Vaistininkas sako, kad vakcinos nuo COVID-19 yra pagrindinis ginklas siekiant suvaldyti pandemiją: tai užkerta kelią virusui plisti, sumažėja tikimybė užsikrėsti ir susirgti, tačiau, deja, rizika išlieka.
„Vakcina nesuteikia absoliučios apsaugos prieš virusą, tačiau skiepai tikrai ženkliai sumažina tikimybę sunkiai sirgti, patirti komplikacijas, patekti į ligoninę, reanimacijos skyrių ar mirti. Todėl net ir pasiskiepiję viešose uždarose patalpose turi nešioti medicinines kaukes, kad virusas neplistų ir tikimybė užsikrėsti dar labiau sumažėtų“, – sako vaistininkas.
Dar efektyvesnė apsauga tiek nešiojančiam, tiek aplink jį esantiems – respiratorius. „Tyrimai patvirtina, kad nuo infekcinių ligų dar geriau apsaugo respiratoriai, tad, jei yra galimybė, rekomenduoju rinktis juos. Vienas respiratorius gali kainuoti apie vieną eurą, kai viena medicininė kaukė – keliolika centų, tad išlaidos ženkliai padidėja“, – sako R.Blynas.
Kodėl tik medicininės kaukės ar respiratoriai?
Kai prasidėjo COVID-19 plitimas, smarkiai išaugo kaukių ir respiratorių paklausa. Kurį laiką Lietuvos prekybos vietose jų net nebuvo, tad buvo leidžiama viešose vietose naudoti ir savo pasisiūtas kaukes, rištis šalikus ir kt. Nors tokių priemonių efektyvumas – mažas, tačiau tyrimai patvirtina, kad tai tada buvo geriau nei nieko.
„Jau kuris laikas išmokome gyventi su virusu, visas pasaulis aprūpintas apsaugos priemonėmis, tad kaukių ir respiratorių dabar netrūksta, jų kaina yra kur kas mažesnė nei pandemijos pradžioje, nes išaugo pasiūla. Tad dabar galime ir turime naudotis efektyviausiomis priemonėmis“, – į klausimą, kodėl dabar turime nešioti tik medicinines kaukes ar respiratorius, atsako vaistininkas R.Blynas.
Vaistininkas primena, kad didžiausia medicininių kaukių nauda yra tada, kai jas taisyklingai nešioja visi. „Medicininė kaukė ar respiratorius yra tarsi filtras. Jei, tarkime, esame viruso nešiotojai, užkratas pro medicininę kaukę ar respiratorių daugiau nei 90 proc. sumažina viruso ištrūkimą į aplinką, taip pat ir kitas žmogus, nešiojantis kaukę, mūsų neužkrės, jei jis yra užkrato nešiotojas – nesvarbu, jis turi simptomų, ar dar ne“, – akcentuoja R.Blynas.
Jei uždaroje patalpoje nusičiaudime ar kosėjame, nedėvint kaukės, virusas į šalis gali pasklisti iki 9 metrų atstumo. Trijų specialių sluoksnių medicininė kaukė tokiu atveju sumažina viruso pasklidimą.
„Virusai yra mikroskopinio dydžio, tad pro iš medvilnės, poliesterio ar kitų audinių pagamintas daugkartines kaukes užkratas ištrūksta į aplinką. Medicininių kaukių ar respiratorių filtravimo efektyvumas, priklausomai nuo gaminio, yra 90–99,97 proc.“, – sako vaistininkas.
Būtina mažinti viruso plitimą
Naujausiais duomenimis, kaip skelbia Statistikos departamentas, naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, Lietuvoje ketvirtadienio rytą siekė 1332,6 atvejo. Pastarųjų 7 dienų naujų atvejų vidurkis parai – 2643 atvejai. Per trečiadienio parą šalyje nuo COVID-19 mirė 25 žmonės.
„Jau dabar Lietuvos sveikatos sistema yra perdegusi. Turime suprasti, kad pildosi ne tik tie ligoninių skyriai, kur gydomi žmonės, sergantys infekcinėmis ligomis, bet yra naudojamos lovos kitų skyrių, apkraunami skubios pagalbos skyriai, gydytojai nuo tokio tempo perdegę. Bet kuriam iš mūsų gali prireikti skubios medikų pagalbos nebūtinai dėl COVID-19, bet ir dėl kitų sveikatos problemų, nelaimingų atsitikimų. Kai sistema perdegusi, ligoninės perpildytos, gydytojai užimti, kyla rizika pagalbos laukti labai ilgai, – pavyzdį pateikia vaistininkas. – Siekiant šiuo metu mažinti užsikrėtimų skaičių, visi privalome sąžiningai ir taisyklingai dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.“
Kodėl svarbu kaukę nešioti taisyklingai ir kaip tai padaryti?
Vaistininkas pabrėžia, kad ypač svarbu kaukę ar respiratorių nešioti taisyklingai: kaukė ar respiratorius turi būti prigludę prie veido; spalvotoji kaukės pusė – išorėje; kaukė ar respiratorius turi dengti nosį, burną ir smakrą; viršutinė kaukės ar respiratoriaus dalis turi būti apspaudusi nosį.
Vaistininkas primena, kad medicininę kaukę reikia keisti bent kas 4 valandas arba tada, kai ji sudrėko ar išsipurvino. Respiratorių galima dėvėti ilgiau – iki 8 valandų arba keisti tada, kai jis sudrėko arba išsipurvino. „Labai svarbu prieš užsidedant ir nusiimant kaukę ar respiratorių nusiplauti arba bent jau dezinfekuoti rankas. Turime būti užtikrinti, kad nepernešime užkrato ant švarios kaukės, kurią nešiosime ant veido“, – pabrėžia R.Blynas.
Taip pat labai svarbu dėvint kaukę ar respiratorių, išorinės jų dalies neliesti rankomis, nes ant jų nusėda visi aplinkoje sutikti virusai, nuo kurių mes saugomės, tad taip juos galime pernešti ant kitų paviršių ir dėl to užsikrėsti.
Tiek medicininės kaukės, tiek vaistinėje randami respiratoriai yra vienkartiniai, tai reiškia, kad vieną panaudojus, juos reikėtų saugiai išmesti. „Labai dažna klaida, dėl kurios virusas gali sėkmingai plisti – pakartotinis vienkartinių COVID-19 apsaugos priemonių dėvėjimas. Jei nusiėmėte kaukę, išmeskite ją, o ne dėkite į kišenę ar rankinę kitam panaudojimui“, – pabrėžia vaistininkas.
„Kaukė yra viena iš pandemijos valdymo priemonių. Naudokime visas priemones, kurias tik galime. Ši yra pigi, paprasta ir pakankamai efektyvi. Labai svarbu daryti viską, kad pandemija kuo greičiau pasibaigtų“, – akcentuoja vaistininkas.