Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kristina negali pamiršti gimdymo – iš Klaipėdos teko skubiai lėkti į Kauną: jaučiausi išvaryta

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gimdžiusi Kristina Gedrimienė dalinasi, kad ši patirtis iki šiol jai kartina gyvenimą. Moteris teigia, kad susidūrė su nepagarbiu ir neetišku elgesiu bei pasijautė išvaryta iš ligoninės ir turėjo skubiai vykti į Kauną: „Klaipėdoje niekas netikėjo, kad aš gimdau – dar šiek tiek ir būtų buvę per vėlu“.
Gimdyvė
Gimdyvė / 123RF.com nuotr.

Pirmas moters gimdymas buvo itin komplikuotas, todėl antrojo gimdymo Kristina baiminosi – kaip bus šįkart? Kadangi iki antrojo gimdymo tuo metu dar buvo likusios maždaug penkios savaitės, pasijautusi neįprastai, ji nusprendė važiuoti į Klaipėdos universitetinę ligoninę.

„Aš niekaip negalėjau įrodyti, kad jau gimdau – tuo metu laukiausi 35 savaites, todėl greičiausiai atrodė, kad viskas vyksta per anksti.

„Eik lauk, tu dar negimdai, jeigu nori, važiuok į Kauną, Klaipėdoje šitie įstatymai dar negalioja“, – štai tokie žodžiai man buvo pasakyti, todėl apsiverkus ir su savo automobiliu aš išvykau į Kauną. Aš tikrai nepabėgau – viską transliavau ir dalinausi bei išsaugojau savo instagramo kanale“, – prisimena Kristina. Ji priduria, kad kiti Klaipėdos ligoninės gydytojai, akušerės ir slaugytojai nusipelno pačių gražiausių žodžių ir jaučiasi iki šiol jiems dėkinga: „Apmaudu, kai šaukštas deguto sugadina visą medaus statinę.“

Asmeninio archyvo nuotr./Kristina dalinasi, kad gimdymas sukėlė daug neigiamų emocijų
Asmeninio archyvo nuotr./Kristina dalinasi, kad gimdymas sukėlė daug neigiamų emocijų

15min atsiųstame Klaipėdos universitetinės ligoninės komentare teigiama, kad jiems ši situacija žinoma, moters atsiprašyta, tačiau tvirtinama, jog pacientė iš ligoninės nebuvo išvaryta, o išvyko savo noru.

Vis blogėjanti savijauta

Moteris sako, kad 2023 m. spalio 8 d. jai iškrito gleivių kamštis ir prasidėjo sąrėmiai. „Kadangi kamavo didžiuliai skausmai, po paros nusprendžiau važiuoti į Klaipėdos gimdymo namus pasitikrinti, kaip viskas vyksta, kokia situacija. Mane pasitiko moteris ir kai pasakiau, kad vaiko judesiai reti, jaučiu skausmą, man buvo pasakyta: „Tau galvą į tarpdurį įdėtų, pažiūrėčiau kaip tu norėtum judėti.“ Buvo liepta tiesiog važiuoti namo ir laukti, kol nubėgs vandenys.

Po nakties ir vėl atvažiavau, nes buvo labai neramu, ištiko tachikardija – pulsas buvo jau 120. Tada susidūrėme su skyriaus vedėju. Man buvo atlikta tikrai daug pačių įvairiausių tyrimų, padaryta echoskopija, tad tikrai negaliu dėl to skųstis. Aš labai jaudinausi dėl gimdymo, savijauta buvo prasta, kamavo sąrėmiai, nesupratau, kas vyksta. Gydytojas po apžiūros teigė, kad gimdos kaklelis atsivėręs jau 3 cm“, – prisimena Kristina.

Po bemiegės nakties jos savijauta vis prastėjo, todėl, kai vėl atėjo gydytojas, Kristina jo paklausė, kokie tyrimų rezultatai. „Man buvo atrėžta, kad aš dar negimdau, man dar ne terminas, jeigu noriu, gali ateiti kardiologas manęs apžiūrėti. Paklausiau: „O jeigu man blogės, gal reikės planinio Cezario pjūvio?“ Vėl sulaukiau atsakymo, kad čia tokie įstatymai negalioja – jeigu noriu, galiu važiuoti į Kauną ir gimdyti; kad man dar ne terminas, o tyrimų atsakymų irgi dar nėra.

Galiausiai paklausiau: „Ar man jau dabar eiti laukan, ar laukti kardiologo?“ Atsakė, kad galiu eiti lauk, kad ir dabar, o kada ateis kardiologas, jis nežino. Tai pasakęs skyriaus vedėjas išėjo, o aš susidėjau daiktus ir palikau ligoninę, nes jaučiausi labai blogai ir baiminausi dėl savo kūdikio“, – pasakoja Kristina.

Gimdymas Kaune

Grįžusi namo moteris bandė nusiraminti, tačiau sulaukė skambučio iš Klaipėdos ligoninės, jog paliko savo nėščiosios knygutę. „Sugrįžusi atgal į ligoninę sulaukiau klausimo, kodėl pabėgau. Bet aš jaučiausi išvaryta, o ne pabėgusi, ir dar su sąrėmiais! Galiausiai sutikau gydytoją, kuris teigė, kad galėjo mane kaip žmogų išleisti, kam reikėjo man taip išeiti. Bet aš neturėjau laiko ginčytis apie etiketą ir išleidimą – skubėjome į Kauną.

Ten mane iškart priėmė – atsivėrimas siekė jau 8 cm, man prakirpo vaisiaus vandenų dangalus ir neužilgo pagimdžiau. Vaisiaus vandenys jau buvo žali... Dar ilgiau palaukus, nežinia kaip būtų susiklosčiusi situacija“, – sakė Kristina ir neslėpė apmaudo dėl to, kas įvyko.

Ji tikino, kad pasakodama savo istoriją sulaukė nemažai atsiliepimų ir iš kitų moterų, kurios susidūrė su nepagarba gimdydamos Klaipėdoje, todėl norėjo pasidalinti tuo, ką patyrė.

„Gimdančios moterys yra ir taip itin jautrios, todėl kai susiduri su nepagarba, nesulauki atsakymo į užduotus klausimus, natūralu, tai išmuša iš vėžių. O ir mano savijauta juk buvo labai bloga. Džiaugiuosi, kad Kaune požiūris buvo visai kitoks, manimi itin rūpinosi, globojo – pasijaučiau lyg patekusi į kitą šalį“, – dalinosi Kristina.

Jos nuomone, svarbu užtikrinti pagarbų bendravimą gimdančioms moteris, laikytis etiketo, kadangi pastaroji nemaloni patirtis iki šiol ją persekioja. „Gimdančios moterys yra ir taip jautrios, juk į pasaulį ateina jų kūdikis, pasaulis verčiasi aukštyn kojomis. Ar gimdymo patirtis tikrai turi būti tokia nemaloni? Personalo elgesys reiškia tikrai labai daug. O dukrytę pavadinau Viktorija, nes jos gimdymas vyko kaip tikra kova“, – sako Kristina.

Klaipėdos universiteto ligoninė: pacientė nebuvo išvaryta

Aprašytą situaciją pakomentavo ir Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Akušerijos-ginekologijos klinikos vadovas prof. dr. Linas Rovas.

Zitos Katkienės nuotr./Prof. dr. Linas Rovas
Zitos Katkienės nuotr./Prof. dr. Linas Rovas

„Apgailestaujame, kad moteriai teko susidurti su nemalonia patirtimi Akušerijos-ginekologijos klinikoje. Išsamiai susipažinome su šia istorija, bendravome su paciente, aptarėme šį atvejį tiek su minėtu gydytoju, tiek su visa klinikos komanda.

Pacientė iš ligoninės nebuvo išvaryta. Palatoje konsultantas jos nerado, o vėliau susisiekus su slaugytoja paaiškėjo, kad pacientė pati pasišalino – išvyko į namus niekam nepranešusi.

Susisiekėme su paciente ir informavome, kad įrašo „pacientas pabėgo“ ligos istorijoje nėra įrašyta. Ligos istorijoje ir ligos istorijos išraše yra įrašyta: „Pacientė savavališkai pasišalino.“ Asmeniškai atsiprašėme pacientės dėl Akušerijos – ginekologijos klinikoje patirtų neigiamų emocijų.

Klaipėdos universiteto ligoninė keičiasi. Įstaigoje vis daugiau dėmesio skiriame nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių gerovei, nuolat geriname bendravimo kultūrą. Siekiame, kad moterų patirtys ligoninėje būtų geros, kad čia jos sulauktų profesionalios pagalbos, gydymo ir slaugos bei naudingų patarimų“, – teigė Klaipėdos universiteto ligoninės atstovas.

Gydytojas psichiatras Vilius Ogenskas: „Netylėkite“

„Medikų nepagarbus elgesys turi didelę įtaką gimdančiai moteriai, nes toks elgesys kelia stresą ir emocinę įtampą. Streso metu išsiskiria noradrenalinas. Tai toks hormonas, kuris atsakingas už „ginkis arba bėk“ elgesį. Dėl noradrenalino mažėja oksitocino, dėl to stoja gimdymo veikla. Gimdymas prailgsta, dėl užsitęsusi gimdymo gali kilti grėsmė moters ir kūdikio sveikatai ir gyvybei, didėja komplikacijų rizika“, – teigia psichiatras.

Asmeninė nuotr./Gydytojas psichiatras Vilius Ogenskas
Asmeninė nuotr./Gydytojas psichiatras Vilius Ogenskas

– Kodėl susiduriame su nepagarbiu elgesiu?

– Pirma, mūsų visuomenėje stebimas ryškus asmeninių ribų nesuvokimas ir negerbimas. Ta pati ribų nejautimo, negerbimo problema persikelia ir į sveikatos priežiūros įstaigas, nes gydytojai ir pacientai – taip pat mūsų visuomenės dalis.

Antra, net jeigu ir atsiranda šviesių gydytojų, jie kolektyve dažnai tiesiog – baltos varnos. Gydytojai ir slaugytojai, humanistines vertybes puoselėjantys ne tik žodžiais, bet ir darbais, dažnai neturi administracijos ir vadovų palaikymo, greitai praranda motyvaciją žengti papildomą žingsnį ir apskritai bet kokį norą dirbti toliau.

Susidūrus su netinkamu medikų elgesiu, visuomet informuokite administraciją, kreipkitės pagalbos į vyrą, draugus, giminaičius. Netylėkite, viešinkite situaciją, kreipkitės pagalbos, jeigu jaučiate, kad su jumis pasielgė neetiškai, nesuteikė adekvačios pagalbos.

– Kaip tokia patirtis gali atsiliepti moteriai, kūdikiui ir tolimesnei jos savijautai?

– Bendrai kalbant, institucinis arba akušerinis smurtas, grubus elgesys su gimdyve, tyčiojimasis iš jos, yra viena iš pagrindinių pogimdyminės depresijos priežasčių. Taip pat, praktikoje psichiatrai vis dažniau pastebi, kad neigiama gimdymo patirtis gali sukelti potrauminio streso sindromą (PTSD). Potrauminį streso sindromą išgyvenančiai moteriai vien mintis apie dar vieną gimdymą tampa nepakeliama.

Jeigu anksčiau ji svajojo apie gausią šeimą, ši moteris ima rinktis daugiau nebegimdyti, o sužinojusi apie naują nėštumą, gali rinktis jį nutraukti. Nuo akušerinio smurto nukentėjusioms gimdyvėms sunku megzti sveiką santykį su kūdikiu, vyru, šeima ir aplinkiniais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų