Lietuvos asociacija „Gyvastis“ kviečia kalbėti organų donorystės tema

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ moksleivius, mokytojus, studentus organų donorystės tema kviečia kalbėti, diskutuoti, rengti viktorinas ir pilietines akcijas.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ susitiko su moksleiviais. 2013 m. gruodžio 11 d.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ susitiko su moksleiviais. 2013 m. gruodžio 11 d. / Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės posėdžių salėje susirinkę Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ atstovai dalyvaujantiems moksleiviams ir mokytojams surengė pažintinį paskaitų ciklą apie organų donorystę. Asociacijos prezidentė Ugnė Šakūnienė paaiškino, kodėl žmonėms prireikia organo transplantacijos, kokios gydymo galimybės yra taikomos, kol ligonis laukia transplantacijos, ką reiškia dializės procedūros ir pan.

Organų donorystė ypač susijusi su žmonių nuostatomis – jei žmonės nepritars organų donorystei, tai nebus įmanoma atlikti organų transplantacijų, donorinių organų trūks, ligoniai tiesiog neišgyvens. Tie pacientai, kurie sulaukė organo transplantacijos, tarsi savotišką duoklę atiduodami arba tiesiog nuoširdžiai atsidėkodami už gautą didžiulę dovaną – donorinį organą – patys yra pasirengę pasakoti apie savo gyvenimą iki transplantacijos ir po jos, vykti į mokyklas ir kolektyvus, savo asmeniniu pavyzdžiu aiškinti žmonėms donorystės prasmę.

Šiuo renginiu Vilniaus savivaldybėje buvo pradėtas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo (EEA Grants) remiamas projektas. Pagal projekto programą asociacijos „Gyvastis“ nariai aktyviai sieks į organų donorystės temos populiarinimą įtraukti mokyklų bendruomenes – mokytojus, moksleivius – ir studentiją.

Jaunoji karta, suprasdama donorystės svarbą, organų donorystę gali labai moderniai, įdomiai ir išradingai propaguoti. Tai jau yra buvę ne kartą, kai moksleiviai sugalvoja pačių įdomiausių formų, kaip šią idėją skleisti bendraamžiams. Taip jie ne tik patys sužino daugiau, bet į tokią veiklą įtraukia ir savo bičiulius. O tai jau galima sieti su kita projekto misija – skatinti savanorystę: tiek dalyvaujant mokyklose organizuojamuose renginiuose, tiek ir „Gyvasties“ nariams lankantis dializės procedūras atliekančiose įstaigose.

Asociacijos prezidentė Ugnė Šakūnienė paaiškino, kodėl žmonėms prireikia organo transplantacijos, kokios gydymo galimybės yra taikomos, kol ligonis laukia transplantacijos, ką reiškia dializės procedūros.

Kai ligoniai pamato, kaip gyvena žmonės po inksto transplantacijų, kai nebereikia varginančių kraujo valymo procedūrų – gyvenimo kokybės klausimas tampa akivaizdus. Susitikime apie savanorystės prasmę pasakojo „Gyvasties“ projekto koordinatorė Indrė Čergelytė. Pasak jos, savanorystė suteikia daug teigiamų emocijų, prasiplečia bendraminčių ratas, „tiesiog jautiesi reikalingas ir dirbantis prasmingą darbą“, – sakė ji.

Planuojama, kad bus surengta 16 susitikimų dializės skyriuose ir tiek pat susitikimų su mokytojais, moksleiviais, jaunimo organizacijų atstovais. Į organų donorystės propagavimo veiklą planuojama įtraukti kelias dešimtis savanorių, o apie donorystės svarbą papasakoti apie 200 mokytojų, dėstytojų ir jaunosios kartos atstovų.

Pasak asociacijos „Gyvastis“ prezidentės U. Šakūnienės, jauni žmonės yra labai išradingi ir jų pasiūlytos ir įgyvendintos veiklos pritraukia daug dalyvių, ir donorystės idėja yra pateikiama visai kitokiame kontekste – galima planuoti net ir pilietines akcijas, konkursus, viktorinas.  

Vilniaus miesto savivaldybėje dalyvavusi Panevėžio krašto donorų asociacijos vadovė Vijolė Miškinienė pasakojo apie donorystei skirtus renginius, kuriuos organizuoja jaunimas (ji dirba ir Panevėžio profesinio rengimo centre). Pasak jos, įdomiai pateikti išradingi renginiai jaunimą traukia, jie mielai įsijungia į donorystei skirtas veiklas. Susitikime savivaldybėje dalyvavę moksleiviai ir mokytojai dalijosi mintimis apie jaunimo domėjimąsi tomis sritimis, kurios nėra kasdienės moksleivių gyvenime. Tai taip pat turi savito patrauklumo. Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM atstovė Rasa Pekarskienė supažindino su šios įstaigos ir Švietimo ir mokslo ministerija nuveiktus darbus, kuriant Bendrąją sveikatos ugdymo programą, skirtą mokykloms.

„Gyvasties“ atstovai, tęsdami Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje fondo projektą, dalyvavo Panevėžio „Minties“ gimnazijoje. Čia vykusioje diskusijoje dalyvavo apie 80 moksleivių ir mokytojų, susidomėję dalyviai klausėsi žmonių, gyvenančių po transplantacijų, gyvenimo istorijų.

Susitikimai vyko ir VU ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos centre bei Respublikinės Panevėžio ligoninės dializės skyriuje. „Gyvasties“ atstovai pasakojo apie savo organizacijos veiklą. „Gyvastis“ vienija žmones, transplantacijos laukiančius ir su persodintais organais gyvenančius žmones. Už sklandžius ir operatyvius susitikimus su pacientais „Gyvastis“ ypač dėkinga VU ligoninės Santariškių klinikų dializės skyriaus vedėjai Lilijai Supranavičienei ir Respublikinės Panevėžio ligoninės dializės skyriaus vedėjai Marijai Sakalauskienei bei jų kolektyvams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai