„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lenkijoje paralyžiuotas vyras po revoliucingo gydymo vėl pradėjo vaikščioti

Vienas paralyžiuotas Bulgarijos pilietis dabar vėl gali vaikščioti po revoliucingo gydymo Lenkijoje, o prie jo prisidėjęs vienas Didžiosios Britanijos mokslininkas šį pasiekimą laiko „įspūdingesniu negu žmogaus pasivaikščiojimas Mėnulyje“.
Neįgalusis vežimėlyje
Neįgalusis vežimėlyje / 123RF nuotr.

Darekas Fidyka buvo paralyžiuotas žemiau krūtinės po to, kai buvo sužalotas peiliu per išpuolį 2010 metais. Dabar jis jau gali vaikščioti, remdamasis į vaikščiojamąjį rėmą, nes pažeistų nugaros smegenų veikla buvo atkurta, persodinus į jas neuroglijos ląstelių iš nosies, sakoma studijoje, antradienį paskelbtoje žurnale „Cell Transplantation“.

„Kai (nugaros smegenys) neveikia, nejauti beveik pusės savo kūno. Jautiesi bejėgis, pasimetęs“, – pacientas, kuris dabar gydosi Vroclave įsikūrusiame neuroreabilitacijos centre „Akron“ sakė Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC laidai „Panorama“.

„Kai jos pradeda atsigauti, jautiesi, tarsi tavo gyvenimas būtų prasidėjęs iš naujo, tarsi būtum antrąkart gimęs. Jausmas neįtikėtinas, sunkiai nusakomas“, – pridūrė jis.

Dabar jis jau gali vaikščioti, remdamasis į vaikščiojamąjį rėmą, nes pažeistų nugaros smegenų veikla buvo atkurta, persodinus į jas neuroglijos ląstelių iš nosies.

Per šią terapiją buvo paimta uoslės sistemai priklausančių specializuotų olfaktorinių gaubiamųjų ląstelių (OGL), kurios buvo panaudotos kaip nukreipiamosios ląstelės, leidusios laipsniškai regeneruoti gretimoms nervinėms skaiduloms nugaros smegenyse.

Vroclavo universiteto neurochirurgas konsultantas Pawelas Tabakowas vadovavo chirurgų komandai, pašalinusiai vieną iš paciento uoslės svogūnėlių, užauginusiai OGL ląstelių pasėlį ir persodinusiai jį į nugaros smegenis.

Mokslininkų nuomone, tos ląstelės, įterptos į nugaros smegenis virš sužalojimo vietos ir žemiau jos, padėjo nervinėms ląstelėms iš naujo susijungti.

„Iš esmės nustatėme principą, kad nervinės skaidulos gali ataugti ir atkurti savo funkcijas, jeigu suteikiame joms tiltelį“, – aiškino Londono universiteto koledžo Neroregeneracijos katedros vadovas Geoffas Raismanas, vadovavęs britų tyrėjų grupei šiame bendrame projekte.

Mokslininkų nuomone, tos ląstelės, įterptos į nugaros smegenis virš sužalojimo vietos ir žemiau jos, padėjo nervinėms ląstelėms iš naujo susijungti.

„Man tai įspūdingiau negu žmogaus pasivaikščiojimas Mėnulyje. Tikiu, jog tai momentas, kai paralyžius tampa išgydomu“, – pridūrė jis.

„Nuostabu matyti, kaip nugaros smegenų regeneracija, daugelį metų laikyta neįmanoma, tampa tikrove“, – sakė P.Tabakowas.

Dabar mokslininkai planuoja atlikti klinikinius bandymus su dešimčia kitų pacientų Britanijoje ir Lenkijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs