„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kovai su Ebolos virusu koją kiša Afrikos gyventojų prietarai ir sąmokslo teorijos

Kovą su Ebolos viruso plitimu Siera Leonėje ir visoje vakarų Afrikoje stabdo ne tik viruso neprognozuojamumas, bet ir keisti vietos gyventojų prietarai bei paplitusios sąmokslo teorijos, kad mirtiną virusą platina vyriausybė ir tarptautinės pagalbos organizacijos, rašo savaitraštis „The Economist“.
Ebolos virusas siaučia vakarų Afrikoje
Ebolos virusas siaučia vakarų Afrikoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ebolos viruso protrūkis atskleidė įsisenėjusį pasitikėjimo trūkumą tarp Siera Leonės gyventojų, šalies vyriausybės ir paramą teikiančių organizacijų iš Vakarų šalių. Dažnai vietos gyventojai slepia mirusių giminaičių kūnus, nes mano, kad vyriausybė parduos nuo viruso mirusių asmenų kraują, o amputuotas galūnes panaudos ritualinėms apeigoms.

Dar kiti vietos gyventojai įsitikinę, kad tarptautinių sveikatos organizacijų darbuotojai jiems įšvirkš Ebolos virusą. Taip pat plačiai paplitusi teorija, kad chloro naudojimas ne tik neužkirs kelio virusui, bet, atvirkščiai, jį sukels.

Bene originaliausia tarp Siera Leonės gyventojų paplitusia sąmokslo teorija yra tai, kad vyriausybė tyčia sukėlė viruso protrūkį, norėdama gauti tarptautinę paramą.

Įsišakniję prietarai padeda virusui plisti itin greitai. Kiekvieną sykį, kuomet nuo Ebolos viruso miręs žmogus laidojamas nesilaikant medikų patarimų, viruso paplitimo rizika išauga.

Bene originaliausia tarp Siera Leonės gyventojų paplitusi sąmokslo teorija skelbia, kad vyriausybė tyčia sukėlė viruso protrūkį, norėdama gauti tarptautinę paramą.

Politikos ekspertai Siera Leonės gyventojų nepasitikėjimą savo vyriausybe aiškina istorinėmis priežastimis – nuo pat nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos paskelbimo 1961 m. valstybę krečia korupcijos skandalai ir demokratijos pažeidimai ar net nebuvimas.

Be to, vyriausybė beveik nedėjo pastangų tam, kad šalies provincijoje gyvenantys žmonės būtų įtikinti šiuolaikinės medicinos svarba ir nauda.

„Kodėl žmonės privalo tikėti vyriausybe, kuri meluoja apie daugelį dalykų?“, – retoriškai klausia Siera Leonėje gyvenusi antropologė Mariane Ferme.

Vakcina nuo viruso neišspręs problemos

Naujienų svetainėje theatlantic.com teigiama, kad Ebolos viruso epidemiją suvaldyti vien tik vakcinų pagalba yra itin sunku, o kartais beveik neįmanoma.

Pirmiausia šis virusas pernelyg nenuspėjamas. Paskutinis Ebolos viruso protrūkis buvo užfiksuotas 2012 m. Kongo Demokratinėje Respublikoje, kuri yra nutolusi daugiau negu 4 000 km nuo dabartinio epidemijos židinio Siera Leonėje.

Dėl šios priežasties itin sunku numatyti kurioje šalyje bus užfiksuota nauja Ebolos viruso epidemija. Be to, egzistuoja keletas Ebolos viruso atmainų, o skiepas gali būti efektyvus tik prieš vieną viruso rūšį.

Gyventojai slepia mirusių giminaičių kūnus, nes tiki, kad vyriausybė parduos mirusiųjų kraują, o galūnes panaudoti ritualinėms apeigoms.

Dar viena priežastis, kodėl skiepijimas negali būti toks efektyvus yra ta, kad skiepai organizme pradeda veikti tik praėjus kelioms savaitėms nuo paskiepijimo. Skiepyti prasidėjus viruso epidemijai nėra efektyvu.

Galiausiai, vietos gyventojų nepasitikėjimas Vakarų medicinos sistema ir tarptautiniais darbuotojais taip pat dažnai medikų pastangas kovoti su virusu paleidžia vėjais. 

Televizijos kanalo CNN naujienų svetainė paskelbė Ebolos viruso protrūkių istoriją rodantį žemėlapį, kurį galite pamatyti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“