Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje

Neseniai duris atvėrusios vaiko raidos klinikos Kaune siekis – padėti išmokti vaikams, turintiems negalią, gyventi kuo savarankiškiau. Su LKU kredito unijų grupės finansavimu pirmąją tokią kliniką Lietuvoje įkūrusios Dovilė Čepulinskaitė ir Agnė Juodytė sako, kad šiandien čia dūzgia tiek profesionalūs specialistai, tiek mažieji, kuriems teikiamos reabilitacijos paslaugos ir vedami užsiėmimai, lengvinantys jų įsiliejimą į kasdienę buitį. O viskas prasidėjo nuo vienos iš įkūrėjų dukros ligos istorijos.
Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje
Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje / Vaiko raidos klinikos nuotr.

Dukros kova paskatino padėti kitiems

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vaikų su negalia Lietuvoje 2021 m. skaičiuota per 15 tūkstančių. Dar daugiau, iki praėjusių metų tokius vaikus auginantys tėvai taip reikalingą reabilitaciją galėjo tęsti kone tik užsienyje, o tai – brangu ir ne visiems įkandama. Susirgus dukrai, tai savo kailiu patyrė ir pati D.Čepulinskaitė.

Autoimuninė liga, užklupusi dukrą Lukreciją, iš jos atėmė gebėjimą vaikščioti, kalbėti ir suvokti aplinką. „Su liga intensyviai kovojome 4 metus. Ligai sustojus liko padariniai ir buvome priverstos reabilitacijos ieškoti užsienyje. Per 2 metus Lukrecijai grįžo aplinkos suvokimas, ji vėl galėjo nueiti nebe kelis metrus, o kilometrus. Lankydamasi užsienyje supratau, kad ir Lietuvoje turime aibę nuostabių specialistų, tačiau trūksta bazės, kur jie galėtų pritaikyti savo žinias ir naujausius metodus, kad padėtų vaikams arčiau jų namų“, – pasakoja D.Čepulinskaitė.

Vaiko raidos klinikos nuotr./Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje
Vaiko raidos klinikos nuotr./Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje

Pašnekovė iki Lukrecijos gimimo dirbusi viename iš Lietuvos bankų, dėl vėlesnių įvykių iš esmės pakeitė savo profesinį kelią. Susirgus mažylei, D.Čepulinskaitė visą savo dėmesį skyrė Lukrecijai ir sukaupė žinių bagažą, kuris dabar kasdien praverčia teikiant pagalbą kitiems vaikams – moteris dirba audioterapeute.

Visą Lukrecijos gijimo ir reabilitacijos kelią lydėjusi kineziterapeutė A.Juodytė tapo ir bendraminte, entuziastingai sutikusia D.Čepulinskaitės idėją įkurti Vaiko raidos kliniką. „Pradėjome nuo nedidelio centro Vilniuje, tėvelių ir įmonių padedamos galėjome nupirkti specialius terapinius kostiumus, apmokyti specialistus su jais dirbti. Ir nors džiaugiamės pirmomis pergalėmis, netrukus supratome, kad didžiausius rezultatus galime pasiekti taikydami ne vieną terapiją, o visą terapijų kompleksą. Tada ir leidomės į didesnių patalpų paiešką“, – sako A.Juodytė.

Klinikos įkūrimo kelias – akmenuotas

Vaiko raidos klinika Kaune šiandien teikia individualizuotas, kompleksines paslaugas po vienu stogu vaikams, turintiems negalią, ir jų šeimos nariams. Čia atvyksta vaikai, turintys autizmo spektro, mišrių specifinių raidos sutrikimų, taip pat įvairių fizinių, psichikos, elgesio vystymosi problemų.

„Vos pamatėme patalpas Kaune – akimirksniu pamilome šią vietą ir jau turėjome viziją, kaip viskas galėtų atrodyti. Tai buvo tobula vieta Vaiko raidos klinikai“, – pasakoja D.Čepulinskaitė. Vis dėlto visa ko pradžia buvo sudėtinga. Iš pradžių moterys rašė projektą Europos Sąjungos finansavimui gauti, tačiau nesėkmingai – šis buvo atmestas. Atidariusios nedidelį centrą Vilniuje, D Čepulinskaitė ir A.Juodytė nenuleido rankų: „Mes savo idėja tikėjome ir nepaleidome – ieškojome visų įmanomų kelių, reikšmingai prisidėjo ir tėvelių bendruomenė, už ką esame be galo dėkingos“, – teigia klinikos įkūrėjos.

Vaiko raidos klinikos nuotr./Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje
Vaiko raidos klinikos nuotr./Kompleksinė pagalba neįgaliems vaikams: asmeninė patirtis paskatino įkurti pirmą tokią kliniką Lietuvoje

Pašnekovėms pradėjus ieškoti finansinių partnerių, kredito unijos tapo pirmuoju pasirinkimu. „Žinojome, kad kredito unijos palankiau vertina smulkius verslus, todėl tai buvo pirmasis mūsų pasirinkimas“, – dalijasi D.Čepulinskaitė. LKU kredito unijų grupei priklausanti Klaipėdos kredito unija, kartu su grupę prižiūrinčia Lietuvos centrine kredito unija (LCKU), skyrė taip reikalingą finansavimą – 1 mln. Eur – patalpų įsigijimui ir modernios reabilitacijos klinikos įrengimui.

LCKU Kreditų departamento kreditavimo specialistė Virginija Martynaitienė pasakoja, kad projektas nepaliko abejingų ir buvo aišku – idėja privalo virsti „kūnu“: „Tąkart vienbalsiai sutarėme, kad šios klinikos poreikis neabejotinas ir projektas turi būti įgyvendintas. Galime pasidžiaugti, kad šiandien vaikučiams nebereikia važiuot nei į Slovakiją, nei į Belgiją, nei į Ameriką. Jie gali atvykti į Vaiko raidos kliniką Kaune ir gauti inovatyvias, aukščiausius standartus atitinkančias reabilitacijos paslaugas.“

Patikimi finansų partneriai

V.Matynaitienė akcentuoja, kad kredito unijos skiria individualų dėmesį kiekvienai situacijai: „Įsigilinę į kiekvieno besikreipiančio veiklos specifiką, galime pasiūlyti individualizuotus sprendimus. Dėl tos pačios priežasties, Vaiko raidos klinikos projektui galėjome suteikti ilgą – net 120 mėnesių siekiantį – paskolos grąžinimo laikotarpį.“

Tuo metu Klaipėdos kredito unijos administracijos vadovas Alvydas Noreika sako, kad vienas svarbiausių unijos išskirtinumų – lankstumas kiekvienoje situacijoje: „Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie tokio jautraus ir unikalaus projekto įgyvendinimo. Klaipėdos kredito unija jau daug metų skiria ypatingą dėmesį tiek jauniems, tiek veiklos plėtrą vykdantiems verslams, o svarbiausias mūsų prioritetas – lankstumas ir įsiklausymas.“

Pagalbos ranką finansuojant Vaiko raidos klinikos projektą ištiesė ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Mat viena dažniausių jauno verslo problemų – nepakankamas užstatas, o ją padeda spręsti garantijų priemonė. „Ši klinika yra pavyzdys, su kokiais sunkumais susiduria verslas, tik pradėjęs vykdyti veiklą ir ieškantis finansavimo šaltinių. Nepakankamas užstatas yra viena iš priežasčių, stabdanti finansų įstaigas nuo verslo finansavimo. Jaunas verslas, neturintis pakankamo ar tinkamo užstato, gali pasinaudoti INVEGOS teikiamomis individualiomis garantijomis ir sumažinti skolinimosi naštą“, – sako INVEGOS Verslo finansavimo direktorė, Investicijų vertinimo skyriaus vadovė Aistė Čepulė.

Nuo idėjos iki laimės istorijų

Vaiko raidos klinikoje taikomas kiekvienam vaikui individualiai pritaikytas terapijų kompleksas. Tarp terapijų – ir mamos balso, kurios dėka suaktyvinamas naujų neuronų jungčių susidarymo smegenyse procesas, o šios sustiprinamos kitų terapijų metu. Taip pat specialaus kostiumo, kuris koreguoja vaiko laikyseną, terapija, narvo (UGUL) terapija, ergoterapija, šviesos terapija ir daugelis kitų.

Mažinant vaikų su negalia atskirtį, klinikoje su specialistų priežiūra jie mokomi savarankiškai ir saugiai atlikti kasdienes užduotis, tokias kaip taisyklingai plauti rankas, veidą. Taip pat čia esama virtuvėlės, kurioje kartu gaminami keksiukai, verdamos sriubos, kepamos picos. „Ateityje turime svajonę kiemelyje pasodinti daržą, kur vaikai galėtų savarankiškai auginti pomidorus, agurkus, lytėti įvairias tekstūras ir mokytis iš gamtos“, – vizija dalijasi A.Juodytė.

Klinikos įkūrėjos D.Čepulinskaitė ir A.Juodytė atvirauja, kad didžiausias įkvėpimas – vaikų progresas ir kasdieniai pasiekimai. „Vienas berniukas vos galėjo ištarti kelis žodžius, bet su specialistų pagalba pradėjo dėlioti sakinius ir po mėnesio – jau dainavo chore. Matome, kaip vaikai su judėjimo negalia pradeda savarankiškai vaikščioti. Matome, kaip keičiasi vaikų emocinė, psichologinė būklė ir dėl to gerėja visos šeimos gyvenimo kokybė. Tai yra mūsų įkvėpimas ir motyvacija stengtis dar labiau“, – dalijasi Vaiko raidos klinikos įkūrėjos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų