Atradę tokius žmones ir dalindamiesi jų istorijomis, Lietuvoje veikiantys labdaringi LIONS klubai renka lėšas, kad padėtų diabetu sergantiems žmonėms ir skatintų šios grėsmingos ligos prevenciją.
Lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena. Ji tiesiogiai liečia jau kas 10 planetos gyventoją – tiek žmonių serga diabetu ir kasmet šis skaičius auga, o kas antram sergančiajam ši liga dar nediagnozuota! Štai kodėl diabetas yra viena iš prioritetinių LIONS klubų veiklos krypčių, o Lietuvos diabeto asociacija tam skiria visas savo pajėgas.
Slaugytojai – svarbiausi pagalbininkai sergantiems diabetu
Šių metų Pasaulinės diabeto dienos tema – „Slaugytojas ir diabetas“.
„Slaugytojų vaidmuo yra lemiamas diabetu sergantiems žmonėms. Tam yra būtinas slaugytojo diabetologo išsilavinimas ir praktiniai įgūdžiai. Liga plinta kaip epidemija, atliekama vis daugiau diabetui skirtų tyrimų, todėl slaugytojams būtina nuolat atnaujinti kvalifikaciją. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai ir vyriausybė turi pripažinti investicijų į slaugytojų-diabetologų švietimą ir mokymą svarbą“, – akcentuoja Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) prezidentė Vida Augustinienė.
Ji pabrėžia, kad slaugytojai dažnai yra pirmieji, o kartais ir vieninteliai sveikatos priežiūros specialistai, su kuriais bendrauja diabetu sergantis asmuo.
„Slaugytojai vaidina pagrindinį vaidmenį anksti diagnozuojant diabetą, kad būtų užtikrintas greitas gydymas. Jos atkreipia dėmesį į rizikos veiksnius, apmoko, kaip žmogui pačiam kontroliuoti ligą, teikia psichologinę paramą“, – apie slaugytojų diabetologų darbo svarbą kalba V.Augustinienė.
Lietuva dar neturi Nacionalinio diabeto plano
LDA prezidentė pažymi, kad nors pasaulis juda personalizuotos medicinos link ir diabeto vaistai pritaikomi asmeniškai ligoniui, Lietuva šioje srityje dar stipriai atsilieka.
„Tenka apgailestauti, kad Lietuvoje iki šiol neturime Nacionalinio diabeto plano, veikiame tebesivadovaudami 2012 m. patvirtintu Cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais aprašu. Dėl to atsiliekame nuo aktualių sprendimų ir daug svarbių gydymo priemonių mūsų šalyje dar nėra kompensuojamos“, – sako daug pastangų šioje srityje dedanti LDA prezidentė V.Augustinienė.
Būtinas mokymas visą gyvenimą
Cukrinis diabetas nuo kitų ligų skiriasi tuo, kad siekiant gerų gydymo rezultatų, pagrindinis vaidmuo tenka pačiam ligoniui. Netinkamai kontroliuojama liga pavojinga dėl savo baisių komplikacijų (aklumas, inkstų nepakankamumas, galūnių amputacijos, kraujagyslių, širdies, nervų ir kt. ligos) vystymosi.
Atsiliekame nuo aktualių sprendimų ir daug svarbių gydymo priemonių mūsų šalyje dar nėra kompensuojamos.
Mokymas yra svarbiausias veiksnys, siekiant tinkamos diabeto kontrolės ir gerų rezultatų, o tai yra visą gyvenimą besitęsiantis procesas.
„Šiemet skyrėme lėšų Lietuvos diabeto asociacijos vykdomai švietėjiškai ir prevencinei veiklai remti. Tai apima ir gyventojų mokymus, informacijos sklaidą, diagnostinių juostelių įsigyjimą, kad slaugytojai galėtų atlikti diabeto rizikos testus įvairiuose šalies miestuose. Gauti vaikų endokrinologų kontaktai mums padeda, sužinojus apie vaikus, kuriems reikia pagalbos, pasitarti su medikais ir įvertinti galimybę paremti“, – pasakoja Lietuvos LIONS klubų asociacijos gubernatorė Daiva Grikšienė.
Ragina Lietuvos Vyriausybę didinti slaugytojų skaičių
V.Augustinienė pasakoja, kad nors Lietuvoje jau 2011 m. oficialiai įteisinta slaugytojo-diabetologo pareigybė, paruošta per 100 specialistų, deja, tik nedaugelyje gydymo įstaigų yra sudarytos sąlygos sergančiųjų diabetu mokymui. Motyvuojama tuo, kad per mažas jų teikiamų paslaugų įkainis, todėl gydymo įstaigoms nuostolinga turėti tokius specialistus. Be to, nėra organizuojamas kvalifikacijos kėlimas.
„Tuo įsitikinome, pakvietę slaugytojus diabetologus į Lietuvos diabeto asociacijos 2020 m. organizuotą mokymo seminarą ,,Slaugytojas diabetologas – sergančiųjų diabetu mokytojas“, skirtą slaugytojų ir akušerių metams pažymėti. Todėl Tarptautinė diabeto federacija ir jos narė Lietuvos diabeto asociacija ragina šalies Vyriausybę reaguoti ir įdarbinti pakankamai slaugytojų, kurie padėtų rūpintis vis didesniu diabetu sergančių žmonių skaičiumi ir pirmenybę teiktų slaugytojų vaidmeniui, investuodami į jų profesinį tobulėjimą“, – aktualiausius dalykus vardina asociacijos prezidentė.
Kas antram sergančiam liga dar nediagnozuota ir negydoma
Diabetas yra viena iš 10 dažniausių mirties priežasčių pasaulyje ir šios ligos mastai kasmet auga. Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, 2019 m. pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 463 mln. (beveik 10 proc.) 20–79 m. gyventojų. Kasmet 129 tūkst. vaikų ir paauglių (0–19 m. amžiaus) diagnozuojamas I tipo diabetas.
Pusei sergančių pasaulio gyventojų liga dar nediagnozuota ir jiems didėja komplikacijų rizika. 2019 m. nuo diabeto ligos mirė 4,2 mln. žmonių. Skaičiuojama, kad 2019 m. išlaidos diabetui gydyti sudarė 760 mlrd. JAV dolerių. Vienam 20–79 m. amžiaus gyventojui, sergančiam diabetu, išleidžiama apie 1,67 tūkst. JAV dolerių per metus. Prognozuojama, kad iki 2030 m. pasaulyje diabetu sirgs jau 700 mln. (11 proc.) populiacijos.
Lietuvoje 2019 m. diabetas buvo diagnozuotas 114,3 tūkst. (5,4 proc.) 20–79 m. amžiaus gyventojų.
„Pažymima, kad 41,5 tūkst. sergančiųjų diabetu liga dar nediagnozuota, vadinasi, ir negydoma, todėl galimai jiems vystosi ligos komplikacijos. Nuo diabeto ligos vien 2019 m. Lietuvoje mirė per 1,34 tūkst. šios amžiaus grupės sergančiųjų. Vienam sergančiam Lietuvoje vidutiniškai išleidžiama apie 1,23 tūkst. eurų per metus. Lietuvoje I tipo diabetas diagnozuotas 995 vaikams ir jaunuoliams iki 19 metų“, – kasmet augančius skaičius vardina V.Augustinienė.
LIONS savanoriai užsiima prevencija
Diabetas kelia rimtą grėsmę sveikatai, liga nepaiso nei socialinio, nei ekonominio statuso, nei valstybių sienų. Sunkių komplikacijų rizika reiškia didelį medicinos priežiūros poreikį, sumažėjusią gyvenimo kokybę ir didžiulį stresą šeimoms.
Diabetas yra viena iš 5 prioritetinių LIONS veiklos krypčių. Šiemet LIONS organizacija, vienijanti 1,4 mln. narių daugiau kaip 200 šalių, visus narius kviečia diabeto prevencija ir švietimu užsiimti virtualiai: klubų nariai dalinasi informacija ir nuotraukomis apie sveiką mitybą ir kitus diabeto prevencijai svarbius veiksnius; vykdomas su diabetu susijusias veiklas.
„Turėdama tokią gausybę savanorių visame pasaulyje, LIONS organizacija padeda plačiai skleisti žinią apie diabeto prevencijos būtinybę, didinti visuomenės sąmoningumą, atkreipti dėmesį į sveiką gyvenseną, sutelktai dirbti su partnerių organizacijomis, tokiomis kaip Lietuvos diabeto asociacija. LIONS klubai gali daug padėti prevencinėje veikloje, nes mūsų nariai ateina pas žmones su kilniu tikslu – žmonių gyvenimą padaryti kokybiškesnį, gražesnį, šviesesnį“, – sako D.Grikšienė.
Sukūrė aljansą kovai su diabetu
Lietuvoje, be minėto jaunuolio Ričardo Telšių rajone, LIONS klubai padeda ir daugiau žmonių, sergančių diabetu. Kauno M.K. Čiurlionio LIONS klubas bendradarbiauja su Kauno diabetikų draugija „Aronija“ ir prisideda aktualia pagalba. Šiaulių moterų LIONS klubas bendradarbiauja su šeima, auginančia 10 metų berniuką, sergantį I tipo cukriniu diabetu, kuriam būtina nuolatinio gliukozės kiekio matavimo sistema, kol atsiras kompensuojamos priemonės. Kauno moterų LIONS klubas bendradarbiauja su slaugytoja diabetologe iš Kauno klinikų Vaikų endokrinologijos skyriaus, kuri konsultuoja LIONS savanorius, informuoja apie pagalbos reikalaujančius žmones ir drauge ieško idėjų naujiems bendriems diabeto prevencijos projektams.
2018 m. Tarptautinė LIONS organizacija ir Tarptautinė diabeto federacija pasirašė Susitarimo memorandumą, siekdamos sukurti bendrą alijansą kovai su diabetu, kad padėtų žmonėms išvengti šios ligos ir pagerintų sergančiųjų diabetu gyvenimo kokybę.