Lietuvės, bandydamos užgniaužti jausmus, artimų santykių trūkumą ar menką savivertę, vis dažniau griebiasi alkoholio

Pasaulyje pastebima tendencija, kad daugėja nuo alkoholizmo kenčiančių moterų. Jungtinės Karalystės specialistai teigia, kad labiausiai į alkoholio gėrimo įpročius atkreipti dėmesį turėtų moterys, gimusios aštuntajame dešimtmetyje. Lietuvos specialistai teigia, kad susiimti reikėtų kuo anksčiau, nes alkoholizmo pasekmės gali būti mirtinos.
Alkoholizmas – viso gyvenimo liga
Alkoholizmas – viso gyvenimo liga / BFL nuotr.

Miršta vis daugiau alkoholikių

Kaip praneša bbc.co.uk, Jungtinės Karalystės ekspertai ištyrė įvairaus amžiaus Glazgo, Liverpulio ir Mančesterio vyrų ir moterų mirčių priežastis. Šie miestai pasirinkti dėl industrializacijos ir prastos gyventojų sveikatos. Tyrimas apėmė 1980–2011 metais mirusius žmones, kurie buvo gimę 1910–1979 metais.

Nustatyta, kad kiekvienais metais Jungtinėje Karalystėje nuo alkoholizmo sukeltų ligų miršta beveik po 9000 žmonių. Dauguma iš jų yra 40–59 metų vyrai. Specialistai pastebėjo ir kitą nerimą keliančią tendenciją – daugėja tokių mirčių tarp moterų, gimusių aštuntajame dešimtmetyje. Tai jie pavadino tiksinčia bomba.

Nuo alkoholizmo sukeltų sveikatos problemų tokio amžiaus moterų mirė ir tebemiršta dvigubai daugiau nei vyresnių moterų. Ekspertų manymu, to priežastis – dešimtajame dešimtmetyje populiari „ladečių“ kultūra. Būtent tuometinės dvidešimtmetės pradėjo gerti. Ir smarkiai.

Moterų sveikatą alkoholis veikia labiau nei vyrų, taigi joms yra didesnė mirties tikimybė.

Slaptasis gėrimas

Vilniaus priklausomybės ligų centro Dienos centro vedėja Vilma Andrejauskienė teigė nepastebėjusi šalyje tokios tendencijos, kad būtų didesnis mirtingumas nuo alkoholizmo sukeltų ligų būtent šio amžiaus moterų grupėje. Lietuvoje tokie specifiniai tyrimai, kurie išskirtų konkrečias amžiaus grupes ir įvertintų mirties priežastis, neatliekami. Tačiau pastebima, kad moterų alkoholizmas šalyje pamažu plinta.

Vyrai apie geriančias moteris kalba labai žiauriai: baisiau už velnią gali būti tik girta moteris.

„Moterys žymiai labiau vengia atvirauti apie savo bėdas, susijusias su alkoholio vartojimu, – dėstė specialistė. – Ne veltui moterų alkoholizmas visame pasaulyje apibūdinamas terminu „slaptasis gėrimas“. Vyrai apie geriančias moteris kalba labai žiauriai: baisiau už velnią gali būti tik girta moteris.“

Jos teigimu, vyrų požiūris į geriančias moteris priklauso ir nuo geriamo alkoholio rūšies. V.Andrejauskienė daug metų dirba ir su studentais medikais, jos darbo kolektyvas irgi labiau vyriškas, tad yra prisiklausiusi įvairių kalbų. Ji sakė pastebėjusi, kad vyriškosios lyties atstovų teigimu, bjauriausias alkoholis moters rankoje – alus. Antroje vietoje – degtinė.

„Alus tikrai neprideda grožio pakeisdamas moteriškųjų lytinių hormonų pusiausvyrą. Ne veltui sakoma, kad alaus gėrėjas asocijuojasi su nėščiuoju: didžiulis pilvas, didelė krūtinė, riebalų prisideda ir ant klubų ar sėdmenų. Geriant alų pakinta hormonai, sutrinka jų pusiausvyra, atsiranda tokio hormono, kokio neturėtų būti organizme. O moterims alaus gėrimas smarkiai sumažina libido: ji savęs nebelaiko moterimi, nelieka moteriškumo, todėl mažėja savivertė“, – paaiškino medikė.

Anot jos, jei moterys geria vyną ar šampaną, vyrams tai asocijuojasi su kvailumu – dažnai tokius gėrimus gerdamos moterys pradeda verkti, reikalauti dėmesio, todėl girta moteris vyrų akimis netenka moteriškumo.

„Klausimas: o ką tada moteriai gerti? Nelabai kas ir lieka“, – šyptelėjo Dienos centro vedėja ir pabrėžė, kad moterys dėl tokio vyrų požiūrio dažnai ir slepia savo polinkį gerti.

Moteris, geriančias aampaną, vyrai laiko kvailomis.
Moteris, geriančias šampaną, vyrai neretai laiko kvailomis.

Gelbėdamos alkoholiką vyrą pačios prasigeria

Neretai Lietuvoje pasitaiko tokių atvejų, kad moterys, turėdamos alkoholiką vyrą ir nebeišmanydamos, kaip šią problemą spręsti, pačios prasigeria. Kai vyras geria, jos geria kartu manydamos, kad alkoholio namie taip liks mažiau ir jo mažiau išgers vyras.

„Ta „gelbėjimo“ procedūra „n“ kartų greičiau įtraukia moteris, alkoholis jas greičiau veikia dėl biologinių savybių. Jos teisinasi, kad taip tikėjosi kontroliuoti situaciją, nes prašymai vyrų negerti nepadėdavo. Todėl galiausiai pradeda gerti abu kaip partneriai“, – pasakojo specialistė.

Kita bėda, anot jos, – visuomenės standartai. Girtas vyras nesukelia tokių žiaurių asociacijų kaip girta moteris: „Girtam vyrui net snarglys limpa – vyro gėrimas teisinamas, kad gal žmona ragana, o gal vyriškis daug dirba. O girtų moterų visuomenė niekaip nepateisina, nes jos turi asocijuotis su motina, dukra, šviesuliu.“

Alkoholizmą pridengia kita diagnoze

Ekspertės teigimu, moterims būna taip gėda prisipažinti apie savo ligą, kad jos prisidengdamos kita diagnoze – depresija, neuroze, miego ar nerimo sutrikimais, kreipiasi į psichikos sveikatos centrus ar įprastas gydymo įstaigas.

„Joms lengviau pasakyti visokius simptomus, kurie tinka depresijoms ir neurozėms, negu prisipažinti apie polinkį į alkoholį. Tai taip gėda ir taip baisu atrodo, kad liga neigiama. Bėda, kad ne visi kolegos moka ar nori paklausti ir išklausti apie tikrąją problemų priežastį. Tam reikia laiko, o pacientui poliklinikoje skirta tik 15 minučių.“

Anot V.Andrejauskienės, alkoholizmas yra vienintelė pasaulyje liga, kuri turi neigimo pavadinimą, nors ligų dabar yra dešimtys tūkstančių.

Neretai manydami, kad moteris serga psichikos sutrikimu, psichiatrai jai išrašo antidepresantų ar trankviliantų, moteris juos dažnai maišo su alkoholiu, ką daryti griežtai draudžiama. Taip jos užsiima savigyda ir sutrinka tiek psichinė, tiek fizinė moterų sveikata. Medikams vėliau būna sunku suvokti, kaip tai nutiko.

Pavojingiausia – jaunoms ir artėjant menopauzei

Į Priklausomybės ligų centrą dėl alkoholizmo ateina ir jaunų moterų – 21-25-erių metų amžiaus. Moterys kreipiasi išgirdusios apie alkoholizmo pasekmes ir pagalvojusios, kad alkoholis jau gadina joms gyvenimą. Jos turi motyvą liautis gerti.

V.Andrejauskienė džiaugiasi, kad yra taip anksti besikreipiančių – joms tenka mažiau kankintis ir savivertė dar nebūna tokia menka, kaip vyresnių moterų.

Svaiginimasis yra savęs nubaudimas – kad nematytum realybės, nes realybė skaudina

Kritinis amžius, pasak specialistės, yra 25–35 m. laikotarpis. Tai metas, skirtas moterims kurti šeimą: „Mokslai būna baigti, o tėvai, seneliai klausia, kada bus anūkų. O jeigu nėra to tinkamo žmogaus? Moteris patiria diskomfortą ir tai bando kompensuoti. Tokių „nelaimėlių“ atsiranda ir daugiau, jos viena kitą palaiko ir tas palaikymas pereina į kompleksinį alkoholio vartojimą.“

Tuomet savivertė sumenksta, moteris tampa pažeidžiama ir alkoholis tampa problemų sprendimo būdu – išgėrus pasikeičia mąstymas,  atsipalaiduojama, leidžiamasi į seksualinius nuotykius.

