Valgūs kolegos
Dirbate keliese kabinete ir jūsų kolegė ar kolega vis ką nors kramsnoja? Tai užkrečiama. Prisižiūrėję ir prisiuostę malonių vaizdų ir aromatų, ir kiti užsinori ko nors skanaus ir nelabai sveiko. O jei dar jus pavaišina...
Pakanka vieno uolaus valgytojo, kad išvestų iš rikiuotės likusius kolegas.
Pakanka vieno uolaus valgytojo, kad išvestų iš rikiuotės likusius kolegas. Jei atskaičiuosime miego valandas, darbe praleidžiate daug daugiau laiko nei namie, tad natūralu, kad tai, ką ir kiek valgote darbe, turi labai didelę įtaką jūsų svoriui ir savijautai.
Ką daryti: ne vienas tyrimas atskleidė, kad jei maistas matomas mūsų akiratyje, suvalgoma perpus daugiau, nei jei maistas neboluoja prieš akis. Jei neįmanoma sėdėti taip, kad kuo mažiau matytumėte prie darbo stalo smaguriaujančius kolegas (jei jie taikūs, galbūt galite paprašyti, kad tai darytų virtuvėje?), bent jau patys atsineškite sveikesnių užkandžių.
Jei jau valgyti, tai bent tai, kas tikrai naudinga kūnui. Patartume užkandžius laikyti stalčiuje, nes jei juos laikysite ant stalo, nuolat norėsite užkandžiauti.
Dar vienas patarimas – valgydami stenkitės nekalbėti. Užsiplepėję, žmonės nesuvokia, kiek suvalgo, smegenys būna užimtos apdorojama pokalbio informacija, o ne suvokimu, kad jau pasisotinote.
Emocinis valgymas
Patiriant įtampą, organizmas išskiria apetitą skatinančių hormonų. Todėl taip ir norisi ko nors riebesnio ir saldesnio.
Darbas šiuolaikinėje visuomenėje yra turbūt didžiausias streso šaltinis. Kiekvienas su stresu kovoja savaip, vis tik dažnai pasitaikantis „sprendimas“ – emocinis valgymas. Patiriant įtampą, organizmas išskiria apetitą skatinančių hormonų. Todėl taip ir norisi ko nors riebesnio ir saldesnio. Toks maistas suteikia staigios, bet trumpalaikės energijos, ir trumpam pakelia nuotaiką. Kaip ir padidina svorį, skatina kaltės jausmą, nepasitenkinimą ir kt.
Ką daryti: pabandykite rasti kitų būdui stresui numalšinti. Pavyzdžiui, kelias minutes pamedituokite; paklausykite malonių emocijų suteikiančios muzikos; išeikite pasivaikščioti – geriausia į lauką.
Pastebėta, kad stresą apmalšina juodasis šokoladas (turintis ne mažiau kaip 70 proc. kakavos) – suvalgykite gabalėlį ir ramiai pabūkite.
Pietūs kavinėje arba paskubomis
Žmonės taip privargsta darbe, kad nemažai jų jau nebepajėgia iš vakaro pasiruošti pietų, todėl pietus darbe valgo arba paskubomis, nusipirkę kokį sumuštinį (mat tokiems žemiškiems dalykams „nėra laiko“), arba kavinėje, kur padažuose, įdaruose ir pan. slypi gausybė kalorijų, o ir pasirinkimas nebūtinai būna skanus ir sveikas.
Paskaičiuota, kad, pavyzdžiui, Amerikoje tik kas penktas darbuotojas kasdien turi normalią pietų pertrauką – tiek laiko, kiek ir priklauso. Likusieji valgo skubėdami, dažnai net neatsitraukdami nuo darbo stalo. Lietuvoje situacija gal ne tokia dramatiška, bet panaši.
Ką daryti: jei nelieka laiko normaliems pietums, rinkitės sotesnius, baltymų gausius pusryčius. Tai padės palaikyti stabilų cukraus lygį kraujyje ir išvengti alkio priepuolių. Taip pat įsidėkite sveikų užkandžių – vaisių, daržovių lazdelių, riešutų ar sėklų, tamsios duonos ir avokado sumuštinių. Ir pasistenkite bent kartais rasti laiko normaliems pietums.
Valgykite ramiai, neskubėdami, gerai sukramtykite maistą, mėgaukitės juo ir tuo metu nieko daugiau nedarykite.