojimų, ėjimo nelygiu paviršiumi, žemyn laiptais ar paprasčiausiai nuo kalno – skausmas kelio ir klubo srityje gali itin sustiprėti ir sugadinti bet kokias pramogas“, – sako J.Eidžiūnienė.

Partnerio nuotr./Gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė
Partnerio nuotr./Gydytoja reumatologė Jūratė Eidžiūnienė

Gydytojos teigimu, sergant osteoartritu ir ruošiantis keliauti, pirmiausia reikia atidžiai suplanuoti atostogų programą bei iš anksto pagalvoti apie detales, leisiančias palengvinti keliavimo procesą. Penki J.Eidžiūnienės patarimai:

  • Skrydis. „Jei yra galimybė, vietas lėktuve pravartu rinktis su galimybe ištiesti kojas. Pajutus kojų stingimą reikėtų daryti pratimus: ne rečiau nei kas dvi valandas judinti kojas, lankstyti pėdas ir kojų pirštus. Labai svarbu skrendant ilgesnį atstumą gerinti mikrocirkuliaciją kojose, palankstyti sąnarius, atsistoti ir šiek tiek pavaikščioti lėktuve, – pasakoja gydytoja. – Skrydžio laiką taip pat geriau rinktis ryte, nes naktimis inkstai ilsisi ir mažiau dirba, todėl yra didesnė kojų tinimo tikimybė.“
  • Avalynė. Pasak J.Eidžiūnienės, keliaujant kojų apavą reikia pasirinkti labai atsakingai. Pavyzdžiui, nerekomenduojama imti naujos batų poros, kuri gali pritrinti, sukelti pūsles ir net sustiprinti sąnarių skausmus. Geriausia rinktis patikrintą, patogią avalynę, kuri leidžia lengvai judėti ir nesirūpinti dėl galimų negalavimų. Taip pat avalynė turi padėti formuoti teisingą pėdos skliautą, ji svarbi judesių biomechanikai, kuri apsaugo nuo mikrotraumų, raiščių įplyšimo – vaikščiojimo, bėgiojimo ir kt. metu.
  • Gyvenimo vieta. „Renkantis gyvenimo vietą keliaujant, patartina apsistoti žemutiniuose aukštuose, vengiant laiptų. Taip pat nereiktų pamiršti viešbučio lokacijos – būtina savęs paklausti, kiek galite nueiti be skausmo, kad gyvenamoji vieta nebūtų toli nuo paplūdimio, parduotuvės ar kitų svarbių taškų“, – sako gydytoja.
  • Kelioninė rankinė. Anot gydytojos, reikėtų gerai apsvarstyti ne tik patogius lagaminus, bet ir kasdienės kelioninės rankinės pasirinkimą. „Vietoj rankinės per petį, geriau rinktis kuprinę, kuri daiktų svorį paskirsto tolygiai ir neapkrauna vienų sąnarių labiau nei kitų, – pataria J.Eidžiūnienė. – Nereikėtų su savimi nešiotis nereikalingų daiktų, nes papildomas svoris ar jo kilnojimas gali sustiprinti sąnarių skausmus.“
  • Pagalbinės priemonės sąnariams. J.Eidžiūnienės teigimu, vykstant į kelionę su savimi būtina pasiimti pagalbinių priemonių, kurios pagelbėtų susidūrus su sąnarių skausmais. „Ilgai būnant ant kojų, vaikštant nelygiais paviršiais sąnarių skausmo tikimybė padidėja. Sąnarių gelis „Flexiseq“ pasižymi sąnarių skausmą mažinančiu poveikiu, jame esančios mikrokapsulės prasiskverbia į odą ir tiesiogiai jungiasi prie sąnario kremzlės paviršiaus, todėl sumažėja sąnarinių paviršių trintis, gerėja sąnarinio skysčio kokybė ir mažėja skausmas“, – teigia gydytoja ir primena su savimi į kelionę nepamiršti pasiimti ir kelio girnelės įtvaro, kuris praverčia stabilizuojant kelio girnelę aktyvesnių atostogų metu.

Galiausiai, keliaujant gydytoja pataria neskubėti, be reikalo nesinervinti ir atsipalaiduoti. Iš anksto įvertinus ir pasiruošus galimiems rizikos veiksniams – net ir osteoartritas kelionėje nebaisus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais