2014-aisiais mokslininkai JAV apklausė 1787 žmones (nuo 19 iki 32 metų), kurie naudojosi bent vienu iš 11 populiariausių tinklų: „Facebook“, „Instagram“, „Snapchat“, „Twitter“, „Reddit“, „Pinterest“, „LinkedIn“, „YouTube“, „Google Plus“, „Tumblr“ ir „Vine“.
Buvo aiškinamasi, kiek laiko praleidžiama socialiniuose tinkluose. Taip pat buvo tiriama, ar apklausos dalyviams nėra pasireiškę depresijos ar nerimo sutrikimų.
Paaiškėjo, kad trigubai didesnė rizika sirgti šiomis ligomis buvo tiems, kurie naudojosi septyniomis ir daugiau iš minėtų socialinių platformų, nei tiems, kurie naudojo iki dviejų.
Taigi jei atrodo, kad naudojatės tik dviem ar trim – pavyzdžiui, „Facebook“, „Twitter“ ir „Instagram“, minėtas sąrašas parodo, kad prie socialinių tinklų sąvokos priskiriama mums ir daugiau gerai žinomų ir lankomų virtualių platformų.
Tyrimo rezultatai neseniai buvo paskelbti žurnale „Computers in Human Behavior“. Jie buvo pakoreguoti atsižvelgus į kitus svarbius faktorius, tokius kaip žmonių išsilavinimas, lytis, rasė, pajamos, santykių statusas, psichinės ligos ir kt.
Nors tyrimas tiksliai neparodo, kas sukelia minėtus padarinius, yra keletas veiksnių, kurie, naudojant daug socialinių tinklų, gali skatinti silpnesnę psichinę sveikatą.
Kaip „Health.com“ teigė mokslų daktaras, tyrimo bendraautoris Brianas A. Primackas, „manome, kad jei laikas, kurį skiriate socialinei medijai, yra paskirstomas tik dviem skirtingoms platformoms, kur labai gerai žinote taisykles ir socialines normas, tai jūs tarsi tampate bendruomenės dalimi ir iš to gaunate daugiau teigiamos įtakos. Tačiau jei blaškotės tarp aštuonių skirtingų platformų, tampa sunkiau gauti minėtos naudos. Galite patirti sunkumų plaukiodami tuose skirtinguose pasauliuose, kaip ir kurdami ryšius, ir tai gali sukelti neigiamų emocijų.“
Br.A.Primackas pridūrė, kad mėginimas išvarijuoti gausybėje socialinių tinklų padidina nesusipratimų ar gėdingų klaidų tikimybę, kaip, pavyzdžiui, žinutės, kuri turėtų būti privati, netyčinis paskelbimas ant profilio sienos ar išsiuntimas viešai, ar tiesiog nesusikalbėjimas, kai nematomos žmonių veido išraiškos ir tikrosios emocijos.
Blaškytis tarp kelių tinklų pasidaro sunku, kaip ir kurti ryšius ir suprasti taisykles, ir tai sukelia dar didesnę depresiją.
Minėtas mokslų daktaras tiki, kad kai kurie žmonės tampa užburto rato aukomis. „Gali būti, kad kažkam nepatinka jo gyvenimas, todėl jis pradeda naudoti kitas platformas ir nori pažinti naujus žmones. Tačiau blaškytis tarp kelių tinklų pasidaro sunku, kaip ir kurti ryšius ir suprasti taisykles, ir tai sukelia dar didesnę depresiją.“
Todėl, Br.A.Primacko manymu, medikai, tirdami žmonių nerimo ir depresijos priežastis, turėtų pasidomėti ir jų socialinių tinklų naudojimosi įpročiais, nes viso to ryšys yra pakankamai stiprus. Ir kad žmonėms būtų pravartu patiems žinoti, jog atsitraukimas nuo socialinių tinklų galėtų padėti įveikti psichinius negalavimus ar tiesiog sumažinti patiriamų neigiamų emocijų lygį.