15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kineziterapeutas pataria, kaip išvengti netaisyklingos laikysenos

Apžiūrėkite savo vaiką. Pastebėjote laikysenos pakitimų? Kreipkitės į specialistą konsultacijai ir kuo greičiau, tuo geriau. Numojus į tai ranka ar uždelsus, menki laikysenos pakitimai gali išsivystyti į ligas, kurių gydymui gali prireikti ne vieno mėnesio ar metų, o gal ir visai nepavyktų panaikinti žalos.
Mergaitei tikrinamas stuburas
Mergaitei tikrinamas stuburas / „Fotolia“ nuotr.

„Tėveliai, pirmiausia jūs turėtumėte atkreipti dėmesį į savo vaikų laikyseną, ne treneriai, ne kūno kultūros mokytojai“, – laidoje „Sportuok su Vlada.LT“ kreipėsi „Ortopedijos technikos“ kineziterapeutas Vainius Petrauskas.

Netaisyklinga laikysena – pavojus sveikatai

Ydinga laikysena gali sukelti daugybę problemų. Dėl netaisyklingo sėdėjimo didėja kaklo ir raumenų įtampa, plokštėja krūtinė, trinka kraujo apytaka apatinėse galūnėse, netolygiai pasiskirsto svoris, atsiranda galvos, kaklo ir stuburo asimetrija, iškrypsta stuburas, pavargsta netaisyklingai laikomų kojų raumenys. Augančiam organizmui ypač svarbu išlaikyti tvirtą kaulinį skeletą ir raumenis, tačiau trūkstant fizinio krūvio kaulams, šie formuojasi silpnesni. Netaisyklinga stuburo padėtis iššaukia griaučių-raumenų sistemos sutrikimus.

Taisyklingos laikysenos formavimas ypač svarbus 5-6 metų amžiaus vaikams, taip pat – mokyklinukams, kurie ypač daug laiko praleidžia sėdėdami, nešioja kuprines, šaltuoju metų laiku tampa mažiau aktyvūs negu vasaros atostogų metu. Tėvai, norėdami kad jų vaikai augtų sveiki, turėtų nuolat stebėti, ar neatsirado laikysenos pakitimų, stengtis kuo dažniau „atplėšti“ savo atžalas nuo mobiliųjų telefonų ir kompiuterių, mainais kviesdami į lauką nors kiek pajudėti.

VIDEO: Kineziterapeuto patarimai: kaip išlaikyti taisyklingą vaikų laikyseną?

Laikyseną reikia prižiūrėti kasdien

Pasak vaikų ortopedo traumatologo, Gintaro Kušleikos, vertinant laikyseną, vaiką reiktų apžiūrėti tiek iš priekio, tiek iš šono, įvertinti jo eiseną.

Žiūrint iš priekio, galvą vaikas turėtų laikyti tiesiai, nepasuktą ir nepakreiptą į šoną, turėtų būti vienodas pečių aukštis, raktikaulių linija. Vienodi talijos trikampiai – tarpai tarp kūno šono kontūro ir nuleistų rankų. Taip pat klubakaulių, kelių, čiurnų simetrija.

Šoninėje plokštumoje reikėtų įsivaizduoti liniją, einančią nuo ausies kaušelio žemyn – ji turėtų eiti per peties sąnario centrą, žmogaus juosmens centrą, per šlaunikaulio didįjį gumburą (šone čiuopiamą šlaunikaulio viršutinę dalį), kelio sąnario vidurį ir kiek labiau į priekį nuo išorinės kulkšnies.

Sunerimti reikėtų, jeigu:

Žiūrint iš priekio – pakreipta ar pasukta galva, nevienodas pečių aukštis, krūtinės ląstos deformacija, kojų ašies deformacija (vienos ar abiejų);

Žiūrint iš nugaros – menčių atsikišimas, sėdmenų raukšlių asimetrija, talijos trikampių asimetrija, nugaros raumenų asimetrija palei stuburą (raumenų volelis vienoje pusėje), klubakaulių aukščio skirtumas (kojų ilgio skirtumas);

Žiūrint iš šono – palinkus galva, kupra, vaiko pasvirimas į priekį.

Vertinant eiseną – plokščia pėda ar šleivojimas, vaikščiojimas pasistiebus.

Visais atvejais – jei skauda nugarą ar kojas.

„Atkreipkite dėmesį į vaikų pečių padėtį. Dažniausiai jie būna pasislinkę į priekį. Apžiūrėkite juosmeninę dalį, nes dažnai vaikai būna išsirietę. Labai svarbus akcentas – kokie yra vaiko keliai. Dažnai vaikų keliai būna suėję į X formą, – laidoje „Sportuok su Vlada.LT“ pasakojo kineziterapeutas V.Petrauskas. – Jei bent vienas iš šių simptomų yra pas jūsų vaiką, turėtumėte kreiptis į kineziterapeutą dėl individualaus mankštų plano sudarymo.“

Po apsilankymo pas specialistą, tėvai gaus „namų darbų“, kad vaiko laikysena būtų prižiūrima kasdien – vaikas turi taisyklingai sėdėti, miegoti, tinkamai nešioti tinkamą kuprinę, vaikas turi sportuoti ir aktyviai leisti laisvalaikį.

Taisyklinga sėdėsena

Sėdėti vaikas turėtų prie jo ūgį atitinkančio stalo, kad sėdint jo klubai, keliai ir čiurnos būtų sulenkti 90˚ kampu, dubuo ir nugara remtųsi į kėdės atkaltę. Rankos padėtos ant stalo, per alkūnes sulenktos 90˚ kampu, pečiai atpalaiduoti.

Aktyvi veikla

Tinka bet koks aktyvus laisvalaikio praleidimo būdas: plaukiojimas baseine, važiavimas dviračiu, riedučiais, ėjimas pasivaikščioti. Bet kokia veikla gryname ore teigiamai veikia visą organizmą, pakelia nuotaiką. Dar geriau, jeigu visame tame dalyvauja ir tėvai.

Rekomenduojami pratimai

„Ortopedijos technikos“ kineziterapeutas pataria visiems vaikams, nepaisant to, ar jis turi laikysenos problemų ar ne, daryti mankštą, kuri sustiprins raumenis ir padės formuoti taisyklingą laikyseną. Štai keletas rekomenduojamų pratimų:

Vaikas atsigula, sulenkia kojas per keliukus ir nekeliant galvos nuo žemės, traukti kelius link nosies, taip bandant ją pasiekti.

Vaikas atsistoja ir prispaudžia ištiestą nugarą prie sienos. Per alkūnes sulenkia rankas (pirštai nukreipti aukštyn), taip pat prispaudžia prie sienos, laiko jas pečių aukštyje ir tarsi plasnodamas jas kelia aukštyn žemyn. Atkreipkite dėmesį, kad nugara ir rankos pratimo metu būtų prispausti prie sienos.

Vaikas atsistoja ant vienos kojos ir užsimerkia. Vaikas kelias sekundes turi išlaikyti pusiausvyrą. Tą patį pakartojam ant kitos kojos.

„Tėveliai, jei pradėjote rūpintis vaikų laikysena, nepamirškite ir savęs“, – pataria kineziterapeutas V.Petrauskas.

VIDEO: „Sportuok su Vlada.lt“: pasakojimas apie akrojogą ir neeilinė lieknėjimo istorija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais