Prevention.com rašoma, kad kai kurie maisto produktai ir gėrimai gali paaštrinti situaciją, tad pasijausite blogiau. Taigi, ko reikėtų vengti, kai kamuoja liga?
Kava
Jos patariama atsisakyti, kai sergate bet kokia liga, tačiau ypač tuomet, kai užpuola gastroenteritas (rotavirusinė infekcija ir pan.). Kadangi kavoje esantis kofeinas traktuojamas kaip diuretikas, jūs galite netekti dar daugiau skysčių, kurių ir taip netenkate dėl ligos simptomų (vėmimas ir viduriavimas), vadinasi, jausitės dar blogiau.
Pavyzdžiui, kofeinas stimuliuoja virškinamojo trakto raumenis, todėl viduriavimas gali dar labiau paaštrėti. Be to, kaip pabrėžia gydytoja Kristine Arthur, tinkamas organizmo „drėkinimas“ padeda imuninei sistemai kovoti su liga.
Apelsinų sultys
Venkite apelsinų sulčių tuomet, jeigu kosėjate arba jums skauda gerklę. Dėl rūgščių, esančių šiame gėrime, gerklę gali skaudėti labiau. Kaip pabrėžia gydytoja Taz Bhatia, knygos What Doctors Eat autorė, rūgštys ir taip dirgina uždegimo pažeistą gerklę, todėl reikės ilgesnio laiko, kad jūs pasveiktumėte.
Saldumynai
Saldumynai nėra pats geriausias pasirinkimas, kai jus kamuoja jau minėtas gastroenteritas. Gydytoja K.Arthur tikina, jog rafinuotas cukrus kuriam laikui užkerta kelią baltiesiems kraujo kūneliams kovoti su bakterijomis.
Todėl jeigu užkandžiavote saldainiais, sausainiais, saldžiais dribsniais ir panašiai, jūsų imuninė sistema tampa silpnesnė. Taip pat cukrus gali paskatinti ir viduriavimą.
Gazuoti gėrimai
Nerekomenduojama jų gerti, kai sergate bet kuria liga, tačiau ypač tada, kai kamuoja gastroenteritas. Dažnai gazuotuose gėrimuose yra kofeino, dėl kurio prarandate skysčius, o štai cukrus kenkia imuninei sistemai, virškinamajam traktui. K.Arthur sako, kad netinka ir becukriai gėrimai, kadangi juose yra dirbtinių saldiklių, galinčių sukelti pilvo pūtimą ir net viduriavimą.
Jeigu vanduo jums ne prie širdies, gydytoja sako, kad galima išmėginti gėrimus su elektrolitais ir mažu cukraus kiekiu, taip pat – kokosų vandenį.
Traškūs užkandžiai
Jie nėra tinkami, kai kosite arba skundžiatės skaudama gerkle. Granola, skrudinta duona ar bulvių traškučiai pasižymi abrazyviniu paviršiumi, todėl jūsų gerklei yra lyg švitrinis popierius. O kuo labiau jūsų gerklė bus sudirgusi, tuo ilgiau gydysitės.
Alkoholis
Turbūt nereikia aiškinti, kodėl alkoholio nevertėtų vartoti, ypač tada, kai sergate. Jis yra diuretikas, kaip ir kava, todėl jeigu sergate ligomis, dėl kurių netenkate skysčių, situacija tik dar labiau pablogės. Taip pat dėl jo vartojimo gali kamuoti ir padidėjęs viduriavimas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Netikėtos viduriavimo priežastys: gali būti kaltas naktinis darbas ar kramtomoji guma
Pienas
Jus kamuoja užsikimšusi nosis? Greičiausiai esate girdėję, kad tokiais atvejais patariama vengti pieno, nes tikinama, kad dėl jo organizme gaminasi dar daugiau gleivių. Visgi gydytoja K.Arthur tikina, jog nėra jokių realių įrodymų, kad tai tiesa. Tačiau kai kurie žmonės skundžiasi, kad būtent pieno produktai turi įtakos prastesnei savijautai, todėl šiuo atveju turėtumėte jų vengti.
Keptas ir riebus maistas
Jeigu svajojate apie mėsainį ir bulvytes, verčiau jau sustokite – tai netinkamas maistas ne tik tada, kai sergate gastroenteritu. Toks maistas, pasak dr Bhatia, ilgiau užsibūna virškinamajame trakte, todėl gali paaštrinti pykinimą, viduriavimą bei sukelti refliuksą.
Aitrus maistas
Jeigu bėga nosis, ne pati geriausia mintis griebtis aitriųjų paprikų kupino maisto ar aštraus padažo. Kapsaicinas gali dirginti nosies ertmę, todėl nosis bėgs dar labiau. Kita vertus, jeigu kamuoja stipri sloga ir jūsų nosis užsikimšusi, tai gali jums padėti kuriam laikui pasijausti geriau ir laisviau kvėpuoti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Skauda ar peršti gerklę? Gydymui pasitelkite natūralius būdus