Maisto papildai: kuo skiriasi jų formos ir kokią geriausia rinktis?

Mikroelementų ir vitaminų trūkumas – problema, su kuria šaltuoju sezonu susiduria daugelis. Norėdami apsisaugoti nuo peršalimo ligų ar tiesiog pagerinti bendrą savijautą, gyventojai į pagalbą dažnai pasitelkia maisto papildus, rašoma „Eurovaistinės“ pranešime spaudai.
Maisto papildai
Maisto papildai / 123RF.com nuotr.

Vis dėlto šiandien maisto papildų asortimentas toks didžiulis, kad gali apsisukti galva: tabletės, kapsulės, milteliai, guminukai ar purškalai – kaip išsirinkti tinkamus? Vaistininkė Guoda Čeponytė vardija, kuo maisto papildų formos skiriasi, kada ir kokią rinktis bei kaip juos tinkamai vartoti.

Nustačius tam tikrų medžiagų ar elementų trūkumą organizme, neretai pakankamą jų kiekį su maistu gauti gali būti sudėtinga, todėl į pagalbą gali būti pasitelkiami maisto papildai ar kiti preparatai.

123RF.com nuotr./Maisto papildai
123RF.com nuotr./Maisto papildai

Juos renkantis ir vartojant, labai svarbu žinoti ne tik, kokia dozė yra reikalinga konkrečiu atveju, bet ir tam tikras taisykles: kada maisto papildus reikia laikyti šaldytuve? Kokie maisto papildai tinka vaikams? Kaip teisingai vartoti, kad organizmas galėtų efektyviau juos įsisavinti?

Vaistininkė vardija penkias dažniausiai sutinkamas maisto papildų formas ir visų jų privalumus bei trūkumus.

Kapsulės

Tai viena populiariausių maisto papildų formų, ypač dažnai sutinkama riebaluose tirpiems vitaminams A, E, D, K vartoti.

„Kapsulės padeda organizmui įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus dėl jose esančių užpildų su natūraliais aliejais ar riebalais. Pavyzdžiui, labai dažnai sutinkame žuvų taukų kapsules su vitaminu D“, – pastebi specialistė.

Privalumai. Patogus vartojimas, nes dažniausiai kapsulės nepalieka poskonio burnoje, jų nereikia papildomai tirpinti. Taip pat kapsulių apvalkalas tirpsta greitai, todėl organizmas gali efektyviau pasisavinti medžiagas, kurių viena kapsulė savyje gali sutalpinti net iki 950 mg.

Trūkumai. Dažniausiai kapsulių apvalkalas gaminamas iš želatinos, kuri yra gyvulinės kilmės. Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau augalinės kilmės alternatyvų, tačiau kol kas vis dar daugelis kapsulių netinka propaguojantiems augalinę mitybą.

„Dar vienas kapsulių trūkumas – dydis. Dėl užpildų kiekio kapsulės dažnai būna didelės, todėl netinkamos žmonėms, turintiems rijimo problemų, taip pat vaikams iki 3 metų. Be to, kapsulės yra jautresnės aplinkos veiksniams, tiesioginiams saulės spinduliams“, – teigia specialistė.

Tabletės

Populiariausios tablečių rūšys – užgeriamos vandeniu, kai maistinių medžiagų pasisavinimas vyksta žarnyne, ir kramtomos tabletės, kurių veikliosios medžiagos pradeda savintis dar burnoje.

Privalumai. „Tabletėse sutalpinama daugiau veikliųjų medžiagų, negu kapsulėse. Taip pat tabletės gali turėti skirtingus apvalkalus, nuo kurių priklauso veikliųjų medžiagų pasisavinimo greitis, todėl platus tablečių asortimentas leidžia pritaikyti tinkamus preparatus pagal problematiką“, – sako vaistininkė.

Tabletėse sutalpinama daugiau veikliųjų medžiagų, negu kapsulėse.

Svarbus kramtomų tablečių privalumas – itin greitas pasisavinimas. Tai ypač būdinga tabletėms, kurias tirpiname po liežuviu, kur yra tankus smulkų kraujagyslių tinklas.

Trūkumai. „Tabletę būtina užgerti pakankamu kiekiu vandens, kad ji nepriliptų prie stemplės ir neištirptų ten, kur pasisavinimas bus prastesnis. Taip pat nedengtos tabletės yra gana grubios tekstūros ir kai kuriems šias tabletes gali būti sunku nuryti“, – dėmesį atkreipia G.Čeponytė.

Milteliai

Anot vaistininkės, anksčiau miltelių formos maisto papilduose dominavo baltymų ar kolageno preparatai, tačiau šiandien asortimentas ženkliai plečiasi.

Privalumai. Miltelių formos maisto papilduose sutinkami didžiausi kiekiai medžiagų. Dėl šios priežasties jie ypač naudingi, kai veikliąją medžiagą reikia gerti didesniais kiekiais, pavyzdžiui, skaidulos, papildai sąnariams su kolagenu.

„Milteliai organizme gerai pasisavinami, nes tirpinimo procesas įvyksta dar prieš juos išgeriant, todėl organizmui lieka mažiau darbo. Taip pat milteliai gali būti geras pasirinkimas žmonėms, kurie nemėgsta ar negali nuryti tablečių arba kapsulių.

Juos galima sumaišyti su vandeniu, sultimis ar kitais skysčiais, todėl vartojimas dažnai yra malonesnis ir patogesnis“, – sako specialistė.

Trūkumai. Miltelių formos maisto papilduose gali būti naudojamos papildomos kvapo ar skonio medžiagos: kvapikliai, dažikliai, saldikliai ir kt.

Skysti papildai – sirupai, purškalai

Skysti maisto papildai veikia panašiai kaip milteliai, tačiau esminis skirtumas – veikliosios medžiagos šiuo atveju jau ištirpintos skystyje.

„Skystos formos papildai gali būti rekomenduojami, kai sergama peršalimo ligomis ir reikia sudrėkinti gleivinę. Tam labai tinka preparatai su čiobreliais ar islandinėmis kerpenomis. Tokios formos maisto papildai kartu gali padėti nuraminti ir gerklės perštėjimą sergant“, – sako specialistė.

Privalumai. Patogu vartoti, nes nereikia tirpinti vandenyje. Anot vaistininkės, skysti papildai tinka ir mažamečiams vaikams, nes yra lengviau nuryjami.

„Šių papildų pasisavinimas efektyvus, todėl dažnai purškiamos būna tos priemonės, kurių pasisavinimas kitomis formomis sudėtingas arba norime greito efekto. Pavyzdžiui, dažnai sutinkame purškiamą melatoniną, kurį naudojame prieš miegą. Taip pat populiarėja liposominiai skysti maisto papildai.

Dėl unikalios technologijos jie padeda naudingosioms medžiagoms saugiai nukeliauti į reikiamas organizmo ląsteles ir geriau įsisavinti. Tokiu būdu maisto papildo turinys gali efektyviau pasiekti mūsų kraujotaką, o galiausiai ir reikiamas ląsteles“, – teigia specialistė.

Dažnai purškiamos būna tos priemonės, kurių pasisavinimas kitomis formomis sudėtingas.

Trūkumai. Skysti maisto papildai paprastai turi trumpesnį galiojimo laiką, atidarius juos rekomenduojama laikyti šaldytuve. Tai ypač aktualu žuvų taukų ar geležies preparatams, kurie itin jautrūs oksidacijos procesams ir išoriniams aplinkos veiksniams.

Guminukai

Pastaruoju metu guminukų formos maisto papildus vis dažniau renkasi ne tik mažieji, bet ir suaugusieji. Anot vaistininkės, taip gyventojams paprasčiau priprasti prie maisto papildų vartojimo rutinos.

Privalumai. Dėl įvairių skonių ir spalvų maisto papildus guminukus paprasčiau prisiminti. Jie tinka ir tiems, kurie turi rijimo problemų. Tokie maisto papildai labai patrauklūs vaikams.

Trūkumai. Neretai guminukuose sutinkami tokie papildomi priedai, kaip maistiniai dažikliai ar skonį pagerinantys elementai. Taip pat jie gali būti netinkami augalinę mitybą propaguojantiems žmonėms dėl sudėtyje esančios želatinos.

„Guminukai tinkami tuo atveju, jeigu reikia nedidelių kiekių maistinių medžiagų – dažniausiai iki 100 mg“, – sako G.Čeponytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis