Šalia žaidimo aikštelės pastatytos informacinės lentos su tokiais užrašais: „Nežaiskite čia! Žaidimų ir sporto aikštelės karantino metu – pavojingos sveikatai. Glaudūs susibūrimai aikštelėse draudžiami – koronavirusas ilgam išlieka ant metalinių ir kitų paviršių. Saugokite save, vaikus ir senelius!“
Parkuose užrašai kitokie: “Karantino metu parke, užtikrinant sveikatos apsaugą ir stabdant viruso plitimą, primygtinai raginame:
- nesinaudoti aikštelių įrenginiais;
- ilsintis parke, vieniems nuo kitų laikytis saugiu atstumu”.
Kiek laiko koronavirusas gyvena ant skirtingų paviršių?
Šiuos duomenis pateikė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras (informacijos šaltinis: New England Journal of Medicine). Virusas gyvena:
- Ant popieriaus – 24 val.
- Ant vario – 4 val.
- Ant plastiko – 72 val.
- Ant aliuminio – 2–8 val.
- Ant nerūdijančio plieno – 48–72 val.
- Ant medienos – 4 val.
- Ant guminių pirštinių – 8 val.
- Ant kartono – 24 val.
Kaip elgtis lauke?
- Dėvėkite vienkartines pirštines, jei planuojate lietis prie paviršių (rankenų, turėklų ir pan.);
- Palietę bet kokius paviršius, dezinfekuokite pirštines;
- Nelieskite veido;
- Laikykitės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
- Dėvėkite medicininę kaukę (jei tokios neturite, galite naudoti medžiaginę kaukę, skarelę ar šaliką);
- Sudrėkus kaukei, ją būtina pakeisti;
- Venkite fizinio kontakto bei laikykitės saugaus atstumo (ne mažiau kaip 2 m ir pokalbis turi trukti ne ilgiau kaip 15 min.);
- Vaikščioti galima daugiausiai po 2 asmenis.
Atnaujino rekomendacijas, kaip rūpintis paviršiais
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į naujausias tarptautinių organizacijų gaires, atnaujino rekomendacijas, kaip rūpintis paviršiais, dezinfekuoti patalpas.
15min buvo rašoma, kad pandemijos metu visų tipų patalpas, t. y. namus, darbo kabinetus ir pan., patariama valyti kuo dažniau. Taip pat rekomenduojama elgtis ir su dažnai liečiamais paviršiais – juos valyti mažiausiai kartą per dieną ir, jei įmanoma – ir dažniau.
Bendros paskirties patalpų paviršių valymui rekomenduojama naudoti neutralų ploviklį. Jį galima naudoti ir dažniausiai liečiamų paviršių – durų rankenų, kėdžių ir porankių, stalviršių, šviesos jungiklių, turėklų, vandens čiaupų, lifto mygtukų ir kitų – valymui.
Taip pat rekomenduojama kruopščiai atlikti viešųjų tualetų, vonios kriauklių, sanitarinių mazgų (pvz., prekybos centruose, oro uostuose ir kt.) valymą. Tam gali būti naudojami dezinfekantai, efektyvūs prieš virusus, t. y., pavyzdžiui, 0,1 proc. natrio hipochloritas ar kiti licencijuoti virusus veikiantys produktai. Jie turėtų būti naudojami griežtai vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis.