Kodėl vandeniui iš čiaupo turėtume teikti pirmenybę?

Patarimų, kiek kasdien turėtume išgerti vandens, apstu. Natūralu, kad nesunku pasimesti informacijos gausoje, todėl daugumai kyla ne vienas klausimas.
Moteris geria vandenį
Moteris geria vandenį / 123RF.com nuotr.

Kiek per dieną reikia išgerti vandens? Kokį vandenį rinktis? Ką reikėtų žinoti apie mineralinį ir stalo vandenį? Į šiuos ir kitus klausimas atsako gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Evelina Cikanavičiūtė
Asmeninio archyvo nuotr. /Evelina Cikanavičiūtė

„Klinikinėje praktikoje skysčių poreikis skaičiuojamas 20–40 ml kūno masės kilogramui. Sveikiems žmonėms paprastai skysčiams priskiriama vanduo ir arbata be cukraus“, – kalba gydytoja. Vadinasi, jeigu norite apskaičiuoti, kiek jums reikia suvartoti skysčių per dieną, padauginkite savo svorį iš 20–40 ir gausite jums tinkamiausią individualų kiekį.

– Ar tiesa, kad pats sveikiausias būdas numalšinti troškulį yra paprastas vanduo? Ar įvairios uogos, vaisių gabaliukai ir pan. padaro vandenį geresnį / sveikesnį?

– Troškulį malšinti rekomenduojama vandeniu arba arbata be cukraus. Uogos, vaisių gabaliukai, žolelės, ledukai vandeniui arba arbatai suteikia papildomų skonių ir gali palengvinti pakankamą skysčių suvartojimą žmonėms, nemėgstantiems gerti įprasto skonio vandens.

– Vanduo iš čiaupo, stalo vanduo, mineralinis vanduo – kuo jie skiriasi? Ar pritartumėte, kad Lietuvoje galime drąsiai vartoti vandenį iš čiaupo?

– Mineralinis vanduo – tai požeminis vanduo su skirtingu ištirpusių mineralinių medžiagų kiekiu ir pagal tai skirstomas į aukštos, vidutinės ir žemos mineralizacijos vandenį. Aukštos ir vidutinės mineralizacijos vanduo dėl paprastai didelės druskos koncentracijos galėtų būti vartojamas tik epizodiškai, pavyzdžiui, gausiai prakaituojant, viduriuojant, vemiant.

Būtent geriamajam vandeniui iš čiaupo turėtume teikti pirmenybę.

Lietuva yra viena iš retų Europos ir pasaulio šalių, kur centralizuotai tiekiamas kokybiškas ir saugus požeminis vanduo, atitinkantis žemos mineralizacijos vandens sudėtį. Todėl rinkdamiesi vandenį būtent geriamajam vandeniui iš čiaupo turėtume teikti pirmenybę. Ir ne tik dėl paties vandens aukštos kokybės, bet, pavyzdžiui, ir dėl mažesnio plastiko vartojimo.

Stalo vanduo gaminamas maišant geriamąjį vandenį su mineraliniu vandeniu arba dirbtinai pridedant sausų mineralinių medžiagų. Taip pat gali būti įdėta medžiagų, kurios suteikia papildomų skoninių savybių.

– Kaip vandens trūkumas veikia mūsų savijautą ir išvaizdą?

– Didžiąją dalį žmogaus kūno sandaros sudaro vanduo ir vanduo yra visų organizme vykstančių fiziologinių procesų pagrindas. Todėl nepakankamas skysčių suvartojimas veikia visas organų sistemas – nuo inkstų ir virškinamojo trakto iki nervų sistemos. Yra duomenų, kad nepakankamas skysčių kiekis gali pabloginti net ir pažinimo funkcijas bei nuotaiką.

– Dažnai galime išgirsti pamokymus, kad per dieną turite išgerti tam tikrą kiekį vandens, tačiau dažnam to padaryti nepavyksta. Ar tikrai reikėtų atsižvelgti į rekomenduojamus kiekius, o gal užtenka jausti intuityviai, kiek vandens / skysčių mums reikia?

– Rekomenduojama atsižvelgti į šlapimo spalvą – vartojant pakankamą skysčių kiekį šlapimo spalva yra švelniai gelsva.

– Kaip taisyklingai gerti vandenį? Tarkime – mažais gurkšneliais, atitinkamos temperatūros, prieš valgį ar po valgio? Kokiais patarimais galėtumėte pasidalinti?

– Pagrindinė taisyklė, kad jo būtų suvartojama pakankamai ir kaip pats žmogus jaučiasi vartodamas vienokios ar kitokios temperatūros vandenį, vienu ar kitu laiku. Išskirtinių taisyklių sveikiems žmonėms, kaip vanduo turėtų būti geriamas, nėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis