„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kuo ilgiau gyja žaizda, tuo didesnis lieka randas. Praktiniai „Apotheka vaistinė“ vaistininkės patarimai, kaip sumažinti randus

Mažai kas sutinka su posakiu, kad randai puošia. Priklausomai nuo rando dydžio ir vietos, jis gali tapti kosmetiniu defektu ir žymiai pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę bei savivertę. Apotheka vaistinės vedėja Sandra Labutytė pataria, kaip tinkamai prižiūrėti žaizdas, kad jos kuo greičiau užgytų ir nepaliktų ryškaus rando.
Kuo ilgiau gyja žaizda, tuo didesnis lieka randas. Praktiniai „Apotheka vaistinė“ vaistininkės patarimai, kaip sumažinti randus
Kuo ilgiau gyja žaizda, tuo didesnis lieka randas. Praktiniai „Apotheka vaistinė“ vaistininkės patarimai, kaip sumažinti randus / Partnerio nuotr.

Rando susidarymui ir išvaizdai įtakos turi kiekvieno žmogaus individualios savybės, sveikatos būklė ir kiti veiksniai: žaizdos plotis ir gylis, kūno vieta, kur atsirado žaizda, taip pat odos priežiūra atsiradus žaizdai. Ryškesni randai susidaro ten, kur dėl judėjimo oda nuolat yra tempiama, todėl žaizda sunkiau gyja. Kuo ilgiau trunka gijimas, tuo ryškesnis randas susidaro. Sunkiai gyja plėštinės žaizdos, šunų įkandimai, cheminiai ir terminiai nudegimai.

„Žaizdų gijimą neigiamai veikia medžiagų apykaitos sutrikimai, diabetas ir anemija. Dėl hormonų poveikio ryškūs randai susidaro jauniems žmonėms, ypač ant nugaros, pečių, krūtinės ir dekoltė srityje“, – paaiškina vaistininkė S. Labutytė

Partnerio nuotr./Sandra Labutytė
Partnerio nuotr./Sandra Labutytė

Dažniausiai susidaro normalus plokščias randas, beveik neiškilęs virš odos paviršiaus ir nekeliantis diskomforto. Iš pradžių jis gali būti rausvesnis, tačiau laikui bėgant įgyja odos spalvą. Tačiau būna ir kitokių randų.

  • Hipertrofinis randas yra jautrus, rausvas, storas, iškilęs virš odos paviršiaus. Jo apimtis didėja maždaug pusę metų, vėliau jis palaipsniui tampa plokštesnis ir mažiau pastebimas.
  • Keloidinis randas yra niežtintis, storas, iškilęs, netaisyklingos formos randinio audinio mazgelis, dažnai išsiplėtęs už pradinės žaizdos ribų. Keloidiniai randai gali formuotis iki kelių mėnesių užgijus žaizdai. Dėl hormonų poveikio jie dažniau susidaro jauniems žmonėms ir nėščioms moterims. Šie randai savaime neišnyksta ir jiems reikia specialaus gydymo.
  • Atrofinis randas yra įdubęs žemiau odos paviršiaus, turintis ploną jungiamojo audinio sluoksnį, t. y. sugijusi oda atrodo plonesnė, o randai – tarsi skylutės odoje. Jie dažniausiai atsiranda dėl vėjaraupių ir jaunatvinių spuogų.

Kol susiformuoja nauji audiniai ir kraujagyslės bei visiškai atkuriama odos struktūra, gali praeiti keli mėnesiai ar net vieni metai. Kad užgijus žaizdai nesusidarytų randas arba kad jis būtų kuo blyškesnis, svarbu tinkamai prižiūrėti žaizdą.

Šeši žaizdų priežiūros žingsniai

  1. Kai tik susižeidžiama, žaizdą reikia iškart kruopščiai nuplauti tekančiu, vėsiu (bet ne lediniu) vandeniu. Rekomenduojama tokiu būdu 10–15 minučių vėsinti nudegimus. Geriausia naudoti vandentiekio vandenį, tačiau jei tokios galimybės nėra, galima pilti iš butelio.
  2. Taip pat galima naudoti muilą, tačiau vandenilio peroksidą naudoti reikėtų tik tuo atveju, jei į žaizdą pateko nešvarumų, pavyzdžiui, žemių ar smėlio. Jo užpilama ant žaizdos, o susidariusios putos nuvalomos švelnia, minkšta šluoste.
  3. Žaizda nusausinama ir užklijuojamas pleistras arba uždedamas tvarstis. Tvarstis turi būti pagamintas iš kvėpuojančios medžiagos.
  4. Kelis kartus per dieną žaizdą galima patepti specialiu geliu arba tepalu, kuris sudaro apsauginį sluoksnį ir palengvina žaizdos gijimą, taip pat padeda atkurti pažeistų audinių funkcijas.
  5. Drėkinimui galima naudoti gaminius, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties. Taip pat pravers gaminiai, turintys dekspantenolio, chlorheksidino, jodo ar sidabro jonų, nes jie dar ir dezinfekuoja. Žaizdą tepti reikia pagal poreikį, tačiau bent kartą per dieną.
  6. Perrišant žaizdą nebereikėtų naudoti vandenilio peroksido, nes jis degina žaizdos kraštus ir trukdo gijimui. Geriau rinktis Aspet ar Oktisepo purškalus.

Reikia pasirūpinti, kad žaizda visada būtų švari, nes dėl uždegimo padidėja tikimybė, jog susidarys bjaurus randas. Jei nudegimo vietoje susidaro pūslės, jų negalima pradurti, nes žaizdoje gali išsivystyti infekcija. Jei aplink įpjovimo ar įbrėžimo vietą parausta, patinsta ir skauda, reikia kreiptis medicininės pagalbos – tai yra infekcijos požymiai. Užgijus žaizdai, susidaro šašas. Jokiu būdu negalima nuplėšti šašo, nes vėl atsivers žaizda ir gijimo procesas prasidės iš naujo, o tai gali sukelti infekciją. Taip pat reikia pabrėžti, kad nuplėšus šašą, padidėja rando susidarymo tikimybė.

Kad randas liktų mažiau pastebimas, žaizdai užgijus rekomenduojama naudoti silikoninius gelius ar pleistrus, kurie minkština ir išlygina audinius. Taip pat patartina gerti pakankamai vandens, kad būtų palaikomas odos drėgmės lygis ir elastingumas. Nepamirškite, kad naujai susidariusius randus reikia saugoti nuo saulės. Atviras kūno dalis rekomenduojama tepti kremu nuo saulės SPF 50. Saugant nuo saulės, randas greičiau įgis natūralią odos spalvą ir sumažės pigmentinių dėmių tikimybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“