Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kontaktinių lęšių priežiūros atmintinė vasarą – kokios klaidos kelia grėsmę akių sveikatai?

Vasaros ir atostogų sezonui įsibėgėjant, korekcinius akinius vis dažniau keičia kontaktiniai lęšiai – regėjimo specialistai tikina, kad šiltuoju metų laiku kontaktinių lęšių naudotojų skaičius išauga. Priežasčių daugybė – jie suteikia daugiau laisvės judėjimui, aktyviam laisvalaikiui, be to, su jais galime nešioti norimus saulės akinius. Tačiau vasarą kontaktiniai lęšiai reikalauja ypatingos priežiūros, kurios nepaisymas gali sukelti rimtas akių ligas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktiniai lęšiai / Vida Press nuotr.

Kaip to išvengti pataria optikų tinklo „Vision Express“ optometrininkė Božena Kuftin.

Anot specialistės, vasaros metu mūsų akys susiduria su daug įvairių dirgiklių, kurie kitais metų laikais nėra tokie pavojingi. Pavyzdžiui, stiprūs UV spinduliai ar maudynių metu vandens telkiniuose knibždantys mikroorganizmai. Negana to, šiuo sezonu prasideda įvairios alergijos, kurios kaip reikiant sudirgina ir pajautrina akis. Todėl visiems, kurie vis dažniau vietoj korekcinių akinių renkasi kontaktinius lęšius, reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų, kurie kinta lęšių priežiūroje ir pasirinkime vasaros metu.

Kokius kontaktinius lęšius rinktis vasarą?

B.Kuftin pastebi, jog šiandien kontaktinių lęšių nešiotojai vis dar nėra linkę konsultuotis su specialistais. Kaina ir draugų rekomendacijos – svarbiausi kontaktinių lęšių pasirinkimą lemiantys veiksniai.

„Kontaktinių lęšių yra labai įvairių, todėl renkantis juos labai svarbu konsultuotis su specialistu. Ypač jeigu kontaktinius lęšius nešiojate tik vasarą ir tai nėra jums įprasta regėjimo korekcijos priemonė. Ne visi lęšiai, kurie tinka draugui ar draugei, tiks ir jums. Todėl visada pasitarkite ir papasakokite – kur juos nešiosite. Ar jie jums reikalingi kasdien, dirbant prie kompiuterio, o galbūt tik vienoje savaitgalio išvykoje ar festivalyje? Nuo to labai priklausys ir konkrečių lęšių parinkimas bei jų priežiūros rekomendacijos“, – teigia optometrininkė.

Asmeninio archyvo nuotrauka/Božena Kuftin
Asmeninio archyvo nuotrauka/Božena Kuftin

Visi kontaktiniai lęšiai skirtingi – skiriasi jų storis, pralaidumas orui bei nešiojimo trukmė – vienkartiniai ar vienadieniai, dviejų savaičių ir daugkartiniai. Jei akys jautresnės ar žmogų kankina sezoninė vasaros alergija, reiktų rinktis tik vienkartinius kontaktinius lęšius, kuriuos po nešiojimo reikia iškart išmesti. Ta pati taisyklė galioja ir įvairių vasaros maudynių metu. Tačiau jeigu išsiruošėte į žygį miškuose, kurio metu neturėsite galimybės higieniškai ir patogiai išsiimti ir įsidėti kontaktinių lęšių, verčiau rinktis mėnesinius kontaktinius lęšius, su kuriais galėsite būti keletą dienų jų neišsiimdami. Tokiu atveju pakaks specialių lašiukų į akis drėgmei palaikyti.

„Kad ir kokius kontaktinius lęšius pasirinktumėte, svarbiausia laikytis nešiojimo termino. Viena didžiausių klaidų, kurią kartoja daugybė kontaktinių lęšių nešiotojų – kur kas ilgesnis nešiojimo laikas. Vienadienius lęšius žmonės nešioja savaitėmis, mėnesinių lęšių naktimis visiškai neišsiima“, – teigia specialistė.

Vasarą – ypatinga kontaktinių lęšių higiena

„Vision Express“ optometrininkė teigia, kad vasara – itin palankus metas mikroorganizmams daugintis ir plisti, todėl būtent šiuo laikotarpiu reikėtų itin kruopščiai prižiūrėti savo kontaktinius lęšius, jų laikymo vietas, keičiant kruopščiai plauti rankas ir laikytis tinkamos higienos.

„Vision Express“ nuotr./Kontaktinių lęšių priežiūra
„Vision Express“ nuotr./Kontaktinių lęšių priežiūra

„Pasitaiko tokių atvejų, kai klientai vos nusipirkę kontaktinius lęšius, dar stovėdami prie kasos, ima ir dedasi juos į akis, net nepagalvoję apie rankų higieną. Namuose taip pat lęšiai dažnai laikomi nesteriliuose konteineriuose, siekiant sutaupyti, ilgai nekeičiamas specialus dezinfekavimo skystis. Kontaktiniai lęšiai turi tiesioginį ir nuolatinį sąlytį su akimi – viena jautriausių ir pažeidžiamiausių žmogaus kūno dalių. Todėl labai svarbu žinoti, jog viskas turi būti itin švaru ir sterilu: pradedant nuo rankų, baigiant spintele, ant kurios sudėtos visos kontaktinių lęšių priemonės. Tik taip išvengsime akių infekcijų, kurios gali sukelti ir kur kas rimtesnes akių ligas“, – teigia B.Kuftin.

Kontaktiniai lęšiai ir alergijos – į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šiltajam sezonui vis daugiau žmonių skundžiasi prasidėjusiomis ar paūmėjusiomis alergijomis. Sergant tokiomis ligomis kaip alerginė sloga (šienligė), reikėtų būti itin atidiems. Akys pasidaro labai jautrios, ašaroja, jas niežti, todėl kyla noras jas kasytis. Tačiau anot B.Kuftin, alergija tikrai nereiškia, jog žmogus visai nebegali nešioti kontaktinių lęšių.

Tačiau specialistai nerekomenduoja maudytis su kontaktiniais lęšiais nei vandens telkiniuose, nei baseine, net ir vonioje ar duše.

„Pirmiausia reikėtų rinktis vienadienius kontaktinius lęšius, kurie sąžiningai būtų kasdien keičiami. Taip ant akies neliks menkiausių dulkelių ar žiedadulkių. Taip pat labai svarbu prieš dedant lęšius gerai nusiprausti veidą: tai daryti ryte, iškart po dušo, kai visas kūnas ir plaukai būna švarūs. Žinoma, svarbiausia – stebėti save. Jei matote, kad akys neraudonuoja, jų neniežti, tuomet galite nešioti lęšius ir kiekvieną dieną, tačiau iš praktikos galiu pasakyti, kad dažniausiai alergiški žmonės susidaro lęšių nešiojimo grafiką ir nešioja juos tik tam tikromis dienomis. Pavyzdžiui, kai sportuoja, kai eina į žygį ar į svarbią šventę. Jie daro tarpus, taip leisdami akiai pailsėti ir nedirgina jos. Tai galėtų būti tinkamas patarimas itin alergiškų ar jautrių akių savininkams”, – pasakojo optometrininkė.

Kontaktiniai lęšiai ir vandens telkiniai – draugas ar priešas?

Leidžiant laiką prie vandens telkinių vis dažniau renkamės kontaktinius lęšius kaip vieną patogiausių regos korekcijos priemonių. Korekciniai akiniai mirkstant vandenyje – nepatogu, o štai su kontaktiniais lęšiais galime jaustis laisvai, be to, kartu galima nešioti ir nuo saulės akinius. Tačiau specialistai nerekomenduoja maudytis su kontaktiniais lęšiais nei vandens telkiniuose, nei baseine, net ir vonioje ar duše. Juose į akį nesudėtingai gali patekti įvairūs mikroorganizmai, bakterijos ar grybelis. Sukuriamos puikios sąlygos pradėti plisti infekcijai, kuri gali sukelti rimtų pasekmių.

„Net jei ir nenardote, kontaktiniai lęšiai maudynių metu yra nerekomenduojami. Vienintelė išeitis – vienkartiniai ar vienadieniai kontaktiniai lęšiai, kuriuos iškart po maudynių galite išsiimti ir pakeisti naujais. Kitas būdas – tinkama kontaktinių lęšių dezinfekcija su specialiu tirpalu, kuris veikia ir žudo mikroorganizmus“, – rekomenduoja optometrininkė.

Kontaktiniai lęšiai ir apsauga ir nuo saulės – ar jos pakanka?

Vasaros sezonu saugoti akis nuo žalingų saulės spindulių – būtina. Ne daug kas žino, tačiau kontaktiniai lęšiai taip pat būna su UV apsauga. Tai ypač naudinga tiems, kurie nešioja įprastus korekcinius akinius, todėl jiems sudėtingiau apsaugoti akis nuo žalingų UV spindulių. Vasaros metu korekcinius akinius galima pakeisti kontaktiniais lęšiais su UV apsauga ir papildomai nešioti akinius nuo saulės.

„Tokie lęšiai gali būti labai efektyvi priemonė, kai norima sulaikyti arba nukreipti UV spinduliuotę. Jie gerai apsaugo nuo periferinių bei atspindėtų spindulių, kurių nesulaiko saulės akiniai ar skrybėlė. Beje, tose situacijose, kai saulės akiniai ar kepurė pamiršti arba yra nepraktiška juos nešioti, kaip, pavyzdžiui, užsiimant burlenčių sportu ar žaidžiant futbolą, krepšinį, jie gali tapti vienintele įmanoma apsauga. Nors tokie kontaktiniai lęšiai su UV filtru ir nepakeičia akinių nuo saulės, jie suteikia papildomą apsaugą jūsų akims ištisą dieną, jums apie tai net nesusimąstant“, – teigia B.Kuftin.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais