„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kokios yra gausaus prakaitavimo priežastys ir kas gali padėti?

Prakaituoti – natūralu, tačiau būna, jog prakaitavimas tampa pernelyg gausus. Tam įtakos gali daryti daugybė veiksnių: genetika, lytis, amžius, mityba, vartojami vaistai. Kaip portalui manodaktaras.lt teigė gydytoja dermatovenerologė Gintarė Švainauskienė, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į naktinį prakaitavimą, nes tai gali signalizuoti apie kai kurias ligas, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, skydliaukės sutrikimus ir kt.
Prakaitas
Prakaitas / Vida Press nuotr.

Dėl nemalonaus kvapo – psichologinės problemos

Gausus prakaitavimas arba hiperhidrozė, anot gydytojos, būdinga tiek vyrams, tiek moterims, tačiau į specialistus dažniau kreipiasi pastarosios.

„Joms svarbi nepriekaištinga išvaizda, nori jaustis gerai tiek stresinėse situacijose, tiek su aptemptais, šviesiais drabužiais. Pastebėjau, kad dažniau kreipiasi pacientai, kurių darbas susijęs su žmonėmis, kuriems dažnai tenka kalbėti viešumoje“, – teigė „Nordclinic“ dermatovenerologė G.Švainauskienė.

Jeigu nusiprausę po dušu, truputį pajudėję, nebūdami šiltoje aplinkoje jaučiate šlapias pažastis, reikėtų apsilankyti pas gydytoją.

Gydytojos manymu, žmonės per retai kreipiasi dėl gausaus prakaitavimo, nes daugelis vis dar mano, kad tai susiję su bloga asmens higiena. Neretai apie gausesnį prakaitavimą specialistė išsiaiškina konsultacijos metu, nors asmuo ateina visai dėl kitos priežasties.

„Pacientai keičia savo apsirengimo stilių, renkasi juodus drabužius, kad kuo mažiau matytųsi gelsvos prakaito dėmės, dėl nemalonaus kvapo vengia artimo kontakto, prasideda depresija, pacientams, kuriems reikia viešai kalbėti, vaidinti, tenka apriboti darbo galimybes, jie vengia fizinio aktyvumo ir apskritai buvimo viešoje vietoje“, – pastebi dermatovenerologė.

Asmeninio albumo nuotr./Gintarė Švainauskienė
Asmeninio albumo nuotr./Gintarė Švainauskienė

Daugeliu atvejų priežastys nėra aiškios

Jei prakaitavimas ima trikdyti kasdienę veiklą bei neigiamai veikia gyvenimo kokybę, tai signalas, kad prakaituojate per daug. Pavyzdžiui, jeigu nusiprausę po dušu, truputį pajudėję, be jokio intensyvaus fizinio aktyvumo, nebūdami šiltoje aplinkoje jaučiate šlapias pažastis, tuomet reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir ieškoti gausaus prakaitavimo priežasčių bei pasirinkti tinkamiausią gydymo būdą.

Veiksnių, kurie gali lemti prakaitavimo gausumą, anot gydytojos, gali būti įvairių – tam įtakos gali turėti genetika, lytis, amžius, gyvenimo būdas, mityba, gretutinės ligos ir vartojami vaistai. Moterims prakaitavimas dažniau pasireiškia pažastyse, vyrams – veido, nugaros, genitalijų srityje.

Naktinis prakaitavimas, dermatovenerologės teigimu, labiau susijęs su skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu, hormonų disbalansu, onkologinėmis ligomis ir vartojamais vaistais: „Prakaitavimą gali provokuoti ir įvairių vaistų vartojimas, bet dažniausiai pasitaikantys yra NVNU, antihistamininiai vaistai, kardiologiniai ir kiti. Nepaisant daugybės priežasčių, dažniausiai pasitaikanti yra idiopatinė hiperhidrozė, kai tikslios priežasties negalime nustatyti“.

Būtina atlikti išsamius tyrimus

Norėdamas išsiaiškinti, kas skatina gausų prakaitavimą, gydytojas pirmiausia surenka paciento detalią anamnezę: išklauso nusiskundimus, išsiaiškina gretutines jo ligas, vartojamus vaistus, koks yra gyvenimo būdas ir pan. Jei įtariama, kad padidėjusį prakaitavimą galėjo sukelti kokia nors liga, atliekami reikalingi tyrimai.

„Norint įvertinti hiperhidrozės sunkumą, dažniausiai atliekamas Minor jodo – krakmolo mėginys, kurio metu prakaituojanti vieta yra patepama jodu, palaukiama, kol išdžius, ir padengiama krakmolu. Prakaitui išsiskiriant, krakmolas sureaguoja su jodu ir tam tikros vietos nusidažo tamsiai violetine spalva. Gali būti naudojami ir kiti vertinimo metodai, pildomi įvairūs klausimynai, bet praktikoje tai naudojame rečiau,“ – paaiškino G.Švainauskienė.

Verta atkreipti dėmesį, ką valgote ir kuo vilkite

Jeigu vargina gausus prakaitavimas, gydytoja rekomenduoja pirmiausia sumažinti itin riebaus, karšto, aštraus ir gurmaniško maisto vartojimą. Taip pat patariama vengti didelio streso, atsisakyti žalingų įpročių, rinktis laisvus, natūralaus pluošto audinius, nes sintetika dar labiau skatina prakaitavimą.

Normalu, kad daugiau prakaituojama šiltoje aplinkoje, sportuojant, esant stresinėms situacijoms. Nors pats prakaitas nekenkia sveikatai, tačiau gausiau prakaituojantys asmenys, anot jos, turi didesnį polinkį į bakterines, grybelines infekcijas.

Dezodorantai ir antiperspirantai nesuteikia norimo efekto

Gydymo metodų, galinčių sumažinti gausų prakaitavimą, anot dermatovenerologės yra įvairių, tad kiekvienam parenkamas tinkamiausias būdas.

„Reikėtų pradėti nuo paprasčiausių vietinių priemonių, tokių kaip dezodorantai, antiperspirantai. Dažnai pacientai skundžiasi, kad ilgą laiką naudoja dezodorantus, bet jokio efekto nepastebi, prakaitavimas nemažėja. Noriu atkreipti dėmesį, kad naudojant dezodorantus prakaitavimas ir nemažės, nes jie skirti tik panaikinti prakaito kvapą,“ – patikino G.Švainauskienė.

Vida Press nuotr./Moteris po dušo
Vida Press nuotr./Moteris po dušo

Kalbant apie antiperspirantus, gydytoja sako pastebinti, kad visuomenėje vyrauja mitas apie aliuminio chlorido druskų daromą pavojingą žalą, kurios yra jų sudėtyje. Atlikti tyrimai rodo, kad aliuminio druskų daugiau gauname iš maisto, o iš kosmetikos į žmogaus organizmą patenka tik nedidelė dalis.

„Aliuminio chloridas blokuoja prakaito kanalėlius ir taip stabdo prakaitavimą, todėl antiperspirantai gali būti veiksmingi gydant nesunkią hiperhidrozę. Antiperspirantų yra įvairių – tiek rutulinių, purškiamų, tiek gelio ar kremo pavidale, yra ir drėgnų servetėlių, tad nesunkiai galite pritaikyti labiausiai prakaituojančiai vietai, – teigė dermatovenerologė. – Tačiau, deja, dezodorantai ir antiperspirantai dažnai nesuteikia norimo rezultato“.

Todėl taikomi kiti gydymo būdai. Prakaitavimą, anot gydytojos, gali mažinti ir tam tikrai vaistai, pavyzdžiui, anticholinerginiai preparatai, vaistai nuo spaudimo, bet dėl nuolatinio vartojimo ir galimo nepageidaujamo poveikio šis gydymas nėra labai dažnas.

Hiperhidrozei gydyti gali būti atliekama jonoforezė, kurios metu elektros impulsais yra slopinamas prakaito išskyrimas. Ši procedūra ypač tinka delnų ir padų prakaitavimui mažinti, tačiau, norint pasiekti rezultatą, reikalinga atlikti daug procedūrų.

„Vienas iš populiariausių ir efektyviausių prakaitavimo gydymo būdų – botulino toksino injekcijos. Tai greita ir efektyvi procedūra, kuri slopina prakaito išsiskyrimą nuo pusės iki metų. Botulino toksinas paralyžiuoja neurono ir raumens jungtį ir taip slopina prakaito gamybą ir išsiskyrimą. Botulino toksino injekcijos dažniausiai atliekamos pažastų srityje, tačiau galima atlikti ir delnų, padų odoje“, – patikino dermatovenerologė.

Hiperhidrozė mažiau vargina tuos, kurie sveikai maitinasi, sportuoja, rūpinasi savo sveikata.

Pažastų hiperhidrozei gydyti taip pat taikoma ir frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija. Anot gydytojos, ši procedūra yra greita, neskausminga, be jokio nepageidaujamo poveikio, ypač tinkama, jeigu pacientas nenori botulino toksino injekcijų arba jos neduoda norimo efekto.

Būna, jog prireikia ir chirurginio gydymo, bet, pasak medikės, itin retai ir tik esant itin sudėtingai hiperhidrozei.

Ar efektyvios natūralios priemonės?

Internetas mirga nuo natūralių priemonių prakaitavimui mažinti, pradedant nuo įvairių žolelių naudojimo, arbatų, sulčių iki namuose pagaminto antiperspiranto, tačiau, anot G.Švainauskienės, jų efektyvumas nėra įrodytas.

„Pacientai į konsultaciją atvyksta nusivylę ir pavargę nuo įvairių bandymų, būdų ir priemonių prakaitavimui mažinti, praradę viltį apskritai sumažinti ar panaikinti gausų prakaitavimą. Noriu pabrėžti, jog hiperhidrozė mažiau vargina tuos, kurie sveikai maitinasi, sportuoja, rūpinasi savo sveikata, o jei visgi nepavyksta patiems kontroliuoti gausaus prakaitavimo, rekomenduoju apsilankyti pas gydytoją dermatovenerologą“, – teigė dermatovenerologė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“