Lietuvoje parduodamuose maisto papilduose rasta į amfetaminą panašios medžiagos

Pernai valstybinę maisto papildų kontrolę vykdantys inspektoriai susidūrė su netinkamos sudėties, neteisingai paženklintais ar netinkamai reklamuojamais maisto papildais. Nustatyta atvejų, kai maisto papildų sudėtyje buvo draudžiamų naudoti maisto priedų, mineralų ir net medžiagos, kurios poveikis panašus į amfetamino.
Maisto papildai
Maisto papildai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Be to, nustatyta nemažai informacijos vartotojams pateikimo pažeidimų. Maisto papildų ženklinimo etiketėse nebuvo nurodytos visos sudėtinės dalys, akcentuojamas teigiamas papildų poveikis sveikatai, nors tai draudžiama.

Maisto papildai su narkotikų priemaišomis

Ne visiems maisto papildų gamintojams ir platintojams svarbiausia vartotojų sveikata. 2013 m. planinių patikrinimų metu buvo rasta draudžiamų naudoti maisto priedų keturių pavadinimų papilduose: „Golden Erect BigBoy”, ,,Spanish Fly Raspberry romance”, ,,Perfect Performer Direct” ir ,,Venicon for woman“.

Šiomis nesaugiomis produktų partijomis prekiauti buvo uždrausta, jos nedelsiant surinktos iš rinkos.

Draudžiamų naudoti maisto priedų keturių pavadinimų papilduose: „Golden Erect BigBoy”, ,,Spanish Fly Raspberry romance”, ,,Perfect Performer Direct” ir ,,Venicon for woman“.

Dar keturias maisto papildų rūšis pernai uždrausta realizuoti, pasitvirtinus vartotojų skundams dėl produktų saugos. 

Papildų ,,Gaspari nutrition Anavite“ ir „Controlled Labs Orange Triad“ sudėtyje nustatyta neleistinų mineralinių medžiagų. Produkte „Lipo rush“ rasta centrinę nervų sistemą dirginančios medžiagos, kurios poveikis panašus į amfetamino.

Rado tai, ko neparašė

VMVT specialistams, išnagrinėjus skundą, kuriame vartotojas nurodė, kad maisto papildas sukėlė alergiją mažam vaikui, paaiškėjo, jog gaminio sudėtyje buvo laktozės, nepažymėtos ant ženklinimo etiketės.

Iš viso praėjusiais metais VMVT gavo ir išnagrinėjo 41 vartotojo skundą, iš kurių 15 pasitvirtino. Daugiausiai žmonių skundėsi dėl maisto papildų ženklinimo ir saugos.

Išaiškinus nesaugių maisto papildų atvejus, VMVT iškart per  RASFF (Skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus) sistemą apie tai informuoja kitas šalis.

2013 m. išsiųsti 6 tokie pranešimai: dėl maisto papildų „Lactokid“, kurių sudėtyje nustatytas etiketėje nepaženklintas alergenas – laktozė, dėl „MHP Active Sport“, nes rasta neleistinų medžiagų vanadžio sulfato ir boro chelato, dėl „Perfect Performer Direct“, kurio sudėtyje buvo draudžiamo naudoti boro citrato, dėl „Big Boy-Golden Erect“, mat rasta neleistino maisto priedo, eritrozino, taip pat dėl „Vitolize“, kuriame nustatyta draudžiama cinko forma – cinko arginino chelatas, ir dėl „Lipo Rush“, nes aptikta kenksminga medžiaga 1,3-dimetiletilaminas DMAA.

Papildų etiketėse – neteisinga informacija

2013 m. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriams atlikus 532 patikrinimus maisto papildų gamybos ir didmeninės prekybos įmonėse, taip pat vaistinėse,  išvis nustatyti 57 pažeidimai.

Daugiausiai neatitikimų teisės aktuose numatytiems reikalavimams rasta maisto papildų didmeninės prekybos įmonėse (51 % patikrinimų su pažeidimais). Patikrinimai su pažeidimais papildų gamybos įmonėse sudarė 46 %, vaistinėse – 20 %.

„Dažniausiai gamintojai ir prekybininkai nesilaikė ženklinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, etiketėse buvo neteisingai nurodytas maisto papildo tinkamumo vartoti terminas, sudėtinių dalių pavadinimai, neparašyta, kad sudėtyje yra saldiklių, – vardina VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Lina Misiūnaitė.

Nors tai draudžiama, vienoje iš reklamų akcentuota per kokį laiko tarpą kiek kilogramų padės atsikratyti maisto papildas.

Be to, kai kurie tiekėjai nepaisė draudimo ant pakuotės rašyti teiginius apie papildo maistingumą ir teigiamą poveikį sveikatai: „turi antiseptinių priešuždegiminių, antivirusinių, priešgrybelinių savybių“, „pasižymi priešuždegiminėmis, dezinfekuojančiomis, ir atsikosėjimą skatinančiomis savybėmis”.

Maisto papildai negydo

VMVT specialistai reguliariai tikrina, kaip maisto papildų platintojai laikosi reklamos įstatymo, kuris draudžia ženklinant, pristatant ir reklamuojant priskirti šiems gaminiams gydomąsias ar profilaktines savybes.

Pernai surašyta 18 šio įstatymo pažeidimo protokolų už tai, kad reklamuojant papildus jiems buvo priskirtos gydomosios ir profilaktinės savybės. Pavyzdžiui, buvo nurodyta konkreti liga ir organizmo funkcijų sutrikimai, kuriuos gali padėti įveikti tam tikras papildas.

Taip pat vienoje iš reklamų akcentuota per kokį laiko tarpą kiek kilogramų padės atsikratyti maisto papildas.

VMVT primena, kad nereikėtų tikėti nepagrįstus dalykus ar poveikį žadančiais reklamos teiginiais. Maisto papildai – tai ne vaistiniai preparatai, jie nepasižymi savybėmis, dėl kurių tiktų ligoms gydyti arba jų profilaktikai. Jie taip pat nėra skirti atkurti, koreguoti ar modifikuoti žmogaus fiziologines funkcijas. Maisto papildai – tai produktai, skirti, jei reikia, papildyti įprastinį racioną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis