Lietuvoje užregistruoti septyni nauji tymų atvejai

Lietuvoje užregistruoti septyni nauji tymų atvejai, vienoje šeimoje šia liga susirgo trys vaikai.
Tymų virusas
Tymų virusas / Wikimedia.org nuotr.

Šiuo atvejus ketvirtadienį patvirtino Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Pirmasis tymų atvejis Lietuvoje, kai tymais susirgo vaikas, užregistruotas antradienį, kiti du tymų atvejai užregistruoti toje pačioje šeimoje kaip ir pirmasis, tai galima įvardinti kaip šeiminį protrūkį, pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Pasak pranešimo, šioje šeimoje susirgo dar du vaikai iki 18 metų. Visi trys susirgę vaikai, tėvams atsisakius, nebuvo skiepyti rekomenduojama tymų vakcina. Vaikai gydomi namuose.

Kiti susirgusieji tymais – asmenys nuo 25 iki 61 metų amžiaus. Visi jie blogai pasijuto balandžio 29 – gegužės 3 dienomis ir kreipėsi pagalbos į gydymo įstaigas. Tymais užsikrėtę asmenys nebuvo skiepyti arba skiepyti tik viena vakcina. Visi jie gydomi ligoninėje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai galimai turėjusiems kontaktų su tymais užsikrėtusiais asmenimis rekomenduoja save stebėti. Blogai pasijutus – pasireiškus bėrimams, karščiavimui, kreiptis į šeimos gydytoją.

ULAC specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4–7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Ligos inkubacinis periodas trunka 7–17, kartais – iki 21 dienos, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas – encefalitas.

Pernai Lietuvoje registruoti du įvežtiniai tymų atvejai – susirgo iš užsienio grįžusios motina ir dukra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai