Baiminasi užsikrėsti
73-iame Fabijoniškių gatvės daugiabutyje gyvenantis Vaidas 15min.lt pasakojo, kad komfortiško gyvenimo minėtame name nėra jau seniai. Anot vilniečio, kaimynės vardu Inesa butas landyne virto jau seniai – tai tęsiasi daugiau nei trejus metus.
„Tas butas, visų pirma, yra nerakinamas. Spynos nėra – kas nori, tas ir eina, visokie nuo konteinerio. Ji gyvena ten be jokių sąlygų – elektros nėra, karšto vandens irgi. Šiukšlių pilna. Praėjusiais metais, regis, seniūnija, darė tvarką jos bute. Nemeluoju, išvežė visą sunkvežimį šiukšlių.“
Tas butas, visų pirma, yra nerakinamas. Spynos nėra – kas nori, tas ir eina, visokie nuo konteinerio. Ji gyvena ten be jokių sąlygų – elektros nėra, karšto vandens irgi. Šiukšlių pilna.
Nors dėl nehigieniškos aplinkos, smarvės ir nemalonių svečių kaimynai rašė seniūnijai skundus, moters ir jos draugų elgesiu kaimynai nesiskundė.
Pasak Vaido, bute dažniausiai būna tylu – jokių konfliktų ar barnių. Vilniečio kantrybė trūko tada, kai šis pradėjo įtarti kaimynę sergant užkrečiama liga – tuberkulioze.
Vaidas teigė, kad dabar išeinančią kaimynę girdi visada – tai išduoda kosulys. „Ta baimė, sakyčiau, pagrįsta. Matai, kad žmogui taip anksčiau nebuvo, o dabar vos paeina, springsta, krenkščia, spjaudosi ir panašiai. Man neramu dėl to, kad ji gali sirgti tuberkulioze, o rizika užsikrėsti, suprantama, labai didelė“, – nerimavo vyras.
Ta baimė, sakyčiau, pagrįsta. Matai, kad žmogui taip anksčiau nebuvo, o dabar vos paeina, springsta, krenkščia, spjaudosi ir panašiai, – teigė vyras.
Vaidas baiminosi ne tik dėl savo sveikatos – rūpi ir kaimynai, jų vaikai: „Ačiū Dievui, mano vaikai jau suaugę ir išėję, tačiau ir antro, ir trečio aukšto kaimynai turi vaikų.“
Vis dėlto, patys vilniečio kaimynai nėra tokie aktyvūs, anot jo – pasiskundžia vienas kitam ir tiesiog kenčia toliau.
Kur ieškoti pagalbos?
Įtarimai dėl kaimynės ligos Vaidą paskatino ieškoti kokios nors pagalbos. Fabijoniškių gyventojas kreipėsi į seniūniją, kuri paragino kreiptis į daugiabučio administratorių. Pastarasis, nors puikiai suprato padėtį, tikino, kad imtis spręsti socialinių ir panašaus pobūdžio klausimų – ne jo kompetencija.
Kur toliau kreiptis, vilnietis nežinojo, tad paskambino telefonu 112. Jam pasiūlė kreiptis į greitąją pagalbą, tačiau nukreiptas į vieną kitą specialistą nieko nepešė. Tada Vaidas nutarė paskambinti į Sveikatos apsaugos ministeriją. „Pagalvojau, jie turbūt turėtų būti atsakingi už tokius dalykus. Kokias penkias minutes klausiau visokių muzikyčių, kol jie pasimetę jungė mane tai su vienu, tai su kitu darbuotoju.
Išgirdau: „tuoj pasikonsultuosiu“, „dabar negaliu atsakyti“, o galiausiai „kreipkitės raštu, išdėstykite situaciją, per 20 dienų mes atsakysime“. Iš esmės, ji man pasakė, kad tokio tvarkos nėra, žmogaus juk nuvežti patikrinti negali. Klausiau, ką man daryti. Atsakė – nežinau“, – atviravo vilnietis.
Aš tiesiog supratau, kad valstybėje nėra sistemos, kuri galėtų garantuoti mano saugumą, – tikino vilnietis.
Paklaustas, kokios būtent pagalbos iš institucijų tikėjosi, vilnietis teigė, kad ieškojo tiesiog sprendimo: „Aš galvoju, kad vis tiek turi būti kokia nors pagalba. Nesakau, kad žmogų reikia vežti kur nors su antrankiais ir tikrinti sveikatą. Bet galėtų atvažiuoti specialistai, įvertinti padėtį ir daryti išvadą. Aš, aišku, iš šalies negaliu pasakyti, kaip ten iš tiesų yra. Jie nuspręstų, ar yra grėsmė, ar reikia imtis kokių nors priemonių. Mes juk negalime to žmogaus surišti ir nuvežti. Aš tiesiog supratau, kad valstybėje nėra sistemos, kuri galėtų garantuoti mano saugumą.“
Problemų yra
Apie problemišką butą Fabijoniškių g. 73 daugiabutyje patvirtino žinanti ir seniūnijos socialinė darbuotoja Janina Pladienė. „Gauname iš kaimynų skundų, kad juos vargina tiek kvapai, tos šiukšlės, tie asocialūs asmenys. Lankėmės ten, matėme tą situaciją“, – teigė moteris.
J.Pladienė pasakojo, kad praėjusių metų rugpjūtį buvo imtasi kiek įmanoma spręsti šią problemą. „Savivaldybė numato tokių būtų savininkams, tokiems žmonėms, kurių pajamos neviršija 204 Eur asmeniui, tam tikrą paramą, pagalbą.
Galime suorganizuoti konteinerį šiukšlėms išvežti. Jei sugedęs čiaupas ar tualetas, kad neužpiltų kaimynų, galime organizuoti taisymo darbus. Tai ir buvo padaryta, nes minėtame bute tualetas neveikė, fekalijas moteris tiesiog nešdavo į lauką ir išpildavo. Tokiems darbas atlikti buvo reikalingas pačios savininkės sutikimas, kurį mes turėjome“, – kalbėjo socialinė darbuotoja.
Gauname iš kaimynų skundų, kad juos vargina tiek kvapai, tos šiukšlės, tie asocialūs asmenys, – sakė J. Pladienė.
Apie įtarimus, kad Inesa gali sirgti tuberkulioze, į J. Pladienę informavo minėto daugiabučio administratorius. Moteris priminė, kad institucija neturi įgaliojimų žmogų prievarta vežti tikrintis sveikatos. J.Pladienė teigė, kad Inesa turi dukterį, su kuria galbūt reiktų susisiekti ir šia tema pasikalbėti, gal ji galėtų motiną įtikinti apsilankyti pas medikus.
Pakalbėti gražiuoju
Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Personalo skyriaus vyr. specialistė Danutė Keršienė paklausta, ką susiklosčius tokiai padėčiai reiktų daryti, siūlė galimai sergančiam žmogui gražiuoju patarti kreiptis pas medikus.
„Juk visi puikiai žino, kad prievartos šiuo klausimu nėra. Žmogus pats turi būti suinteresuotas būti sveikas, kreiptis pas gydytojus ir gauti pagalbą. Reikia žmogui ne piktybiškai, o draugiškai patarti. Pasakyti, kad susirūpintų sveikata, nes vėliau gali būti ir blogiau. Prievarta tikrai nieko nepadarysi“, – kalbėjo vyr. specialistė.
Reikia žmogui ne piktybiškai, o draugiškai patarti. Pasakyti, kad susirūpintų sveikata, nes vėliau gali būti ir blogiau, – patarė D.Keršienė.
D.Keršienės teigimu, užsikrėsti minėta liga nuo gretimo buto kaimyno – rizika labai nedidelė: „Be abejo, kad nedidelė. Juk nevalgo iš vieno šaukšto ar vienos lėkštės. Pas mus ligoninėje juk irgi dirba seselės, viena kita suserga tuberkulioze, bet dauguma neserga. Jeigu nėra to artimo bendravimo, didelės rizikos tikrai nėra.“
Vyr. specialistė taip pat tikino, kad iš minėtų simptomų – silpnos jausenos, kosulio, krenkštimo ir pan. – nuspręsti, ar žmogus serga tuberkulioze – tikrai negalima. „Pagal nusakytus simptomus pasakyti negali, serga žmogus ar ne. Reikia daryti plaučių nuotrauką, tyrimus.“
Paklausta, kokių priemonių reikėtų imtis, norint sumažinti tikimybę užsikrėsti tuberkulioze nuo netoli esančio žmogaus, D.Keršienė patarė tiesiog su juo nebendrauti.