Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kokie veiksniai paskatina venų varikozės vystymąsi?

Išsiplėtusios venos kojų tikrai nepuošia. Labai didelė tikimybė, kad tai venų varikozės ženklai. Ši lėtinės veninės kraujotakos nepakankamumo išraiška paplitusi visame pasaulyje, ypač tarp vyresnio amžiaus asmenų.
Kojų venų varikozė
Kojų venų varikozė / 123RF.com nuotr.

Venų varikozei būdingi tam tikri rizikos veiksniai. Vienas svarbiausių jau nulemtas mūsų genuose. Jei venų varikoze sirgo tėvai ir seneliai, tuomet labai didelė tikimybė, kad ji neaplenks ir palikuonių. Be paveldimumo daug reikšmės turi ir kiti faktoriai, kurie nuo mūsų priklauso arba nepriklauso.

Sužinokite, kokie veiksniai skatina ligos vystymąsi

  • Amžius – kuo paciento amžius vyresnis, tuo kraujagyslių sienelių elastingumas ir vožtuvėlių funkcija gali būti silpnesnė. Vis dėlto gydytojai pastebi, kad paauglio venų būklė gali būti kur kas blogesnė nei senyvo paciento – ir tokį kuriozą pirmiausiai lemia genetika. Jei šia liga sirgo tėvai arba seneliai, tuomet tikimybė, kad ja sirgs ir palikuonis, yra labai didelė. Kai kuriems taip stipriai pasiseka, kad venų varikozė praktiškai neaplanko visą gyvenimą. Žinoma, tai gana retas atvejis, tačiau būna ir taip.
  • Lytis – pastebima, kad problema dažniau aplanko moteris ir taip yra pirmiausiai dėl to, kad būtent moteriški hormonai ir jų koncentracijų pokyčiai linkę atpalaiduoti venų sieneles. Ypatingai daug krūvio venoms tenka nėštumo metu, o dar sudėtingiau, kai tarp nėštumų praeina labai mažai laiko. Žinoma, moterys mėgsta dėvėti aukštakulnius, ankštesnius drabužius – tai irgi gali paskatinti venų kraujotakos sutrikimų vystymąsi. Reikėtų nepamiršti, kad moterys į gydytojus kreipiasi dažniau nei vyrai – pirmiausiai dėl estetinių sumetimų. Juk taip norisi apsivilkti suknelę, ypač šiltuoju metų laiku... Vyrų ši liga anaiptol neaplenkia. Vis dėlto jie į gydytojus kreipiasi rečiau ir (arba) jau labiau pažengus ligai.
  • Antsvoris ir nutukimas – esant didesnei kūno masei, be abejonės, venoms tenka kur kas didesnis krūvis, dėl to jos lengviau plečiasi. Ir čia atsiranda įdomus kuriozas – pacientas gali net nepastebėti, kad jo kojų venos plečiasi, nes matomus pasikeitimus maskuoja storesnis riebalinis sluoksnis. Apkūnesnis asmuo gali skųstis kojų skausmu, tinimu ir nuovargiu, tačiau nurašyti juos tik sunkesnei darbo dienai ar prastam nakties poilsiui. Dėl šių ir daugybės kitų sveikatai svarbių priežasčių reikėtų stengtis palaikyti normalią kūno masę, o pajutus pasikartojantį kojų nuovargį ir skausmą, reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus.
  • Gyvenimo būdas/ darbas – pernelyg sėslus gyvenimo būdas ir sėdimas darbas gali pakenkti normaliai veninei kraujotakai. Žmogus sukurtas judėti ir jis turėtų reguliariai patenkinti šį poreikį. Jei asmuo visą dieną stovi, sėdi arba guli, tuomet nepakankamai judinami raumenys, kraujui sunkiau pasiekti širdį. Sėdint, ypač kryžiuojant kojas ar jas supinant virvute, papildomai sukuriama dar daugiau kliūčių, trukdančių vykti normaliai veninei kraujotakai. Kraujas užsistovi apatinėje kūno dalyje, o šis sąstovis tik dar labiau paskatina venų plėtimąsi. Venų spindžiui didėjant vis stipriau, vis daugiau kraujo lieka apatinėse galūnėse ir vienas procesas skatina kitą procesą - venų varikozė vystosi ir jos progresavimas savaime tikrai nesustoja. Dažniau išsiplėtusiomis venomis skundžiasi daug sėdintys arba stovintys darbuotojai, pavyzdžiui, kirpėjai, kepėjai, parduotuvių darbuotojai, tolimųjų reisų vairuotojai, biurų darbuotojai ir taip toliau. Nors judėti svarbu, kai kurios sporto šakos tik paskatina venų plėtimąsi, padidina jų traumų riziką, pavyzdžiui, sunkusis kultūrizmas, ilgas mynimas dviračiu, maratonų bėgiojimas, aktyvi aerobika ir panašiai. Kai kurios sporto šakos, priešingai, venas veikia tausojančiai ir teigiamai, pavyzdžiui, vaikščiojimas, plaukiojimas, vandens aerobika (jos rekomenduojamos venų varikoze sergantiems asmenims).
  • Kitos priežastys. Kojų venų kraujotakos pasikeitimai gali atsirasti dėl patirtų traumų, turėtų operacijų. Dažniau venos išsiplečia hormoninius preparatus, pavyzdžiui, sudėtines kontraceptines tabletes, vartojančioms moterims. Kai kurie specialistai teigia, kad venų silpnumą gali lemti netgi nepilnavertė mityba, kai joje trūksta vitamino C, flavonoidų ir kitų svarbių medžiagų bei geriama per mažai vandens.

Išdrįskite kreiptis į specialistą

Šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti inovatyvių ir pažangių venų varikozės gydymo metodų. Šiaip ar taip, gydymo galimybes kiekvienu individualiu atveju galima sužinoti tik pasikonsultavus su profesionaliu kraujagyslių chirurgu, kitaip vadinamu flebologu. Jis pasiūlys ligą gydyti neinvaziniu arba invaziniu būdu arba derinti šiuos metodus tarpusavyje – galimybės priklauso nuo paciento sveikatos būklės, ligos stadijos, jo poreikių ir taip toliau.

Pajuskite komfortą

Lioton 1000 gelis gali padėti sušvelninti nemalonius venų varikozės simptomus. Dėl didelės heparino koncentracijos gelis įsiskverbia per odą ir ten veikia trigubai: veiksmingai mažina kojų sunkumo jausmą, tinimą, skausmingumą, kraujosruvas, naktinius raumenų spazmus ir kt. Gelis lengvai įsigeria, maloniai vėsina, netepa, skleidžia gaivų aromatą. Pajuskite komfortą ir rūpinkitės savo sveikata su Lioton! Dėl šio ir bet kokio kito vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai