„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kontraceptinė minispiralė: kuo ji ypatinga?

Šeimos planavimas – civilizuotas būdas kurti savo ateitį. Kada ir kiek vaikų susilaukti – realiai mąstančios poros tikslas. Šiuolaikiniai medicinos pasiekimai siūlo daugybę galimybių renkantis efektyvią kontracepciją, kuri užtikrina gerą moters savijautą ir šeimos planavimą.
Vizitas pas gydytoją.
Vizitas pas gydytoją. / Shutterstock nuotr.

Apie ilgalaikės kontracepcijos metodą, užtikrinantį iki trejų metų trunkančią apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo, pasakoja gydytoja ginekologė Veslava Jacevičiūte-Nevardauskiene.

Statistikos duomenimis, beveik 40 proc. visų nėštumų pasaulyje yra neplanuoti. Pastaraisiais metais Lietuvoje atliekama apie 7 tūkst. abortų: per 100 iš jų – dėl medicininių indikacijų, likę – moters pageidavimu. Nors kasmet abortų skaičius mažėja, kiekvienas atvejis individualus, beveik kiekvienai moteriai – tai didelis psichoemocinis stresas.

Nors yra daugybė priemonių reguliuoti pastojimą, kaip antai: vyriški prezervatyvai, kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai pleistrai, kontraceptiniai žiedai, hormoninės bei vario spiralės, implantai, skubioji kontracepcija, spermicidai, vaisingumo atpažinimo metodai, išsamios informacijos apie visa tai nėra daug. Kita vertus, gyvename nebe viduramžiais, tad galime ne tik naudoti apsaugos priemones, bet ir rinktis progresyviausias.

Minispiralė – kas tai?

„Hormoninė minispiralė yra kontracepcijos priemonė, skirta apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo iki trejų metų. Šis kontracepcijos metodas gali būti priimtinas merginoms ir moterims, kurios šeimos pagausėjimo kol kas neplanuoja, o savo dėmesį nori skirti mokslams, karjerai ar neseniai gimusiam mažyliui auginti“, – aiškina ginekologė V. Jacevičiūtė-Nevardauskienė.

Hormoninė minispiralė yra vienas patikimiausių kontracepcijos metodų – jos efektyvumas yra daugiau nei 99 proc. Nėštumo tikimybė vartojant hormoninę minispiralę yra nedidelė: per pirmuosius vartojimo metus netikėtai gali pastoti 4 moterys iš tūkstančio, per trejus – 9 moterys iš tūkstančio.   Efektyvumu minispiralė pranoksta ir senąją gimdos spiralę su variu.

Ilgalaikės kontracepcijos metodai, tokie kaip hormoninės spiralės, užtikrina efektyvesnę apsaugą nuo nepageidaujamo nėštumo nei kontraceptinės tabletės ar prezervatyvai, o kontraceptinis poveikis pasireiškia iš karto po priemonės įdėjimo.

Bendras veikliosios medžiagos levonorgestrelio kiekis minispiralėje yra 13,5 mg.

Anot gydytojos, hormoninė minispiralė gali būti tinkamas pasirinkimas tiek moterims, tiek merginoms. Ši priemonė padeda išvengti nepatogumų ir vartojimo klaidų, kuriuos sukelia kasdien, kas savaitę arba kas mėnesį naudojamos kontracepcijos priemonės.

Be to, vartojant hormoninę minispiralę, mėnesinės gali būti trumpesnės ir ne tokios gausios.

Kaip atrodo hormoninė minispiralė?

Hormoninė minispiralė – tai T formos gimdos sistema, kuri įdėta į gimdą, nepertraukiamai išskiria nedidelius hormono levonorgestrelio kiekius ten, kur to labiausiai reikia – gimdoje. Priemonę įdeda ginekologas įprastinės konsultacijos metu, procedūra trunka keletą minučių.

Minispiralė gerokai mažesnė už įprastą tamponą – tai vos 28×30 mm T formos rėmelis. Tai pati mažiausia hormoninė gimdos spiralė. Dėl mažo dydžio bei siauresnio įvedimo vamzdelio minispiralę gali naudoti ir jaunos moterys.

Mažiausias hormonų kiekis

Minispiralės rėmelis yra pagamintas iš minkšto plastiko. Jo šerdis padengta membrana, kuri kasdien į gimdą išskiria itin mažą hormono levonorgestrelio dozę. Minispiralė išskiria mažiausią hormonų dozę, palyginti su visais kitais hormoniniais kontraceptikais, ir daugiausiai veikia vietiškai gimdoje, kitaip nei kitos kontracepcijos priemonės (kontraceptinės tabletės, žiedai, pleistrai ar implantai). Be to, šioje gimdos spiralėje nėra estrogeno, todėl ji tinka šio hormono netoleruojančioms moterims.

Shutterstock nuotr./Moters kūnas
Shutterstock nuotr./Moters kūnas

Hormoninė minispiralė per parą išskiria vidutiniškai 6 mikrogramus progestino levonorgestrelio.

Palyginimui: vienoje sudėtinėje kontraceptinėje tabletėje šio hormono gali būti nuo 50 iki 150 mikrogramų, be to, tabletėse esantys hormonai patenka į bendrąją kraujotaką.

„Minispiralėje esanti veiklioji medžiaga veikia ten, kur ir turi veikti – gimdoje, ir tik labai nedidelis kiekis patenka į bendrą kraujotaką. Esant poreikiui, priemonė gali būti naudojama ir žindant krūtimi – ji saugi tiek motinai, tiek kūdikiui“, – teigia ginekologė.

Progestinas levonorgestrelis jau ne vieną dešimtmetį naudojamas ir kitose hormoninės kontracepcijos priemonėse. Bendras veikliosios medžiagos levonorgestrelio kiekis minispiralėje yra 13,5 mg.

Kuo ypatinga minispiralė?

Hormoninė minispiralė turi sidabrinį žiedą, kuris leidžia atskirti šią spiralę nuo kitų gimdos spiralių ultragarsinio arba rentgeno tyrimo metu. Atpažinti skirtingas spirales gimdoje yra svarbu, nes spiralių vartojimo trukmė ir medicininė paskirtis skiriasi.

Hormoninės minispiralės veikimo mechanizmas toks: priemonė sutirština gimdos kaklelio gleives ir gimdoje sudaro nepalankią terpę, tai apriboja spermatozoidų galimybes patekti į gimdą, slopina jų judrumą. Šis kompleksinis poveikis užkerta kelią spermatozoido ir kiaušialąstės susijungimui ir tokiu būdu apsaugo kiaušialąstę nuo apvaisinimo. Gimdos spiralė nesukelia aborto (kaip kartais nuogąstaujama interneto diskusijose) – ji paprasčiausiai neleidžia įvykti apvaisinimui.

Kaip pasikeis mėnesinės?

Minispiralėje esantis hormonas sumažina kas mėnesį moters organizme vykstantį gimdos gleivinės vešėjimą, todėl ilgainiui mėnesinės gali pasidaryti trumpesnės, lengvesnės arba visiškai išnykti, kol spiralė yra gimdoje. Tuo ši priemonė skiriasi nuo senosios vario spiralės, kuri palyginti dažnai sustiprina menstruacijų kraujavimą ir skausmą.

Tuo tarpu ovuliacijos pokyčių vartojant hormoninę minispiralę dažniausiai nebūna – kiaušidės veikia natūraliu ritmu.

„Kiekvienos moters organizmas – individualus. Jeigu planuojate savo šeimos ateitį, būtinai pasikonsultuokite su specialistu, kuris padės pasirinkti geriausią kontracepcijos metodą“, – pataria gydytoja ginekologė V. Jacevičiūtė-Nevardauskienė.


Šaltinis – sveikas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“