„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Laimo liga ar erkinis encefalitas: kaip jas atskirti?

Erkės. Šie mažučiai parazitai gali nepadaryti nieko blogo, tačiau taip pat gali lemti ir pavojingas ligas. Laimo liga ir erkinis encefalitas – vienos pavojingiausių. Kaip atskirti, kuria liga galėjote apsikrėsti?
Erkė
Erkė / Fotolia nuotr.

Į šį klausimą atsako Kauno medicinos universiteto profesorius, Infekcinių ligų klinikos vadovas Alvydas Laiškonis.

Žmonėms iš erkių pernešamų ligų labiausiai žinomas erkinis encefalitas, daugelis yra girdėję ir apie Laimo ligą. Kitos erkių perduodamos infekcijos atrastos palyginti neseniai, jos mažai pažįstamos netgi medicinos profesionalams. Erkinis encefalitas ir Laimo liga yra visiškai skirtingos ligos, skirtingi jų sukėlėjai, simptomai, gydymas, apsisaugojimo būdai, tačiau neretai žmonės jas painioja. 

Lietuvoje paplitusių erkių Ixodes ricinus dažniausiai pernešamos keturios infekcinės ligos: erkinis encefalitas, Laimo liga, babeziozė ir anaplazmozė. Babeziozės ir anaplazmozės sukėlėjai Lietuvoje erkėse pirmą kartą buvo aptikti 2003 metais. 

Laimo liga kyla dėl borelijos, erkinis encefalitas – dėl virusų, babeziozę sukelia parazitai, anaplazmozę – riketsijos. Erkinio encefalito ir Laimo ligos sukėlėjai paplitę visoje Lietuvoje, o babeziozės ir anaplazmozės aptikta tik kai kuriuose rajonuose (Kauno, Mažeikių, Ignalinos, Prienų, Šiaulių, Klaipėdos ir kt.). Žmonėms babeziozė ir anaplazmozė Lietuvoje dar nediagnozuota, nes neatliekami jai nustatyti reikalingi laboratoriniai tyrimai. 

Taip pat skaitykite: Infekcinių ligų gydytoja Auksė Mickienė – apie erkes, jų sukeliamas ligas ir pasekmes

Įtarti šias ligas galima kliniškai. Anaplazmozė pasireiškia karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sunkiais atvejais – kvėpavimo nepakankamumu ir centrinės nervų sistemos pažeidimu, babeziozė – bendriniais intoksikacijos požymiais ir ūmine hemolizine mažakraujyste. 

Laimo liga ir erkinis encefalitas skiriasi ne tik sukėlėjais, bet ir simptomais. Tai visiškai skirtingos ligos, jos neturi bendrų požymių.

Erkiniam encefalitui būdingas dvibangis karščiavimas su centrinės nervų sistemos pažeidimu – meningitu (smegenų dangalų uždegimu) arba meningoencefalitu (dangalų ir smegenų audinio, parenchimos uždegimu).

Laimo liga pasireiškia kitaip: erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, ligonis skundžiasi sąnarių ir raumenų skausmu, vėlyvu ligos periodu pažeidžiama centrinė nervų sistema.

Ta pati, viena, erkė gali pernešti kelių minėtų infekcijų sukėlėjus. Kita vertus, ne kiekvienas kad ir užsikrėtusios erkės įkandimas baigiasi liga! Antai endeminiuose regionuose, kur paplitusios užsikrėtusios erkės, gyvenančių žmonių kraujyje randama antikūnų IgG prieš minėtus sukėlėjus (tai rodo persirgtą ligą), nors tie žmonės niekada nėra sirgę nė viena tų infekcijų. Teisingiau pasakius, jie persirgo besimptomėmis tų ligų formomis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“