Kai kurios moterys labai išsigąsta padarinių – to, ką sau leido būdamos neblaivios, ir susiima. Dažniau pasiseka toms, kurios turi kaip kompensuoti artimų santykių trūkumą – darbu, laisvalaikio leidimu, malonia kompanija.

Kitoms ateina toks momentas, kai ištekėti būna pasiryžusios už bet ko. Kad „bet kas“ tiktų, neretai tenka „išjungti“ protą, ir tai padaroma išgėrus alkoholio. Jeigu leidžiamasi į artimus santykius su sau netinkančiu, nepatinkančiu žmogumi, alkoholis pasitelkiamas tam, kad užgožtų sąžinės priekaištus ir nuslopintų proto aštrumą.

Antra pavojinga moterims riba – artėjantis klimaksas. 45 ar 50 metų moterims, jei joms nesusiklostė gyvenimas, jei išgyveno skyrybas, tenka vėl ieškoti gyvenimo palydovo, nors jos nebėra jaunos ir nesijaučia patrauklios. Taigi jos neretai pradeda vartoti alkoholį, kad sugebėtų atsipalaiduoti ir leistis į naujos meilės paieškas.

„Svaiginimasis yra savęs nubaudimas – kad nematytum realybės, nes realybė skaudina“, – paaiškino V.Andrejauskienė.

Alkoholis kartais tampa nuolatiniu gyvenimo palydovu.

Viena priklausomybė veja kitą

Neretai menkesnės savivertės žmonės turi polinkį ne į vieną priklausomybę, o į jų samplaiką. Savo jausmus jie slopina maistu / alkoholiu / narkotikais / seksu / azartiniais lošimais.

V.Andrejauskienė dirba ne tik Vilniaus priklausomybės ligų centre, bet ir Valgymo sutrikimų centre. Ten lankosi merginos ir jaunos moterys, kurių dalis turi ir polinkį į alkoholizmą. Jos slepia tai ir alkoholį pasilieka kaip privilegiją.

Ne alkoholis griauna gyvenimą, o pats žmogus, naudodamas alkoholį kaip priemonę, sau kenkia.

„Anoreksikas bijo prarasti kontrolę, bulimikas bijo tapti anoreksiku, tad kas belieka? Alkoholis. Gynybos mechanizmai tokie stiprūs, kad moterys apie alkoholizmą neprasitaria“, – paaiškino specialistė.

„Jei moteris stengiasi būti visiems gera – darbo kolektyvui, aplinkiniams, artimiesiems, o jaučiasi blogai, jos viduje būna taip baisu, kad reikia ieškoti priemonių būsenai pakeisti. Kalbama: alkoholis sugadino sveikatą, alkoholis sugriovė šeimą. Nieko panašaus – ne alkoholis griauna, o pats žmogus, naudodamas alkoholį kaip priemonę, sau kenkia. Reikia suprasti: jei pats save naikinai, pats turi ir išgelbėti.“

Pasekmės žiaurios

Tai, kokią žalą žmogui padaro alkoholizmas, priklauso nuo organizmo ir gėrimo tipo bei ciklo.

Didžiausią poveikį alkoholis padaro psichinei sveikatai – žmogų kankina nemiga, padidėja jautrumas, prasideda neurozės, psichozės, haliucinacijos, lėtėja mąstymas, prastėja atmintis ir dėmesio koncentracija. Su laiku tai smarkiai atsiliepia fizinei sveikatai.

V.Andrejauskienė pasakojo, kad labai kenčia kūdikiai, jei jų mamos būdamos nėščios gėrė. Lietuvoje neretai pasitaiko atvejų, kai gimsta naujagimiai su abstinencijos sindromu. Tokiems medikai net turi duoti pieno, praskiesto alkoholiu. Kai kurie mamų alkoholikių vaikai apsigimsta ir jų mirtingumas didelis.

Ilgalaikis alkoholio vartojimas neigiamai paveikia širdies ir kraujagyslių sistemą, virškinimą, silpnina imuninę sistemą. Specialistės teigimu, yra ryšys tarp alkoholizmo ir onkologinių ligų išsivystymo.

Alkoholio vartojimas paslepia daugelį ligų, nes prastą savijautą moterys priskiria alkoholio poveikiui, sunku atsekti, kas kokius negalavimus sukelia. Todėl paklausta, ar Lietuvoje pasitaiko moterų, mirštančių nuo alkoholio sukeltų problemų, V.Andrejauskienė atsakė užtikrintai: „Aišku, kad taip!“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai