Chirurgai iš Glivicių novatorišką operaciją 37-erių pacientui atliko balandžio 11 d., bet pasauliui apie tai pranešė tik dabar. „Tai pirmoji gerklų, trachėjos, ryklės, stemplės, skydliaukės ir prieskydinių liaukų, poliežuvinio kaulo bei kaklo priekinės sienelės raumenų transplantacija“, – sakė chirurgas prof. A.Maciejewskis, vadovaujantis Rekonstrukcinės ir smulkiųjų kraujagyslių chirurgijos skyriui Marijos Sklodovskos-Kiuri onkologijos instituto Onkologinės chirurgijos klinikoje Glivicėse.
„Iki šiol pasaulyje atliktos dvi gerklų ir trachėjos transplantacijos. Mūsų chirurgai yra pirmieji, persodinę organų kompleksą“, – pridūrė prof. Maciejewski, priimdamas sveikinimus iš viso pasaulio. Jis planuoja operacijos aprašymą publikuoti viename prestižinių tarptautinių medicinos žurnalų. Galbūt „Lancet“ žurnale.
Operacija truko 17 valandų, joje dalyvavo 25 medikai. Jos metu reikėjo pašalinti kaklo dangalų randuotus audinius, paruošti kraujagyslių struktūrą, paimti iš donoro gerklas, trachėją, ryklę, stemplę, skydliaukę ir prieskydines liaukas, poliežuvinį kaulą bei kaklo priekinės sienelės raumenis. Po to gydytojai perkėlė donoro organus pacientui ir sujungė kraujagysles bei nervus.
Tai pirmoji gerklų, trachėjos, ryklės, stemplės, skydliaukės ir prieskydinių liaukų, poliežuvinio kaulo bei kaklo priekinės sienelės raumenų transplantacija, – sakė prof. A.Maciejewskis
Taip pat chirurgai atkūrė maisto judėjimo ir kvėpavimo traktą. „Operacijai ruoštasi labai ilgai. Reikėjo pasiruošti įvairiems operacijos eigos variantams. Šiuose darbuose dalyvavo 9 chirurgai“, – pasakojo prof. A.Maciejewskis interviu Polska.pl.
Profesoriaus teigimu, 37-erių pacientas, kuris anksčiau kvėpavo per tracheostominį vamzdelį ir valgė per vamzdelį, įstatytą į skrandį, šiandien kvėpuoja ir valgo savarankiškai. Jis galėjo kalbėti praėjus vos trims savaitėms po operacijos, o pacientė iš JAV po gerklų ir trachėjos transplantacijos, atliktos 2011 metais, balsą atgavo tik po trijų mėnesių.
Lenkų pacientas dar yra ligoninėje, bet profesorius žada jį greit išleisti namo. „Geros formos pacientas turėtų būti jau po 6–9 mėnesių“, – sakė prof. A.Maciejewski.