Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga daugiau nei 300 žmonių, iš jų daugiau nei trečdalis miršta. Todėl labai svarbu pastebėti šią ligą laiku.
Kaip ir kasmet, patikra dėl melanomos gegužės 7 dieną tradiciškai bus vykdoma Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – čia tokios akcijos rengiamos nuo 2010-ųjų.
„Ateiti pasitikrinti dėl nerimą keliančių apgamų ar kitų odos darinių gali bet kokio amžiaus žmonės – ir apdraustieji sveikatos draudimu, ir ne. Ši akcija rengiama nemokamai“, – sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė gydytoja dermatologė Jolanta Česienė.
Tereikia vieno – užsiregistruoti ligoninės išankstinės registracijos telefonu, kurį galima rasti ligoninės internetinėje svetainėje. Neužsiregistravę žmonės nebus priimami. Per dieną gydytoja J.Česienė priims, patikrins ir konsultuos apie 30 žmonių.
Bus patikrinti visi norintys
Nepatekusieji į ligoninėje vyksiančią akciją turės dar vieną galimybę pasitikrinti. Gegužės 19 d. Klaipėdoje rengiamas Vilties bėgimas, kurį jau daug metų, skatindamas solidarumą su sergančiaisiais vėžiu, rengia Šv.Pranciškaus onkologijos centras.
Šįmetis renginys pavadintas „Bėk nuo melanomos – pasitikrink“. Jo metu vyks dermatovenerologų akcija, kurios metu nemokamai bus tikrinami ir konsultuojami visi norintieji. Į šią akciją išankstinė registracija nebūtina. „Kas ateis – tuos ir tikrinsime“, – pažadėjo J.Česienė, tądien dirbsianti su dar keturiais specialistais.
Dermatologų palapinė, kurioje bus vykdoma patikra, stovės Atgimimo aikštėje. Patikrą gydytojai pradės 10 val. ryto. Akcijos pabaiga neribojama – kiek žmonių ateis, tiek ir bus patikrinta.
Daugėja sergančių vaikų
„Sergamumas melanoma kasmet padidėja apie 5 proc. Ypač skaudu, kad daugėja pažengusios melanomos atvejų“, – kalbėjo J.Česienė.
Melanoma – itin agresyvi liga, greitai išplintanti į kitus organus ir sukelianti metastazes. Gydytojai ypač nerimą kelia tai, kad daugėja vaikų, kuriems nustatoma melanoma ar kitos pavojingos odos ligos. J.Česienė pernai melanomą diagnozavo dešimtmečiui.
Liga buvo užtikta laiku, tad vaiką pavyko pagydyti, dabar jis stebimas. Taip pat J.Česienė turi keletą mažųjų pacientų, kuriems laiku pastebėjus pokyčius odoje buvo pašalinti atipiniai apgamai, galėję nulemti sunkią ligą.
Saulės poveikis kaupiasi
Melanomos išsivystymą lemia ir genetika, ir žmogaus elgesys, pirmiausiai – buvimas saulėje. Gydytoja primena: saulės spindulių poveikis kaupiasi – oda nieko nepamiršta. Kuo anksčiau vaikas pradeda leisti laiką tiesioginiuose saulės spinduliuose ir kuo ilgiau juose būna, tuo didesnė rizika, kad ilgainiui odoje atsiras supiktybėjusių ląstelių.
Nėra visiškai patikimų požymių, iš kurių būtų galima pačiam atpažinti piktybinį apgamą. Todėl odoje atsiradus naujam dariniui arba pastebėjus, jog keičiasi apgamo forma, dydis, paviršius, kraštai ar spalva, darinys kraujuoja, peršti ar niežti, reikia nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar dermatologą.
Net jeigu kartą apžiūrėjęs gydytojas nieko bloga neužtiko, apgamus reikia stebėti toliau – apžiūrėti savo kūną kartą per mėnesį. Gydytoja įspėja – daugelio lietuvių oda yra jautri saulei, todėl Lietuvoje sergama aktyviomis, agresyviomis melanomos formomis.