Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?

Limfotaka – tai atskira mūsų organizmo sistema, savo sandara ir funkcijomis glaudžiai susijusi su kraujotaka ir atsakinga už organizmo išvalymą bei imuniteto stiprinimą. Tai tarsi mūsų organizmo kanalizacija, per kurią pašalinami visi nereikalingi produktai, tad jos svarba ir reikšmė žmogaus organizmui – neabejotina. Tačiau ką daryti, jei jos veikla sutrinka ir kaip atpažinti pirmuosius signalus?
Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?
Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus? / Partnerio nuotr.

Apie tai kalbamės su Ogmios miesto laisvalaikio terasoje įsikūrusio limfodrenažinių masažų salono „Studija V“ vadove Jurgita Povilionyte.

– Kokia yra limfinės sistemos įtaka bendrai organizmo būklei, žmogaus savijautai?

– Limfotakos sistema yra sudaryta iš limfagyslių, kurios yra išsidėsčiusios ir persipynusios visame poodiniame sluoksnyje, ir limfinių organų (limfmazgiai, migdolai, blužnis, limfoidinio audinio telkiniai ir kt.) Limfagyslėmis teka limfa – skaidrus, klampus skystis, sudarytas iš didelio kiekio limfocitų. Žmogaus organizme yra apie 1-2 litrus limfos, kuri nuolat skalauja vidaus organus ir surenka iš jų blogas ląsteles, nunešdama juos į pagrindinius limfos centrus – limfmazgius. Limfmazgiuose blogosios ląstelės išfiltruojamos ir grąžinamos atgal kraujotaką švarios. Būtent todėl organizme ėmus plisti infekcijoms ar padaugėjus bakterijų dažnai jaučiame padidėjusius limfmazgius, kurie taip intensyviai kovoja su puolančiomis infekcijomis, kad net pabrinksta.

Partnerio nuotr./Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?
Partnerio nuotr./Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?

Tinkamai funkcionuojanti limfinė sistema organizme užtikrina sklandų kitų organizmo sistemų darbą. Efektyviai dirbanti limfotaka išvalo organizmą nuo nereikalingų, perteklinių produktų, aprūpina organizmą švariomis ląstelėmis, palaiko organizmo atsparumą bakterijoms ir įvairioms infekcijoms. Taigi, limfotaka mūsų organizme turi labai atsakingas pareigas ir būtina užtikrinti kuo sklandesnį jos funkcionavimą.

– Kas labiausiai trikdo limfinės sistemos darbą?

– Didžiausi limfotakos priešai yra sėdimas darbas ir mažas fizinis aktyvumas. Šiandieniniame pasaulyje dauguma žmonių juda per mažai – į ir iš darbo vyksta automobiliu, dirba sėdimą darbą, renkasi neaktyvų laisvalaikį, todėl limfotakos sutrikimai tampa vis didesne, tačiau vis dar per mažai dėmesio sulaukiančia problema.

Kaip ir visam organizmui, taip ir limfotakai, didelę įtaką turi subalansuota ir visavertė mityba. Jei organizmas gauna per didelį kiekį blogųjų angliavandenių ir riebalų, limfa nespėja jų pašalinti iš organizmo ir tuomet organizmas likutį pradeda kaupti. Taip pat, derėtų atminti, jog miego trūkumas, nuolatinis stresas ir kiti išoriniai aplinkos dirgikliai irgi turi įtakos limfotakai, o su amžiumi visa limfos sistema po truputį lėtėja.

– Kokie požymiai išduoda, kad limfinė sistema sutrikusi?

– Sulėtėjus limfotakai, organizmui tampa sunku sklandžiai dirbti, sutrinka kraujotakos aprūpinimas švariomis ląstelėmis, organizmą dažniau įveikia išorinės infekcijos. Tuomet žmogus pradeda jausti sunkumą organizme, atsiranda skysčių, riebalinių audinių sankaupos, pas moteris formuojasi celiulitas, jaučiamas energijos trūkumas, padažnėja sergamumas infekcinėmis ligomis.

Pirmieji požymiai, kad limfotaka mūsų organizme pradeda strigti yra besikaupiantys skysčiai ir jaučiamas kūno patinimas vos atsikėlus ryte ar karštomis dienomis, atsiradęs sunkumas galūnėse po darbo dienos, energijos trūkumas ir žemas organizmo tonusas.

Partnerio nuotr./Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?
Partnerio nuotr./Limfinė sistema: kuo ji svarbi ir ką daryti šiai sutrikus?

– Ar tiesa, kad sutrikusi limfotaka kalta dėl celiulito atsiradimo?

– Taip. Viena pagrindinių sutrikusios limfotakos pasekmių moterims yra celiulitas.

Celiulitas – tai struktūriniai pasikeitimai poodiniame riebaliniame sluoksnyje, kurie sutrikdo mikrocirkuliaciją ir limfos atitekėjimą. Celiulitas dažniausiai pastebimas ant šlaunų bei raumenų, tačiau gali atsirasti bet kurioje organizmo vietoje, kur yra riebalinio audinio sluoksnis. Dėl riebalinio audinio struktūros celiulitas formuojasi dažniausiai tik pas moteris, tačiau itin retais atvejais dėl hormonų pakitimo gali susiformuoti ir vyrams.

Svarbu pastebėti, jog tai nėra tik apvalesnių formų ar viršsvorio turinčių žmonių problema. Labai dažnai nuo celiulito kenčia ir lieknos moterys, todėl svarbu vos pastebėjus pirmuosius besiformuojančio celiulito požymius kuo skubiau imtis limfotakos aktyvinimo priemonių.

Celiulitas gali būti kelių kategorijų:

  1. Pirmosios stadijos celiulitas pasireiškia nežymiomis riebalų sankaupomis vidinėje kojų pusėje, ant sėdmenų ar juosmens;
  2. Antrosios stadijos celiulitas diagnozuojamas kuomet braukiant per odą iš apačios į viršų susidaro nelygumai;
  3. Trečioji stadija – jau susidaręs apelsino žievelės efektas ir didoki riebaliniai guziukai;
  4. Ketvirtajai kategorijai priskiriamas kietas audinys, kuriame randama daug įvairių dydžių granuliuotų guzelių, tad ir gydymas šiame etape yra gana sunkus.

Visiškai išgydyti celiulito praktiškai neįmanoma, tačiau galima padaryti jį daugiau ar mažiau nematomu. Pirmos ir antros stadijos celiulitas lengvai pagydomas limfodrenažinių masažų pagalba, trečios ir ketvirtos stadijos celiulitą pagydyti sunku, tačiau prie limfodrenažo prijungus farmakologines priemones (ksantinas, retinoidai, pieno rūgštys ir augaliniai preparatai) galima sumažinti problemos gylį.

– Kokias ligas gali sukelti sutrikusi limfotaka?

– Sutrikusios limfotakos pasekmės gali būti išties sunkios. Neskiriant dėmesio limfotakai ilgainiui gali susiformuoti limfostazė – tai limfos apytakos sutrikimas, kuris nulemia limfos sąstovį pakenktuose audiniuose. Šis sutrikimas dažnai atsiranda po operacijų, tačiau taip gali nutikti po uždegimo, traumos ar net vabzdžio įgėlimo. Esant limfos apytakos sutrikimams, gali ištinti ranka, koja ar net abi galūnės. Jei nesuteikiamas tinkamas gydymas, vieta taip ir gali likti sutinusi.

Kai žmogui suardomas limfos audinys, limfą tenka drenuoti dirbtinai. Jei nesuteikiama pagalba, po ilgesnio laikotarpio formuojasi limfedema arba dramblialigė – galūnė prisikaupia skysčių, stipriai pasikeičia jungiamasis audinys. Jis sukietėja, daugėja randų. Vėliau prasideda negrįžtami procesai.

– Kaip atstatyti limfotakos veiklą?

– Pagrindinė limfotakos aktyvinimo priemonė yra judėjimas, t.y. raumenų susitraukimai. Aktyviai dirbantys raumenys stimuliuoja limfagysles ir taip natūraliai skatina limfą tekėti greičiau.

Limfotakos veiklai didelę įtaką turi vanduo ir sveika, subalansuota mityba. Dažnai girdime, kad svarbu gerti kuo daugiau vandens ir tai nėra mitas. Vanduo ne tik drėkina organizmą ir padeda medžiagų apykaitai, bet, patekęs į limfotaką, suskystina limfą, taip užtikrindamas normalią jos veiklą.

Limfotakai įtaką turi net ir mūsų apranga. Dėvint aptemptus drabužius užspaudžiamos limfagyslės, kapiliarai tampa mažai pralaidūs skysčiui, sutrinka kraujotaka. Kontrastinis dušas taip pat puikiai veikia limfotaką, išbudina organizmą ir stiprina kraujagyslių sieneles.

Tačiau siekiant greitesnės ir efektyvesnės pagalbos limfotakai, rekomenduojama periodiškai atlikti limfodrenažinius masažus, kurie suaktyvina limfos pralaidumą ir paskatina organizmą veikti greičiau ir efektyviau.

Limfodrenažiniai masažai gali būti kelių tipų – rankiniai, kurie būtinai turi būti atliekami specialisto ir savo srities profesionalo, ir aparatiniai. Šiuo atveju svarbu pasirinkti sau tinkamą ir atkreipti dėmesį į pagrindinius dalykus:

  • Atskirų zonų aparatinės procedūros išjudina limfotaką tik tam tikrose, dažniausiai celiulito pažeistose zonose, tokiose kaip sėdmenys ar šlaunys. Tačiau kaip ir visos kitos organizmo sistemos, taip ir limfotaka, yra išsidėsčiusi visame mūsų organizme, todėl stimuliuojant tik tam tikras zonas, likusi sistemos dalis ir toliau stagnuoja. Tad tikėtina, kad tokių procedūrų rezultatas bus trumpalaikis, kadangi visa limfotakos sistema nėra aktyvinama;
  • Vakuuminės aparatinės procedūros yra atliekamos pasitelkiant vakuumo principą. Specialiu antgaliu oda įsiurbiama ir sudaromas vakuumas, tokiu būdu stimuliuojant kraujotaką ir skaidant riebalinį audinį;
  • Limfodrenažiniai masažai su „Roll Shaper“ aparatais. Tai nėra klasikinis masažas, o labiau nedidelio intensyvumo sporto programa, kurios metu atliekami pratimai su specialiai limfodrenažui sukurtu aparatu. Šis limfotakos aktyvinimo būdas ypatingai geras tuo, kad vienu metu organizmas gauna ir nedidelio fizinio krūvio, taigi, limfotaka yra aktyvinama natūraliai, raumenų susitraukimo pagalba, o efektas sustiprinamas specialaus būgno pagalba. Valandos trukmės užsiėmimas su „Roll Shaper“ prilygsta 2-3 valandų rankiniam limfodrenažiniam masažui.

Svarbu suprasti, jog jokie masažai nebus veiksmingi ir nesuteiks ilgalaikio poveikio, jei neskirsite pakankamai dėmesio savo kūnui ir organizmui. Labai svarbu rinktis visavertę mitybą, gerti kuo daugiau vandens, aktyviai leisti laisvalaikį. Tuomet limfotaka funkcionuos daug geriau. Būkime sveiki ir skirkime laiko sau!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis