Kojų venų varikozė: gyvybei pavojinga „estetinė“ problema

Kojų venų varikozė dažnam asocijuojasi su išsišovusių mėlynų gyslų išvagotomis kojomis, todėl vis dar populiaru manyti, kad tai tėra estetinė problema, kurios sprendimą galima atidėti vėlesniam laikui. O ar teko girdėti apie dėl atitrūkusių trombų staiga mirusius žmones? Tai, deja, vienas galimų skaudžių klaidingai estetine problema vadinamos venų varikozės padarinių, pranešime žiniasklaidai pastebi Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas.
Varikozė
Varikozė / 123RF.com nuotr.

„Varikozė yra lėtinis venų nepakankamumas, paprasčiau dar vadinama venų išsiplėtimu. Varikozės sąvoka apima ir paviršinių venų mazgų, ir giliau esančių magistralinių venų išsiplėtimą. Tai kelia šiek tiek sumaišties, nes giliau esančių magistralinių venų nematyti plika akimi, joms gydyti taikomi kitokie metodai nei paviršinių mazgų.

Žmogus vizualiai mato tik paviršinių venų pakitimus – išvirtusias kraujagysles, mazgus, mėlyną kraujagyslių tinklą ant kojos, o gydytojus labiausiai domina, kas vyksta su magistralinėmis venomis“, – sako kraujagyslių chirurgas N.Bičkauskas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Gydytojas Nerijus Bičkauskas
Asmeninio archyvo nuotr. /Gydytojas Nerijus Bičkauskas

Kaip veikia venos?

Venos yra kraujagyslės, kuriomis į širdį grįžta kraujas, kad vėl būtų prisotintas deguonimi. Kojų venomis kraujas dažniausiai teka statmenai aukštyn. Širdies, plaučių veikla ir net 4 raumenų pompos padeda jam pakilti, o venose esantys vožtuvai neleidžia tekėti žemyn.

Jeigu vena išsiplečia, vožtuvas tampa nesandarus, tad keisdami kūno padėtį patiriame didelį veninį smūgį į kojas. Tai lemia uždegiminių faktorių galūnėse pagausėjimą. Dėl to jaučiame kojų skausmą, sunkumą. Giliai esančiomis venomis prateka apie 90 proc. veninio kraujo, todėl jų sveikata ypač svarbi kraujotakos sistemai. Paviršinėmis venomis prateka tik iki 10 proc. grįžtančio kraujo, todėl, pašalinus paviršinę veną, jos veiklą visiškai kompensuoja giliosios venos.

Tiesa, paviršinių venų išsiplėtimas sukelia daugiau estetinių problemų – venos iššoka, atsiranda mazgų, pakinta odos spalva. Tačiau ne tik – negydant venų varikozės, blauzdose gali atsirasti opų. Jų gydymas yra labai brangus, lėtas, atima daug ne tik ligonio, bet ir jo artimųjų laiko. Be to, opos yra palanki terpė infekcijoms, kurių komplikacijos gali baigtis kraujo užkrėtimu – sepsiu.

„Labai svarbu, kad gydymas būtų kompleksinis ir nuoseklus. Nėra prasmės gydyti paviršinius mazgus negydant magistralinių venų. Tai gali net pakenkti, nes mazgų kaip tik ir atsiranda dėl to, kad amortizuotų kraujo srauto smūgius, kylančius dėl magistralinių venų vožtuvų nesandarumo“, – aiškino gydytojas N.Bičkauskas.

Venų varikozės komplikacijos kelia pavojų gyvybei

Viena grėsmingiausių venų varikozės sukeliamų komplikacijų – trombų, kraujagyslės spindyje susiformavusių krešulių, susidarymas. Trombai venomis gali nukeliauti į širdį ir plaučius, užkimšti jų kraujagysles ir žmogų ištiks staigi mirtis. Trombozės dažnai ištinka žmones oro uostuose ar skrydžių, ypač tolimų, metu, ilgai sėdint vienoje vietoje, jei geriama nedaug skysčių. Dėl sauso salono oro dar labiau padidėja skysčių trūkumas organizme, todėl didėja kraujo krešumas ir susidaro trombai.

Nėra prasmės gydyti paviršinius mazgus negydant magistralinių venų.

Jei vakarais jaučiate kojų nuovargį, maudimą, ant jų pradeda ryškėti venų žemėlapis, reikėtų kreiptis į venų chirurgą pasikonsultuoti.

Operacijos baimė atbaido nuo gydymo

Kai kurie venų varikozės gydymą atidėlioja baimindamiesi sudėtingos operacijos ir skausmingo gijimo laikotarpio. Iš tiesų, anksčiau venų varikozė buvo gydoma chirurginiu būdu atliekant atviras operacijas, kurių metu buvo pašalinamos pažeistos venų dalys. Tai sudėtingos operacijos, po kurių seka ilgas pooperacinis laikotarpis, ilgai trunkantis gijimas.

Dabar, chirurgo N.Bičkausko teigimu, atviruoju chirurginiu būdu venos operuojamos tik išskirtiniais atvejais, nes tai smarkiai traumuoja pacientą: iš kojos ištraukiama visa vena, žmogui taikoma bendrinė nejautra, žaizdos ilgai gyja. Šiandien venų varikozei gydyti yra sėkmingai taikomi kur kas mažiau invaziniai ir labiau tausojantys metodai, tokie kaip gydymas lazeriu ar biologiniais klijais. Taikant šiuos metodus išsiplėtusios venos nėra fiziškai šalinamos, pažeistos vietos tiesiog uždaromos, kraujas automatiškai randa kelią ir pradeda tekėti sveikomis venomis.

„Ne kiekviename miestelyje turime medicininės technikos venoms operuoti lazeriu ar klijais, bet tai nėra priežastis daryti atvirąją operaciją. Pažangūs medicinos centrai yra daugiausia 3 val. atstumu nuo bet kurios Lietuvos vietos, operacija lazeriu ar klijais trunka tik 20–40 minučių. Po jos žmogus gali atsistoti ir eiti. Venų operacijoms atlikti reikia aukštos profesinės kvalifikacijos, todėl jų turėtų imtis kraujagyslių chirurgai, besispecializuojantys venų srityje“, – patarė 25 metų patirtį turintis venų chirurgas N.Bičkauskas.

Vida Press nuotr./Konsultacija dėl venų varikozės
Vida Press nuotr./Konsultacija dėl venų varikozės

Gydymas prasideda nuo išsamios diagnostikos

Tiek magistralinių, tiek paviršinių venų gydymas prasideda nuo tikslios diagnostikos, kuriai būtinas išsamus ištyrimas. „Venų ištyrimui centre naudojame dvigubo ultragarso skanerį, kuris leidžia preciziškai nustatyti pažeistas venų baseino vietas ir taikyti gydymą būtent ten, kur jo reikia“, – sakė chirurgas N.Bičkauskas.

Pasak gydytojo, šiandien pacientai gali pasirinkti, kokiu būdu gydyti venų varikozę, pavyzdžiui, lazeriu ar klijais. Abu šie varikozės gydymo metodai yra vienodai efektyvūs, o technika labai panaši.

Operuojant lazeriu, į kraujagyslę įkišamas šviesolaidis, kuris termiškai sutraukia išsiplėtusios kraujagyslės sienelę. Naudojant klijus, į kraujagyslę įkišamas zondas, kuris kas 3 cm išleidžia lašelį klijų ir suklijuoja kraujagyslės sieneles.

Išoperavus magistralines venas, problemos nelieka ir iki 60 proc. venų mazgų sunyksta savaime, be papildomo gydymo.

„Daugumą venų operacijų atliekame lazeriu. Žmonės jį renkasi, nes tokios operacijos kiek pigesnės. Gydymą klijais renkasi maksimalaus komforto norintys žmonės. Po operacijos lazeriu iki mėnesio reikia mūvėti kompresines kojines, tuo tarpu suklijavus venas, jų mūvėti nereikia. Gydymą klijais renkasi ne tik fiziškai aktyvūs žmonės. Tai palengvina ir vyresnio amžiaus žmonių, kuriems sudėtinga apsimauti kompresinę kojinę, gyvenimą“, – sakė kraujagyslių chirurgas N.Bičkauskas.

Po operacijos pacientas iš karto gali atsistoti ir eiti. Venų gydymo lazeriu ar klijais operacijos dėl trukmės dar kartais vadinamos „pietų pertraukos operacijomis“, nes nemažai pacientų nuo operacinio stalo keliauja tiesiai į darbą.

Iššokę venų mazgai bjauroja kojas, bet jie atlieka svarbų vaidmenį. Esant magistralinių venų nepakankamumui, kai keičiame padėtį iš horizontalios į vertikalią, kojų kraujotaka patiria smūgį, o mazgai jį amortizuoja. Pasak kraujagyslių chirurgo, tai – natūrali organizmo apsauginė reakcija. Išoperavus magistralines venas, problemos nelieka ir iki 60 proc. venų mazgų sunyksta savaime, be papildomo gydymo.

Likusius mazgus galima gydyti skleroterapija, suleidžiant vaistų, mikroflebektomija. Lazeris nėra naudojamas paviršinėms venoms ar jų mazgams gydyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos